City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

تالاب بند علي خان

(70 رای)


تالاب بند عليخان در 35 کيلومتري جنوب شهرستان ورامين قرار دارد. متوسط بارندگي در اين منطقه 100 ميلي‌متر در سال بوده و دما در پايين‌ترين حدّ خود به 5 درجه و در بالاترين ميزان به 44 درجه سانتي‌گراد مي‌رسد. اين تالاب فصلي در فصول گرم سال به صورت باتلاق درآمده و گاهي خشک مي‌شود اما در پاييز و زمستان، مملو از آب شده و پرندگان مهاجر را به سوي خود جذب مي‌کند.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • تالاب بند علي خان
 • تالاب بند علي خان
 • تالاب بند علي خان
 • تالاب بند علي خان
تالاب بند علي خان تالاب بند علي خان تالاب بند علي خان تالاب بند علي خان مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»تلاب بند علی خان در استان تهران واقع است. بندعلي‌خان با اردك، غاز، آبچليك و چنگرهايش هنوز مي‌تواند فرصتي براي تجربه تماشاي پرندگان باشد. اين تالاب در 35 كيلومتري جنوب شهرستان ورامين واقع شده است. گفتن اينكه بندعلي‌خان به كلي ويران شده اغراق است اما آلودگي آب (كه از فاضلاب كارخانه چرم‌سازي ناشي مي‌شود) و شكار بي‌رويه پرندگان روي آب‌زي در اين منطقه حفاظت شده (كه شكار تنها با مجوز مجاز است) نگراني دوستداران محيط زيست را منجر شده است.

 • تاریخچه

  مي گويند 120 سال پيش علي خان نامي که از متمولين زمان خود بود، بندي خاکي را روي رودخانه «شور» مي سازد تا آب رودخانه شور و بخشي از سيلاب ها را به سمت زمين هاي کشاورزي خود در اراضي پايين دست ورامين ببرد. همين مي شود که از آن زمان به اينجا مي گويند بند علي خان. اما شهرت بند علي خان به خاطر انحراف آب نبود، چرا که حالا اينجا، تالابي در دل کوير و نزديک کلانشهر تهران، شده خانه فصلي براي پرندگان مهاجر و بومي. مطمئناً علي خان نمي دانسته با بندهايي که روي رودخانه «شور» مي زند، هم نام خودش را ماندگار مي کند و هم اين منطقه تبديل به يکي از زيباترين تالاب هاي فصلي اطراف تهران مي شود. جايي که در اصل بخشي از سواحل درياي نمک در جنوب ورامين است حالا تالابي دارد که زمستان ها پذيراي پرندگان مهاجر مي شود.
 • ویژگی ها

  بر اساس مطالعات صورت گرفته در این تالاب تاکنون بالغ بر 98 گونه شناسایی شده که 6 درصد از آن‌ها در خطر انقراض و 94 درصد از آن‌ها از نظر جمعیتی در وضعیت مناسبی قرار دارند. این تالاب زیستگاه و محل زمستان‌گذرانی پرندگانی همچون اردک‌های سرسبز، خوتکا، غازها، آبچلیک‌های پاسبز و پاسرخ و فیلوش است اما بیش از همه در این تالاب چنگر یافت می‌شود.
  یکی از شگفتی‌های این تالاب تصفیه خود به خود آب آن است به طوری که در ابتدای تالاب باکتری‌ها به تصفیه آب مشغول‌اند و پس از چند متر، نیزارها به چشم می‌خورد. در واقع وجود نِی که در محیط آب شیرین رشد می‌کند، نشان از تصفیه خود به خود آب در این تالاب دارد. وجود توده‌های انبوه بوته‌ها و نیزارهای درهم پیچیده، مکان امنی برای این پرندگان فراهم نموده است.
  نيمي از مساحت تالاب خارج از محدوده حفاظت شده و بيش از نيمي از آن داخل پارك ملي كوير قرار دارد.
 • سیمای عمومی

  تالاب بندعلي‌خان زيستگاه و يا محل زمستان‌گذراني پرندگاني چون اردك‌هاي روي آب‌چر (سرسبز، فيل‌وش و خودكا) است. غازها و آبچليك‌هاي پاسبز و پاسرخ را هم مي‌شود به وفور ديد اما بيش از همه در اين تالاب چنگر يافت مي‌شود. متوسط بارندگي در اين منطقه 100 ميلي‌متر در سال بوده و دما در پايين‌ترين و بالاترين حد خود به 5 تا 44 درجه سانتي‌گراد مي‌رسد.
  خاك تالاب از نوع خاك شور و باتلاقي است اين تالاب در دشت سياه پرده واقع است اين دشت در منتها اليه غربي منطقه حفاظت شده كوير قرار دارد تالاب بند علي خان دشت سياه پرده را از دشت مباركه جدا مي كند .
  تالاب بند علي خان به عنوان يك تالاب فصلي آب شيرين براي حفظت از پرندگان بومي و مهاجر اهميت دارد. اين تالاب مكاني براي نوشيدن آب منبع تغذيه پناهگاه و زيستگاه جوجه آوري پرندگان بومي . مهاجر بوده و از طرفي ديگر به عنوان استراحتگاه موقت پرندگان محاجر عبور يبه شمار مي رود و بدون آن حيات اين پرندگان به مخاطره مي افتد.
 • زمان مناسب بازدید

  اين تالاب فصلي، گرچه درفصول گرم سال به صورت باتلاق و گنداب و گاهي خشك ديده مي‌شود، اما در پاييز و زمستان مملو ازآب شيريني است كه پرندگان در حال مهاجرت را به سوي خود مي‌كشاند. تالابي که وقتي به نيمه هاي آذر ماه مي رسيم و بارندگي شدت مي گيرد، روان آب هاي سطحي از پايتخت به سمت اين تالاب روان مي شود و آن وقت است که دسته دسته پرندگان مهاجر به اين تالاب پر آب مي آيند.
 • شرایط استفاده

  به ياد داشته باشيد قبل از حركت مجوزهاي لازم جهت ورود به پارك ملي را از اداره كل محيط زيست استان تهران تهيه كنيد.
 • سایر اطلاعات

  وجود علوفه آبي در تالاب موجب تجمع پرندگان آبزي مثل انواع گونه هاي خانواده مرغابي در تالاب بند علي خان مي شود وجود نرم تنان و كرم ها باعث جذب پرنگان كنار آبزي از جمله موارد زیر می شود:
  آبچليك آبي TRINGA stagnatilis
  سليم طوقي charadrius hiaticula
  خروس كولي vanellus vanellus

  انبوهي و تراكم پرندگان آبزي تالاب ببند علي خان و تالابي بودن منطقه موجب مي شود كه پرنگان در اين منطقه در امان باشند چرا كه شكار آنها در چنين شرايطي براي دشمنان آنان مشكل است. از طرف ديگر بر روي شاخ و برگ گياهان تالاب پرندگان آشيانه ساز ي و حتي جوجه آوري مي كنند در اين خصوص گونه هايي مثل :
  سسك تالابي راه راه ACROCEPHALUS SCHOENOBAENUS
  سسك تالابي معمولي ACROCEPHALUS SCIRPACEUS
  سسك تالابي پرصداACROCEPHALUS STENTOREUS
  سسك تالابي بزرگ ACROCEPHALUS ARUNDINACEUS
  از خانواده بلبل وسسك را مي توان نام برد كه بر روي نيزارهاي حاشيه تالاب بند علي خان آشيانه سازي و جوجه آوري مي كنند.
 • نقاط مثبت

  ارزش هاي تالاب بند علي خان:
  1-زيستگاه حيات وحش و پرندگان آبزي
  2-بهبود دهنده كيفيت محيط زيست
  3-منبع تامين آب جانوران
  4-ارزش اقتصادي تالاب
  5-محل تفريح و تفرج
  6-محل تعليف احشام
 • نقاط منفی

  متأسفانه در نزدیکی این تالاب یک کارخانه چرم‌سازی وجود دارد و فاضلاب این کارخانه وارد تالاب شده و به این ترتیب حیات تالاب را که بخشی از منطقه حفاظت شده کویر به شمار می‌رود را با خطر مواجه ساخته است. از دیگر معضلات این تالاب شکار بی‌رویه پرندگان است که جای بسی تأسف دارد.
 • منبع

  - وبلاگ محمد بیگدلی
  - موسسه نبض سبز حیات
  - وبلاگ مریم سعید نژآد
 • مسیر خودروی شخصی بهترين و نزديك‌ترين مسير براي داخل شدن به منطقه حفاظت شده كوير مركزي از طريق جاده آسفالته ورامين و پيشوا است. سپس از جاده شوسه كناره راه‌آهن پيشوا تا يك كيلومتري ايستگاه راه‌آهن ابردژ گذشته و از اين نقطه جاده خاكي نسبتا خوبي شروع مي‌شود، پس از گذشتن از راه‌آهن و قراء قلعه بلند، عسگرآباد و حصار گلي به مباركيه مي‌رسيم. اولين نقطه توقف در كوير، پاسگاه محيط‌باني مباركيه است. راه مباريكه به بندعلي‌خان در ميان دو پاسگاه از جاده نسبتا خراب و ناهمواري از سراسر صحراي شمال ارتفاعات دروازه امام عبور مي‌كند. مسيري كه از ورامين به جوادآباد و سپس به بندعليخان در شمال غربي منطقه حفاظت شده كوير مركزي مي‌رسد، اغلب زمستان‌ها و هنگام بارندگي غيرقابل استفاده است.

اماکن مجاور

اماکن مرتبطتگ ها

تالاب بند علي خان پارک ملي کوير تالاب بند علي خان تالاب پارک ملي تالاب کوير بند علي خان تالاب تالاب پارک ملي بند علي خان کوير پارک ملي تالاب پارک ملي بند علي خان پارک ملي کوير کوير تالاب کوير بند علي خان کوير پارک ملي تالاب بند علي خان پارک ملي تالاب بند علي خان کوير تالاب پارک ملي بند علي خان تالاب پارک ملي کوير تالاب کوير بند علي خان تالاب کوير پارک ملي بند علي خان تالاب پارک ملي بند علي خان تالاب کوير بند علي خان پارک ملي کوير بند علي خان پارک ملي تالاب بند علي خان کوير تالاب بند علي خان کوير پارک ملي پارک ملي تالاب بند علي خان پارک ملي تالاب کوير پارک ملي بند علي خان تالاب پارک ملي بند علي خان کوير پارک ملي کوير تالاب پارک ملي کوير بند علي خان کوير تالاب بند علي خان کوير تالاب پارک ملي کوير بند علي خان تالاب کوير بند علي خان پارک ملي کوير پارک ملي تالاب کوير پارک ملي بند علي خان تالاب بند علي خان پارک ملي کوير تالاب پارک ملي کوير بند علي خان تالاب کوير بند علي خان پارک ملي تالاب پارک ملي بند علي خان کوير تالاب پارک ملي کوير بند علي خان تالاب بند علي خان کوير پارک ملي بند علي خان تالاب پارک ملي کوير بند علي خان تالاب کوير پارک ملي بند علي خان پارک ملي کوير تالاب بند علي خان پارک ملي تالاب کوير