City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

تالاب پيرسليمان

(38 رای)


تالاب پيرسليمان استان همدان  در دشت اسدآباد واقع شده و مهمترين ويژگي آن تنوع پرندگان و پوشش گياهي فراوان در بهار و تابستان است. تالاب پيرسليمان در شرق روستاي پير سليمان واقع در 39 کيلومتري جنوب شهرستان اسدآباد واقع شده است. ارتفاع تالاب پيرسليمان  از سطح دريا در حدود 2160 متر است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»تالاب پيرسليمان گستره ای شمالی جنوبی دارد و طول آن در حدود 500 متر و عرض آن 300 متر است. این تالاب نام خود را از پیر مقدس سلمان گرفته است که آرامگاه او زیارتگاه مسلمانان منطقه است و در جوار تالاب قرار دارد. تالاب پیرسلیمان از نوع تالاب های دایمی است و نوسانات آب آن اندک است زیرا تالاب کاسه ای شکل است و اطراف آن دیوارهایی دارد که مرمت شده و در زمان افزایش آب اضافات آن از خروجی تالاب خارج می شود در نتیجه نه در وسعت و نه در عمق نوسان چشمگیری ندارد. منابع تامین آب تالاب پيرسليمان چشمه های جوشان کف و اطراف است. آب های سطحی اطراف و نزولات آسمانی نیز در تامی آب آن نقش دارند. رودخانه فصلی لک لک نیز به تالاب می ریزد. عمق تالاب حدود 2 متر و به طور متوسط 1 متر است مزه آب آن شیرین و بستر آن گلی است.

 • ویژگی ها

  از آب تالاب در کشاورزی استفده می شود. این تالاب محل تفریح شهرهای اطراف و روستاییان است. کم و بیش صید ماهی در تالاب انجام میگیرد. از گیاهان آن در دامداری و پوشش پشت بام استفاده می شود. آبشخور دام های اهلی است و زمین های اطراف آن مراتع دامداران است و مقداری نیز کشاورزی صورت می گیرد. تالاب پيرسليمان فاقد درجه حفاظتی از سازمان محیط زیست است و تنها قوانین و مقررات عادی شکار و صید در آن اجرا می شود. در اطراف تالاب هیچ گونه امکانات تحقیقاتی و آموزشی وجود ندارد.
 • سیمای عمومی

  گیاه غالب تالاب پيرسليمان Phragmetis بوده و گیاهان آبزی دیگر در آن فراوان است. گونه های Meryophylum، Certaphylum، Potamogeton، عدسک آبی Limnea، در حواشی تالاب Juncus و لویی Typha دیده می شود. در زمین های اطراف تیره Gramineae فراوان و درختان دست کاشت بید وجود دارد.
 • زمان مناسب بازدید

  آب و هوای منطقه تالاب پيرسليمان در زمستان سرد و برودت هوا تا 30 درجه زیر صفر می رسد و در تابستان معتدل و گرما تا 30 درجه سانتی گراد بالای صفر می رسد.
 • شرایط استفاده

  این تالاب از طریق جاده اسدآباد-جنت آباد-خسروآباد و طاهرآباد قابل دسترسی است.
 • سایر اطلاعات

  از پرندگان می توان کشیم کوچک و چنگر نوک سرخ را نام برد که در تالاب پيرسليمان همدان جوجه آوری دارند. پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی در آن فراوان دیده می شوند. از نرم تنان جنس Castropoda، از سخت پوستان دافنی، سیکلوپس، گاماروس، Isopoda و خرچنگ آب شیرین در آن فراوان هستند. ماهی سیاه، ماهی کپور، ماهی کولی، قورباغه، مار آبی، گراز، روباه، گرگ، اردک سرسبز، خوتکا، سرحنایی، چنگر، چنگر نوک سرخ، کشیم کوچک،


تگ ها