City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

تالاب کجي نمکزار نهبندان

(6 رای)


تالاب زيباي کجي نمکزار نهبندان با 22 هزار هکتار وسعت يکي از مناطق گردشگري خراسان جنوبي است که با وجود خشکسالي هاي پياپي همچنان زنده است. تالاب کجي نمکزار، شوره زاري وسيع است که به دليل پايين بودن سطح ارتفاع آن نسبت به مناطق اطراف محل تجمع زهاب منطقه است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • تالاب کجي نمکزار نهبندان
 • تالاب کجي نمکزار نهبندان
 • تالاب کجي نمکزار نهبندان
 • تالاب کجي نمکزار نهبندان
تالاب کجي نمکزار نهبندان تالاب کجي نمکزار نهبندان تالاب کجي نمکزار نهبندان تالاب کجي نمکزار نهبندان مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»این پدیده با توجه به شوری بیش از حد خاک آن به دریاچه نمکی تبدیل شده و مامن زندگی پرندگان و حیوانات زیادی است. هر چند در سال های اخیر به دلیل خشکسالی از میزان آب تالاب کاسته شده ولی به طور کلی در فصول پاییز و زمستان همواره آب دارد و محل امنی برای پرندگان مهاجر آبزی محسوب می شود.

 • تاریخچه

  کجي نمکزار به استناد بند "و" ماده 6 قانون حفاظت و بهسازي محيط زيست از تاريخ 15/11/86 به مدت 5 سال به عنوان منطقه شكار ممنوع اعلام گرديد. منطقه مذكور بر اساس آگهي رسمي مصوبه شماره 312 شورايعالي حفاظت محيط زيست مورخ 31/1/89 و شماره روزنامه رسمي 18976 مورخ 7/2/89 به عنوان پناهگاه حيات وحش كجي نمكزار معرفي گرديد.
 • ویژگی ها

  این قابلیت باعث شده است هر سال تعداد زیادی از پرندگان مهاجر چون اردک سرسبز، کشیم گردن سیاه، حواصیل خاکستری، سلیم طوقی و غیره به این پناهگاه مهاجرت کنند زیرا در آن پوشش گیاهی مناسب برای تخم گذاری پرندگان وجود دارد.
  زاغ بور، هوبره، عقاب طلایی، پرستو، کبک و کلاغ سیاه نیز از پرندگان بومی و روباه، خرگوش، پامسواکی کوچک و موش خانگی هم از پستانداران موجود در تالاب کجی نمکزار شهرستان نهبندان محسوب می شود. این تالاب تنها آبگیری است که به روخانه و حتی آبراه ‌ها وصل نمی‌ شود و در تابستان خشک و در زمستان با جوشیدن آب آبگیری و پذیرای پرندگان و حیوانات مختلفی است.
  طبق آمار بیش از پنج هزار پرنده مهاجر هر ساله به این منطقه مهاجرت میکنند. در این میان پرنده ای به نام زاغ بور که گونه‌ ای نادر در دنیا است را فقط در حاشیه کویرهای ایران در استان‌های سمنان، یزد و خراسان جنوبی می ‌توان یافت که البته بیشتر این نوع پرنده در خراسان جنوبی و آن هم در فقط در تالاب کجی نمکزار زندگی می‌ کنند و محل اصلی زندگی آنان در قیچ ‌زارها است. از آن جا که در فصول پاییز و زمستان این تالاب دارای آب است محل امنی برای پرندگان مهاجر آبزی محسوب می شود و با داشتن برآمدگی ها خشکی و پوشش گیاهی، محل مناسبی برای تخم گذاری پرندگان است.
 • سیمای عمومی

  از گیاهان غالب در این منطقه به دشتی قیچ، گز و تاغ و از گونه های حیات وحش به عقاب طلایی، زاغ بور، هوبره، کبک، تیهو، چکاوک کاکلی، دم جنبانک ابلق، گربه وحشی، جبیر(بزآهو)، کل و بز تشی و بزمچه اشاره کرد. تالاب کجی نمکزار از بهمن ماه 86 به مدت پنج سال جزء مناطق حفاظت شده محیط زیست در کشور می باشد و شکار در این منطقه ممنوع است.
 • سایر اطلاعات

  وجود چنين تالابی در اين منطقه خشک که در مسير مهاجرت پرندگان آبزی و نيمه¬آبزی قرار دارد و همه ساله پذيرای تعداد کثيری از گونه¬های مختلف پرندگان است سبب شده آنرا در زمره مناطق مناسب جهت حفاظت معرفی نمايد. از طرف ديگر وجود زاغ بور بعنوان تنها پرنده بومی منطقه (پرنده زاغ بور پرنده بومي مناطق کويري ايران است که بهترين تمثيل از سازش يک موجود عالي زنده با محيط غيرسازگار يا کوير است. اين پرنده درحال حاضر فقط در ايران وجود دارد. زاغ بور الفت خاصي با مناطق کويري يافته و ارتباط اکولوژيکي خاصي با گياهان کويري مانند قيچ و بعضي ديگر از گياهان کويري پيدا کرده است. گونه هايی از چتريان نيز به عنوان ميزبان شناخته شده اند. معمولاً يک کمربند باريک از بوته های کوتاه گز در حاشيه مناطق کويری محل زيست پرنده ديده می شود.

اماکن مرتبطتگ ها