City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

تخت مادر سليمان - پاسارگاد

(34 رای)


سکوي عظيم تل تخت يا دژ داريوش که به تخت مادر سليمان نيز معروف است، در فاصله 2300 متري شمال شرقي آرامگاه کوروش بر بلنداي تپه اي طبيعي ساخته شده است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • تخت مادر سليمان - پاسارگاد
 • تخت مادر سليمان - پاسارگاد
 • تخت مادر سليمان - پاسارگاد
 • تخت مادر سليمان - پاسارگاد
تخت مادر سليمان - پاسارگاد تخت مادر سليمان - پاسارگاد تخت مادر سليمان - پاسارگاد تخت مادر سليمان - پاسارگاد مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : اقتصادی
 • ساعت کاری : 8 الی 18
 • آدرس : 70 کیلومتری جاده شیراز- دشت مرغاب- مجموعه پاسارگاد

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»دورترین و اخرین بنایی که در پاسارگاد و راه اصلی آن قرار دارد تل تخت است. در طرح اولیه زمان کوروش بزرگ سکوی تل تخت ، مساحتی بیشتر در بر میگرفت که هدف آن ساخت یک بنای تشریفاتی مانند تخت جمشید بوده است. با مرگ کوروش بزرگ، داریوش شاه میل به ساخت بناهایی در آن داشتند . به همین دلیل مکانی در حدود 6 هزار متر مربع که قبل تر از آن در زمان کوروش به شکل متوازی‌الأضلاع بوده است با ساختار های خشتی به شکل بنای یاد گونه ساخته شد .

 • تاریخچه

  اولین مرحله از ساخت بنا توسط کوروش بزرگ انجام گرفته و با مرگ وی در سال ۵۳۰ قبل از میلاد متوقف شد. مرحلهٔ دوم در دوران داریوش بزرگ با استفاده از آجرهای خشتی (گلی) ساخته شد (۴۸۶ تا ۵۲۲ قبل از میلاد).
 • ویژگی ها

  این سازه‌ها با وسعتی در حدود ۸۰۰۰ متر مربع بر روی تپه‌ای بزرگ در انتهای شمالی پاسارگاد قرار دارند. سازه‌های یادشده معماری چهار دوره را به خود اختصاص داده‌است:
  ساختارهای سنگی؛ عموماً مربوط به دورهٔ اول هخامنشی.
  ساختارهای خشتی؛ مربوط به دورهٔ دوم هخامنشی.
  ساختارهای خشتی و سنگی؛ مربوط به دورهٔ سلوکی و اشکانی.
  ساختاری خشتی، آجری و سنگی؛ مربوط به اواخر دورهٔ ساسانی.
 • سیمای عمومی

  در جهت شمالی تل تخت دو پلکان برای رفتن بر فراز تخت گاه بوده است که هر دوی این پلکان ها ساده و یک طرفه است و از مقابل تخت گاه تل تخت داخل می شدند که امروزه چیز زیادی از آن باقی نمانده است . ارتفاع تختگاه از کف دشت 50 متر است.
 • زمان مناسب بازدید

  در طول هفته هرروز می توانید با تهیه بلیط از این بنای تاریخی دیدن کنید. ساعت کار مجموعه یکسره تا ساعت 18 است.
 • پیشنهاد ویژه

  اگر به تخت جمشید رفتید حتما سری هم به مجموعه پاسارگاد بزنید. فاصله این مجموعه تا تخت جمشید حدود 75 کیلومتر است.
 • شرایط استفاده

  فاصله بین تل تخت و مجموعه سلطنتی پاسارگاد ۱٫۴ کیلومتر و زمان آن حدود 6 دقیقه است. شما میتوانید با اتومبیل تا کنار این دژ رانندگی کنید.
 • سایر اطلاعات

  قوی ترین نظریه درخصوص این بنا این است که در زمان قبل از هخامنشیان این بنا مکانی تشریفاتی و مذهبی بوده و در زمان داریوش برای محافظت از آن برج و باروی دژی محکم در اطراف آن ساخته شده است . این دژ شامل اتاق هایی برای اقامت سربازان،آب انبار،تالار های ستون دارد، انبار و بناهای دیگری بود است که بقایای آن هم اکنون قابل رویت است .
 • منبع

  شهرداری شیراز - سازمان میراث فرهنگی, صنایع دستی و گردشگری - دانشنامه ویکی پدیا

اماکن مرتبطتگ ها

تخت مادر سليمان پاسارگاد دشت مرغاب شيراز تخت مادر سليمان پاسارگاد تخت مادر سليمان دشت مرغاب تخت مادر سليمان شيراز پاسارگاد تخت مادر سليمان تخت مادر سليمان دشت مرغاب پاسارگاد شيراز دشت مرغاب تخت مادر سليمان دشت مرغاب پاسارگاد دشت مرغاب شيراز شيراز تخت مادر سليمان شيراز پاسارگاد شيراز دشت مرغاب تخت مادر سليمان پاسارگاد دشت مرغاب تخت مادر سليمان پاسارگاد شيراز تخت مادر سليمان دشت مرغاب پاسارگاد تخت مادر سليمان دشت مرغاب شيراز تخت مادر سليمان شيراز پاسارگاد تخت مادر سليمان شيراز دشت مرغاب پاسارگاد تخت مادر سليمان دشت مرغاب پاسارگاد تخت مادر سليمان شيراز پاسارگاد دشت مرغاب شيراز پاسارگاد دشت مرغاب تخت مادر سليمان پاسارگاد شيراز تخت مادر سليمان پاسارگاد شيراز دشت مرغاب دشت مرغاب تخت مادر سليمان پاسارگاد دشت مرغاب تخت مادر سليمان شيراز دشت مرغاب پاسارگاد تخت مادر سليمان دشت مرغاب پاسارگاد شيراز دشت مرغاب شيراز تخت مادر سليمان دشت مرغاب شيراز پاسارگاد شيراز تخت مادر سليمان پاسارگاد شيراز تخت مادر سليمان دشت مرغاب شيراز پاسارگاد تخت مادر سليمان شيراز پاسارگاد دشت مرغاب شيراز دشت مرغاب تخت مادر سليمان شيراز دشت مرغاب پاسارگاد