City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

تنگ زینگان صالح آباد (تنگه زینه گان)

(50 رای)


 تنگ زینگان ایلام که از آن با عنوان تنگه زینه گان صالح آباد هم نام برده می شود  به عنوان يك پديده ژئومرفولوژي حاصل فرسايش آبي يكي از زيرشاخه هاي رودخانه چم سرخ در مجموعه ارتفاعات زاگرس است، اين تنگه يك آبراهه دائمي است بطول تقريبي 1 كيلومتر كه يك منظره طبيعي بسيار جالب را در سازند بختياري به وجود آورده است


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • تنگ زینگان صالح آباد (تنگه زینه گان)
 • تنگ زینگان صالح آباد (تنگه زینه گان)
 • تنگ زینگان صالح آباد (تنگه زینه گان)
 • تنگ زینگان صالح آباد (تنگه زینه گان)
تنگ زینگان صالح آباد (تنگه زینه گان) تنگ زینگان صالح آباد (تنگه زینه گان) تنگ زینگان صالح آباد (تنگه زینه گان) تنگ زینگان صالح آباد (تنگه زینه گان) مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین». تنگ زینگان در بخش صالح آباد و در 5 کیلومتری از آن جای گرفته و جزء حوزه استحفاظی آن و از توابع شهرستان مهران است. این منطقه در حاشیه منطقه حفاظت شده کولک در استان ایلام واقع شده است. این تنگه یک آبراهه دایمی است به طول تقریبی 1 کیلومتر و در میان تپه ماهورهای غرب صالح آباد که با هبور از دشت صالح آباد یک منظره طبیعی بسیار جالب را بوجود آورده، ایجاد شده است. تنگ زينگان با عرض تقريبي 5 متر كه در بعضي قستمها حداقل به 2 متر و در قسمتهاي عريضتر حداكثر به 8 متر مي رسد و در قسمتهاي ابتدايي و مياني تشكيل راههاي عميقي را داده است.
رسوبات موجود در بخش آبراهه در بخش فوقانی شامل کنگلومرا می باشد که با توجه به لیتولوژی موجود متعلق به سازند بختیاری، سن بلوئن فوقانی است. در بین قطعات موجود کنگلومرا بیشتر قطعات سیلیس به انواع مختلف و رنگها به چشم می خورد که می توان این سنگها را از نوع سنگهای نیمه قیمتی استان به حساب آورد. در زیر کنگلومراهای منطقه که در بهضی قسمتهای خود دانه بندی توری را نشان می دهد و لیتولوژی حاکم شامل ماسه سنگهای رسی به رنگ قرمز و سبز می باشد. در بعضی از قسمتهای آبراهه مذکور قندیلهای آهکی بوجود آمده است.

 • ویژگی ها

  طرفین آبراهه بوسیله دیواره هایی که در طول سالیان متمادی ایجاد گردیده محصور شده به طوری که ارتفاع این دیواره ها بیش از 30 متر است. این دیواره ها به صورت موازی و با فاصله منظم از هم در قسمت فوقانی چنان به هم نزدیک شده که تشکیل شکافی عمیق را می دهد و جوی روان آبهای سطحی و چشمه های سطحی در بالای تنگ ایجاد محیطی بسیار مرطوب همراه با ریزش قطرات آب از سقف می شود که محیط جذابی را ایجاد کرده است. این محیط مرطوب باعث ایجاد خزه بر روی دیوار تنگ می شوند و وجود درختان انجیر در بالای شکاف باعث مخفی شدن تنگ می گردند. همچنین وجود گیاهان مختلف بر روی دیواره از جمله پرسیاوشان مناظر زیبایی ایجاد کرده است. وجود جریان دایمی آب در داخل تنگ و رطوبت بالای محیط هوای دلپذیری را در درون تنگ بویژه در فصل تابستان ایجاد کرده و در فصل زمستان نیز دما از تعادل بیشتری نسبت به محیط اطراف برخوردار است. برای عبور از تنگ باید برنامه ربزی کاملی صورت گیرد چون تنگ در بسیاری از نقاط دارای مسیرهای تردد بسیار باریکی است.
 • پیشنهاد ویژه

  به گردشگران توصیه می شود قبل از رفتن به غار به امامزاده علی صالح(ع) به عنوان مهمترین بقعه متبرکه استان ایلام در نزدیک راه دسترسی به غار هم سری بزنند تا از بار معنوی سفر هم برخوردار شوند.
  اما‌مزاده على صالح از معاصرین حضرت امام موسى‌کاظم (ع) بوده که همزمان با طغیان خلفاى عباسى به ایران هجرت کرده و در زمان امام رضا (ع) در محل صالح‌آباد به شهادت رسیده است.
  در زمان هلاکوخان بنای کوچکی روی قبر او ساختند ولى در زمان قاجار مرمت و پس از پیروزى انقلاب اسلامى به طور کلى تجدید بنا شده و در مجاورت بقعه، مزار شهدای جنگ تحمیلی هم دیده می شود که به اهمیت زیارتی آن افزوده است.
 • شرایط استفاده

  یکی از راه های دسترسی به تنگ زینگان از طریق رودخانه چم سرخ به طول 1750 متر است. راه دیگر دسترسی به تنگ از طریق روستای ریکا به سمت جنوب و شمال ارتفاعات خلیفه در سمت چپ جاده یک راه انحرافی ایجاد گردیده است که تا بالای ارتفاعات تنگ زینگان در سمت شمال غربی امتداد می یابد که پل های آن در دست تکمیل است.
 • مسیر خودروی شخصی تنگه زینه‌گان در پنج کیلومترى جنوب شرقى شهر صالح‌آباد و در فاصله ۵۲ کیلومترى شهر ایلام قرار دارد و برای رفتن به این تنگه زیبا باید از شهر ایلام به سمت شهرستان مهران حرکت و در بین مسیر در بخش صالح آباد توقف کرد، چراکه غار زینه گان در این بخش قرار گرفته است.

اماکن مرتبطتگ ها