City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

تپه حصارک

(46 رای)


تپه حصارک لواسان مربوط به هزاره ۵ تا دوران‌هاي تاريخي پس از اسلام است و در محله گلندوک شهر لواسان واقع شده و اين اثر در تاريخ ۲۱ ارديبهشت ۱۳۶۵ با شمارهٔ ثبت ۱۷۱۱ به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اطلاعات تماس

 • آدرس : شمیرانات - 2 کیلومتری جنوب گلندوک

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»محوطه باستانی حصارک که گمانه زنی های سال 81 نشان می دهد قدمتی برابر با تپه چشمه علی شهر ری دارد، بر تپه ماهوری واقع شده که مانند دماغه‌ای به میان حوضچه آب سد لتیان پیشروی کرده و شبه جزیره‌ای است که سه طرف شرق، غرب، جنوب آن را آب در برگرفته و تنها از سمت شمال به خشکی مرتبط می‌شود.

 • تاریخچه

  تپه باستانی حصارک لواسان کوچک 21 اردیبهشت 1365 با شماره 1711 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و قدمت آن هزاره پنجم پیش از میلاد تا دوران اسلامی تعیین شده است.
 • ویژگی ها

  این تپه به تپه جاج نیز معروف بوده و قلعه ای در آن بوده که برای محافظت از شهر باستانی جاج ساخته شده بود. تپه باستانی حصارک در امتداد شمال- جنوب دارای حدود 230 متر طول و عرض آن در بیشترین نقطه حدود 50 متر است.
 • سیمای عمومی

  حدفاصل میان تپه شمالی و جنوبی محوطه نسبتا همواری وجود دارد که پیش از آبگیری سد لتیان مورد استفاده اهالی بوده و در آن کشاورزی می‌کردند. تپه جنوبی که کاملا مخروطی و به شکل کله قند است، از فاصله دور نظر هر بیننده را به خود جلب می کند. در سطح تپه آثار حفاری های فراوانی به چشم می‌خورد که برخی از آنها متعلق به سالهای پیش و برخی نیز به تازگی حفر شده‌اند. در بدنه گودالهای حفر شده هم بقایای معماری خاکستر و انبوهی از سفال های دوران مختلف دیده می شود.
 • سایر اطلاعات

  په باستانی حصارک از نقاط فرهنگی-تاریخی بسیار مهم منطقه لواسان به شمار می رود و به اعتقاد باستان شناسان دارای ارزش علمی بسیار زیادی است. انجام کاوش های باستان‌شناسی و مطالعات پژوهشی این مکان می‌تواند تاریخ گذشته این منطقه را دقیقا مشخص کند و مبنای مطالعات دیگر مناطق، قرار گیرد. درسطح و پیرامون تپه باستانی حصارک انواع سفال های دست‌ساز، خاکستری، سیاه، نخودی و قطعاتی از سفالهای نوع چشمه علی مشاهده شده است که یکایک آنها اهمیت بسیار این مکان را تایید می کند.
 • نقاط منفی

  نبود مراقبت لازم از این مکان مهم تاریخی موجب انجام حفاری های متعددی در آن شده است.
 • منبع

  «دانشنامهٔ تاریخ معماری ایران‌شهر»
  سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران
  خبرگزاری میراث فرهنگی

اماکن مرتبطتگ ها

تپه حصارک لواسان ثبت ملي تپه حصارک تپه لواسان تپه ثبت ملي حصارک تپه تپه لواسان حصارک ثبت ملي لواسان تپه لواسان حصارک لواسان ثبت ملي ثبت ملي تپه ثبت ملي حصارک ثبت ملي لواسان تپه حصارک لواسان تپه حصارک ثبت ملي تپه لواسان حصارک تپه لواسان ثبت ملي تپه ثبت ملي حصارک تپه ثبت ملي لواسان حصارک تپه لواسان حصارک تپه ثبت ملي حصارک لواسان ثبت ملي حصارک لواسان تپه حصارک ثبت ملي تپه حصارک ثبت ملي لواسان لواسان تپه حصارک لواسان تپه ثبت ملي لواسان حصارک تپه لواسان حصارک ثبت ملي لواسان ثبت ملي تپه لواسان ثبت ملي حصارک ثبت ملي تپه حصارک ثبت ملي تپه لواسان ثبت ملي حصارک تپه ثبت ملي حصارک لواسان ثبت ملي لواسان تپه ثبت ملي لواسان حصارک تپه حصارک لواسان ثبت ملي تپه لواسان ثبت ملي حصارک تپه ثبت ملي حصارک لواسان تپه لواسان حصارک ثبت ملي تپه لواسان ثبت ملي حصارک تپه حصارک ثبت ملي لواسان حصارک تپه لواسان ثبت ملي حصارک تپه ثبت ملي لواسان حصارک لواسان ثبت ملي تپه حصارک لواسان تپه ثبت ملي