City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

تکيه روستاي مقريکلا

(114 رای)


تکيه روستاي مقريکلا از تکيه هاي دوره قاجار و زنديه در شهرستان بابلسر به شمار مي رود که  يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است. تکيه مقريکلا با نقاشيها و کنده کاريها و گچ بريهاي ظريف، داراي اطاقها و تالار بزرگي در وسط است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • تکيه روستاي مقريکلا
 • تکيه روستاي مقريکلا
تکيه روستاي مقريکلا تکيه روستاي مقريکلا مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : مازندران، شهرستان بابل، بخش بند پی غربی، روستای مقریکلا

«نظرتون چیه؟»

1.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي  بازديد از عمارت ها و کاخ ها  بازديد از خونه هاي تاريخي  بازديد از کليساها و آتشکده ها  بازديد از قلعه ها و کاروانسراها  بازديد از پل ها و برج ها  بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»تکیه مقریکلا دو در ورودی شمالی و جنوبی دارد که از دو راهرو وارد فضای اصلی تکیه می شود. دو اطاق در دو کنج این فضا در آورده و میان آن دو را شاهنشینی ترتیب داده اند. دو اطاق دیگر در طبقه بالای این دو اطاق ساخته اند. شاه نشین نیز دو طبقه است.

 • تاریخچه

  این اثر مربوط به دوره زند - دوره قاجار است.
 • ویژگی ها

  این تکیه در تاریخ ۱۵ شهریور ۱۳۵۴ با شمارهٔ ثبت ۱۰۹۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 • سیمای عمومی

  بالای دیوارهای فضای اصلی تکیه زیر سقف اشعاری از هفت بند محتشم کاشانی است که بر چوب حک کرده اند و در فواصل آنها عبارت یا ابا عبدالله الحسین تکرار شده است. جلوی اطاقهای طبقه بالا پنجره ارسی است؛ ارسیها تمام قاب و آلت ظریف دارد. در بالای درهای ورودی اصلی ابیاتی را گچ بری کرده اند.
  در انتهای این گچ بریها تاریخ شهر محرم الحرام سنه ۱۲۹۶ دیده می شود. دو ستون چوبین جلوی تکیه خوش تراش و دارای سرستون های زیبا با نقاشیهای رنگارنگ است. لبه بیرونی بنا یک چکش گردان و یک پشته است. زیر این چکش گردانها نیز کنده کاریهایی بر چوب دیده می شود. انتهای این اشعار کنده کاری شده شهر محرم الحرام سنه ۱۱۷۹ خوانده می شود. کتیبه های خطاطی و نقاشی بسیار زیبای از مرحوم میرزا عباسقلی در این مکان وجود دارد.
 • منبع

  سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
  وبلاگ فک چال

اماکن مرتبطتگ ها