City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

تکيه نفرآباد

(37 رای)


اين تکيه در محدوده شهرري امروزي در منطقه ۲۰، محله نفرآباد قرار گرفته است. خيمه سفيد تکيه بزرگ و تاريخي نفرآباد بعد از سيصد و اندي سال هنوز هم در اول ماه محرم بالا مي‌رود. در حدود ۴۰۰ سال پيش عده‌اي از نفرآبادي‌ها ستون خيمه‌اي را براي عزاداري سالار شهيدان برافراشتند که پس از گذشت سال‌هاي سال هنوز هم پابرجاست.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • تکيه نفرآباد
 • تکيه نفرآباد
 • تکيه نفرآباد
 • تکيه نفرآباد
تکيه نفرآباد تکيه نفرآباد تکيه نفرآباد تکيه نفرآباد مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي  بازديد از عمارت ها و کاخ ها  بازديد از خونه هاي تاريخي  بازديد از کليساها و آتشکده ها  بازديد از قلعه ها و کاروانسراها  بازديد از پل ها و برج ها  بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»اینجا قدیمی‌ترین تکیه باقی‌مانده تهران امروز است. هیات عزاداری این تکیه به نام حضرت علی اکبر(ع) است اما اهالی آن را با‌‌ همان نام «تکیه نفرآباد» می‌شناسند.

 • تاریخچه

  ه نقل اهالی و بر اساس وقفنامه موجود، تکیه نفرآباد در سال ۱۰۶۰ هجری قمری یعنی حدود ۱۰۰ سال بعد از نخستین حصارکشی پیرامون تهران ساخته شده است. حتی قدیمی‌های محله هم نمی‌دانند که این تکیه از آن زمان تا به حال چندین بار بازسازی و مرمت شده است. آقای قربانی‌نژاد که یکی از اعضای هیئت امنای تکیه است می‌گوید نصیربک فرزند محمدباقر عطارباشی از واقفان قدیمی تکیه نفرآباد است. حتی گفته می‌شود نصیربک اولین شخصی بود که ساختمان آن را بنا کرد. هم اکنون سه دانگ تکیه به نام دختر مرحوم غلامعلی‌خان نصیری است. غلامعلی‌خان نوه‌ نصیربک بود. این خانواده به صاحب جمع هم معروف بودند. سه دانگ دیگر آن هم وقف است.
 • ویژگی ها

  محله نفرآباد در ضلع جنوب شرقی حرم حضرت عبدالعظیم قرار دارد و هسته اولیه شهرری امروزی است که پایه آن در زمان شاه طهماسب صفوی گذاشته شد و ساختن حصار طهماسبی و نخستین تکیه تهران نیز به‌‌ همان دوران بازمی گردد. تکیه نفرآباد در مرکز این محله واقع شده است.
 • سیمای عمومی

  سر در تکیه کاشی‌کاری است. بر روی این کاشی‌‌کاری‌ها لحظه شهادت حضرت علی اکبر(ع) نقش بسته است. نمای بیرونی دیوار‌ها آجری است. در فاصله‌ دو متری از زمین قلاب‌های گردی نصب شده‌اند که یک سر آن درون دیوار فرو رفته است. وقتی چادر خیمه را برپا می‌سازند، طناب آن را به این قلاب می‌بندند تا چادر از همه سو مهار شود.
  دور تا دور صحن شبستان سکویی به ارتفاع ۳۰ سانتی‌متر و عرض سه متر برای نشستن عزاداران وجود دارد. مساحت شبستان ۴۰۰ متر مربع است که با توجه به جمعیت آن روز فضای بزرگی است. بنای شبستان دو طبقه است که در گذشته زن‌ها مراسم تعزیه‌خوانی را از طبقه بالا تماشا می‌کردند. این مراسم قبل از انقلاب به مدت یک دهه برگزار می‌شد. یک ستون چوبی به ارتفاع ۱۲ متر چادر خیمه را نگه می‌دارد. چادر سفید خیمه کار هنرمندان اصفهانی است. این بنا در سال ۱۳۴۲ بازسازی شده است. اما فقط ستون‌های چوبی جای خود را به تیرآهن‌ها داده‌اند تا‌‌ همان شکل قدیمی تکیه حفظ شود. سقاخانه معروف و قدیمی نفرآباد به نام سقاخانه حضرت اباالفضل(ع) همچنان در کنار تکیه قرار دارد.
 • سایر اطلاعات

  علاوه بر ایام سوگواری ماه محرم و مراسم‌های مذهبی دیگر، تکیه نفرآباد در هر شب جمعه برنامه دارد و از عزاداران به‌‌ همان روال قدیم با آبگوشت پذیرایی می‌شود. مراسم عزاداری در این حسینیه شامل: تعزیه خوانی، نوحه خوانی و سینه زنی است.
 • منبع

  عکس: مهدی شامحمدی
  اطلاعات: تهرانگردی احمد مسجد جامعی

اماکن مرتبطتگ ها

تکيه نفرآباد شهرري قديمي ترين تکيه نفرآباد تکيه شهرري تکيه قديمي ترين نفرآباد تکيه تکيه شهرري نفرآباد قديمي ترين شهرري تکيه شهرري نفرآباد شهرري قديمي ترين قديمي ترين تکيه قديمي ترين نفرآباد قديمي ترين شهرري تکيه نفرآباد شهرري تکيه نفرآباد قديمي ترين تکيه شهرري نفرآباد تکيه شهرري قديمي ترين تکيه قديمي ترين نفرآباد تکيه قديمي ترين شهرري نفرآباد تکيه شهرري نفرآباد تکيه قديمي ترين نفرآباد شهرري قديمي ترين نفرآباد شهرري تکيه نفرآباد قديمي ترين تکيه نفرآباد قديمي ترين شهرري شهرري تکيه نفرآباد شهرري تکيه قديمي ترين شهرري نفرآباد تکيه شهرري نفرآباد قديمي ترين شهرري قديمي ترين تکيه شهرري قديمي ترين نفرآباد قديمي ترين تکيه نفرآباد قديمي ترين تکيه شهرري قديمي ترين نفرآباد تکيه قديمي ترين نفرآباد شهرري قديمي ترين شهرري تکيه قديمي ترين شهرري نفرآباد تکيه نفرآباد شهرري قديمي ترين تکيه شهرري قديمي ترين نفرآباد تکيه قديمي ترين نفرآباد شهرري تکيه شهرري نفرآباد قديمي ترين تکيه شهرري قديمي ترين نفرآباد تکيه نفرآباد قديمي ترين شهرري نفرآباد تکيه شهرري قديمي ترين نفرآباد تکيه قديمي ترين شهرري نفرآباد شهرري قديمي ترين تکيه نفرآباد شهرري تکيه قديمي ترين