City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

حسينيه ارشاد

(91 رای)


حسينيه‌ي ارشاد يکي از مراکز مذهبي_مذهبي در شهر تهران است. اين حسينيه  که امروز به عنوان يک پايگاه اجتماعي و فرهنگي شناخته مي شود، به عنوان يکي از آثار ملي ايران نيز به ثبت رسيده است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • حسينيه ارشاد
 • حسينيه ارشاد
 • حسينيه ارشاد
 • حسينيه ارشاد
حسينيه ارشاد حسينيه ارشاد حسينيه ارشاد حسينيه ارشاد مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • تلفن تماس : 7-22894004- داخلی 16
 • قیمت : رایگان
 • آدرس : خیابان شریعتی- نبش خیابان گل نبی، شماره 11

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»حسینیه‌ی ارشاد یکی از مراکز مذهبی_مذهبی در شهر تهران است. شهرت این حسینیه به خاطر سخنرانی‌های انجام‌شده در آن جا، خصوصا سخنرانی ها و فعالیت های سیاسی و فرهنگی دکتر علی شریعتی و محمد مفتح است. حسینیه ارشاد را جوانان سال های پیش از انقلاب با سخنرانی های آتشین شریعتی به یاد می آورند و نقش آن در پیروزی انقلاب اسلامی.

 • تاریخچه

  ناصر میناچی در سال 1343 در کنار محمد همایون و عبدالحسین علی‌آبادی سنگ بنای حسینیه ارشاد را گذاشت. آنها می خواستند این مکان ، جایی برای معرفی اسلام واقعی باشد و شهید مرتضی مطهری که در جریان تاسیس آن بود، از همان ابتدا همکاری خود را با این حسینیه آغاز کرد. این گروه پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ ، حسینیه ارشاد با اهداف احداث مسجد و رواق خطابه‌های مذهبی برای برگزاری سخنرانیهای دینی و علمی و اخلاقی و همچنین ترویج و نشر تعالیم و تشریح اهداف دین اسلام ؛ تأسیس مراکز تحقیقاتی و تربیتی اسلامی؛ تأمین مراکز تحقیقاتی علمی اسلامی؛ پرداختن به کارهای خیریه و کمکهای لازم به دیگر مؤسسات تعلیماتی اسلامی و انجام‌دادن خدمات بهداشتی؛ اجرای عملیات اقتصادی برای گسترش منظور و موضوع مؤسسه؛ و نشر مطبوعات دینی بنیان گذاشتند.
  مرتضی مطهری از ابتدا در جریان تشکیل این موسسه بود و از همان ابتدا همکاری خود را آغاز کرد. اولین کار چاپی نشریه کتاب "محمد خاتم پیامبران" بود که مطهری قسمت هجرت تا وفات را به واسطه‌ی آشنایی‌ای که با محمد تقی شریعتی داشت به پسر وی علی شریعتی سپرد. بعدها با گسترش اختلاف‌های بین میناچی و مطهری و نیز پیشرفت خیره کننده‌ی شریعتی، مطهری و دوستانش حسینیه را در اواخر سال ۱۳۴۹ ترک کردند و از این به بعد موسسه با سخنرانی‌های آتشین دکتر شریعتی به راه خود ادامه داد. سرانجام در سال ۱۳۵۱ ساواک به دستور شاه، حسینیه را تعطیل کرد.حسینه تا انقلاب بازگشایی نشد. بعد از پیروزی انقلاب که حسینیه ارشاد بازگشایی شد، میناچی مدیریت آن را برعهده گرفت و فقط زمانی که به عنوان وزیر تبلیغات و جهانگردی منصوب شده بود، بر این مجوعه مدیریت نمی کرد.
  حسینیه ارشاد همزمان با بازگشایی، محل برگزاری جلسات تدوین پیش نویس قانون اساسی بود که میناچی هم یکی از اعضای این شورا بود و همه این خاطرات در کنار اتفاقات مهم دوران فعالیت این حسینیه را در قالب کتابی با عنوان «تاریخچه حسنیه ارشاد» نوشته و منتشر کرد.
 • سیمای عمومی

  مجموعه ارشاد در محدوده ای مستطیل شکل با ترکیبی از معماری معاصر و سنتی قرار گرفته. این مجموعه دارای 3 ساختمان اصلی است که یکی از آنها در شرقی ترین نقطه عرصه قرار گرفته و بنای نو ساز با معماری بسیار نا همگون و زشت است که بخش اداری حسینیه است.چ دو بنای دیگر در عرض مستطیل عرصه و در بخش غربی آن واقعند. سالن حسینیه در جنوب غربی و شبستان در شمال غربی قرار گرفته است.
  مسجدی با پلان چند وجهی است که در راستای شمال غربی_جنوب شرقی قرار گرفته است. شبستان دارای دو بخش است:بخش اول که شرق بنا واقع شده به عنوان نمازخانه توسط دری بزرگ به بخش گنبد دار و محراب مسجد وارد می گردد. این مسجد از انواع درون گرا است و با پوشش سقف گنبدی خود دارای چهار ستون یا جرز بسار قوی است.
  بنای مسجد در این مجموعه فاقد مناره های مرسوم در مساجد دیگر است لیکن دو مناره بسار کوتاه وکوچک در بالای ورودی اصلی ساخته شده است.
 • امکانات ویژه

  کتابخانه حسینیه نیز دارای یازده بخش است که عبارتند از : بخش های پذیرش، امانت کتاب و CD، کودکان و نوجوانان، ناشنوايان، مرجع، نشریات ادواری، روابط عمومی واینترنت، نابینایان، بخش فنی، مجموعه سازی و بخش خدمات؛
 • کارت خوان
 • سرویس بهداشتی
 • اینترنت بی سیم
 • سرپوشیده
 • نمازخانه
 • محل عبور معلولان
 • مسیر اتوبوس شما می توانید در هر نقطه از خیابان شریعتی، سوار اتوبوس خط 6214 پيچ‌شميران-میدان قدس شويد و در ايستگاه حسينيه ارشاد پياده شويد.
 • مسیر مترو نزدیکترین ایستگاه مترو، ایستگاه شریعتی در خط یک مترو است است که بعد از پیاده شدن در این استگاه می توانید پیاده یا از طریق تاکسی به سمت جنوب خیابان شریعتی حرکت کرده و به مقصد برسید.
 • مسیر خودروی شخصی برای رفتن به حسینیه ارشاد با وسیله نقلیه از نقاط مختلف شهر راه های مختلفی وجود دارد اما در اینجا یکی از راه های پیشنهادی را از مقصد پل سید خندان به حسینیه ارشاد انتخاب کرده ایم. به طوری که شما مسیر را در خیابان اصلی دکتر علی شریعتی (شمیران) از جنوب به شمال ادامه می دهید و پس از 1089 متر با گردش به راست وارد کنارگذر شوید که شما را به خیابان پاسداران هدایت می کند. مسیر را در کنارگذر ادامه می دهید تا پس از 413 متر مستقیم وارد خیابان اصلی پاسداران شوید. پس از 373 متر با گردش به چپ وارد خیابان اصلی شهید گل نبی گل نبی می شوید این مسیر نهایی است و بعد از طی 233 متر شما به مقصد می رسید


تگ ها