City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

حمام ارگ کريمخاني

(34 رای)


اين حمام در ارگ کريم خان واقع شده است و به جا مانده از دوره زنديه با همان طرح و تزيينات اوليه خود است. حمام ارگ کريمخاني 250 سال قدمت دارد و حمام شخصي کريم خان زند بوده است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • حمام ارگ کريمخاني
 • حمام ارگ کريمخاني
حمام ارگ کريمخاني حمام ارگ کريمخاني مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»حمام کاخ جز اولین حمام هایی خصوصی با این سبک در ایران است و جهت استحمام خانواده سلطنتی مورد استفاده قرار می گرفته است، حمام خصوصی را می توان در کاروانسراهاي قصر بهرام ورامین مربوط به دوره صفوي و پارسه دید .راه دسترسی به حمام کاخ از طریق حیات خلوت جنوب شرقی است.

 • ویژگی ها

  .ساختمان این حمام بر عکس اتاق ها که بالاتر از سطح محوطه است، پایین تر از سطح قرار گرفته و همین باعث محفوظ ماندن بیشتر گرما در آن می شود . ورودي حمام در زوایه جنوبی، در کنار برج جنوب شرقی کاخ است که پس از طی دالانی نسبتا کوتاه به سر بینه حمام راه می یابیم. این حمام از قسمت هاي سربینه، سکوی نشیمن و فضای گرمخانه و تون حمام تشکیل شده است.
 • سیمای عمومی

  در اطراف رختکن چهار سکو جهت نشس تن و بیرون آوردن جامه وجود دارد؛ در وسط این قسمت حوض هشت گوش سنگی وجود دارد که با فواره اي در وسط آن فضایی دل پذیر ایجاد کرده است. بر فراز سربینه و نیز درست کردن چاي و قلیان تعبیه شده است.
  در زیر سکوهاي سربینه، قسمت هایی نیز جهت قرار دادن کفش و بقچه لباس پیش بینی شده است؛ سقف سربینه داراي نورگیرهایی است که روشنایی آن را تأمین می کند.
  در زمان حیات کریم خان، کاخ نشینان در این محل علاوه بر درآوردن لباس و پوشیدن لباس، به حجامت، خالکوبی، مشت و مال دادن، صحبت کردن، صرف چاي و قلیان کشیدن مشغول بوده اند
  سربینه توسط راهرویی کم عرض و کوچک به گرمخانه متصل می شود این راهرو شیب ملایمی به سمت گرمخانه دارد؛ در حد فاصل گرمخانه و سربینه در سمت راست راهرو، فضایی جهت رفع حاجتی ساخته شده است. .گرمخانه داراي سه خزینه است، که در خزینه ي وسط یک دیگ مسی وجود دارد، که به وسیله ي آن آب خزینه گرم می شود
  به جهت گرم ساختن کف حمام از این خزینه سه کانال به کف حمام کشیده اند؛ همچنین از خزینه ي سوم براي تطهیر استفاده می کرده اند. در این حمام محلی براي سرویس بهداشتی وجود دارد این حمام داراي حالت پیچ دار و راهرو مانند است، که این معماري به جهت کاهش نفوذ هواي سرد و اعتدال هوا است.
  فضاي بزرگ گرمخانه داراي دو حوض مستطیل شکل فوا ره دار است که با آب سرد پر می شده است، سقف گرم خانه وسیع حمام ارگ بر روي چهار ستون سنگی یکپارچه خوش طرح قرار دارد.
 • سایر اطلاعات

  ستون هاي سنگی حمام ارگ از ته ستون، ستون و سرستون تشکیل می شود بدنه ستون ها داراي پیچ هاي بسیار زیبایی است ؛ سر ستون به صورت مقرنس هایی در چهار گوشه ستون حجاري شده اند پیچ هاي بدنه ستون نیز از نظر شکل قابل توجه و منحصر به فرد است. نمونه مقرنس هاي سرستون حمام ارگ را در سرستون چوبی ساختمان دیوان خانه کریم خانی می توان دید چهار ستون سنگی یکچارگی به رسم ستون هاي دوره زندیه یا بدنه مارپیچ، گرمخانه بصورت طاق و چشمه بر روي آن ها استوار شده است
  سقف گرمخانه گنبدي شکل و بدون تزیینات برجسته است و تنها نقش اسلیمی به روش آهک بري آنرا مزین ساخته است. کف حمام با سنگ گندمک سنگفرش شده و تنها اطراف حوض ها توسط مرمر سبز فرش شده، در زیر کف گرمخانه کانال هایی متصل به زیر دیگ خزینه، جهت جریان هواي گرم وجود دارد.

اماکن مرتبطتگ ها

حمام هاي تاريخي شيراز فارس حمام هاي تاريخي حمام هاي شيراز حمام هاي فارس تاريخي حمام هاي حمام هاي شيراز تاريخي فارس شيراز حمام هاي شيراز تاريخي شيراز فارس فارس حمام هاي فارس تاريخي فارس شيراز حمام هاي تاريخي شيراز حمام هاي تاريخي فارس حمام هاي شيراز تاريخي حمام هاي شيراز فارس حمام هاي فارس تاريخي حمام هاي فارس شيراز تاريخي حمام هاي شيراز تاريخي حمام هاي فارس تاريخي شيراز فارس تاريخي شيراز حمام هاي تاريخي فارس حمام هاي تاريخي فارس شيراز شيراز حمام هاي تاريخي شيراز حمام هاي فارس شيراز تاريخي حمام هاي شيراز تاريخي فارس شيراز فارس حمام هاي شيراز فارس تاريخي فارس حمام هاي تاريخي فارس حمام هاي شيراز فارس تاريخي حمام هاي فارس تاريخي شيراز فارس شيراز حمام هاي فارس شيراز تاريخي حمام هاي تاريخي شيراز فارس حمام هاي شيراز فارس تاريخي حمام هاي فارس تاريخي شيراز حمام هاي شيراز تاريخي فارس حمام هاي شيراز فارس تاريخي حمام هاي تاريخي فارس شيراز تاريخي حمام هاي شيراز فارس تاريخي حمام هاي فارس شيراز تاريخي شيراز فارس حمام هاي تاريخي شيراز حمام هاي فارس