City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

حمام بلور (موزه سنگ قزوين)

(72 رای)


به عنوان يکي ديگر از جاذبه هاي گردشگري قزوين مي توان به حمام بلور (گرمابه بلور) ااشاره کرد که يکي از گرمابه هاي تاريخي در بافت قديم شهر قزوين است و هم اکنون به عنوان موزه سنگ قزوين از آن استفاده مي شود.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • حمام بلور (موزه سنگ قزوين)
 • حمام بلور (موزه سنگ قزوين)
 • حمام بلور (موزه سنگ قزوين)
 • حمام بلور (موزه سنگ قزوين)
حمام بلور (موزه سنگ قزوين) حمام بلور (موزه سنگ قزوين) حمام بلور (موزه سنگ قزوين) حمام بلور (موزه سنگ قزوين) مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • تلفن تماس : 02833562400
 • آدرس : قزوین - خیابان مولوی - محدوده خیابان انصاری غربی (کوروش) و خیابان منتظری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»حمام بلور با مساحتی در حدود 1200 مترمربع، در یکی از محله‌های تاریخی شهر قزوین به نام محله آخوند قرار گرفته‌است.
تاکنون هیچ گونه مستندانی در خصوص بانی و سازنده و تاریخ دقیق ساخت این بنا یافت نشده اما با توجه به فرم ساختار خاص و تزئینات به کار رفته خصوصاً نقاشی‌های موجود در سربینه و کشف سفال‌ در قسمت‌های مختلف این حمام، می‌توان اذعان نمود که این حمام به اواخر دوره صفویه تعلق دارد.

 • تاریخچه

  این حمام از حمام‌های منسوب به دورهٔ صفویه و قاجاریه است. حمام بلور قزوین به شماره ۳۹۶۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.
 • ویژگی ها

  حمام بلور تا اواخر دهه 70 خورشیدی مورد استفاده بوده و از این زمان به ابتکار سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین به موزه سنگ شهر قزوین تغییر کاربری داده است.
  در این موزه، حدود 4511 قطعه سنگ، 800 قطعه فسیل مربوط به دوره‌های مختلف زمین‌شناسی و همچنین 300 قطعه از صدف‌های جانداران مختلف در فضایی به مساحت 200 مترمربع نگهداری می‌شود که این مجموعه دستاوردی از تلاش‌های چندین ساله آقای دكتر رسا است.
 • سیمای عمومی

  تمام فضاهای حمام در زیرزمین واقع شده و برخی تاق‌ها و گنبدهای آن از پشت بام حدود 60 تا 190 سانتی‌متر از سطح معبر مجاور بالاتر است. پس از عبور از درِ ورودی با گذشتن از 13 پله، فضای سربینه حمام قرار دارد. سربینه به شکل 8ضلعی است و دارای یک حوض لوزی شکل و سنگی می‌باشد که به آثار دوره قاجاریه شباهت دارد. در زیر گنبد بخش سربینه چهار لایه نقاشی بر روی لایه‌ای از آهک وجود دارد. نقاشی‌های گل و طبیعت مربوط به دوره صفویه و تمثال‌های انسانی مربوط به دوره قاجاریه است. علاوه بر این تزئینات که حاصل تغییرات در دوره‌های مختلف بوده است، تزئینات یزدی‌بندی با آهک نیز دیده می‌شود. ورودی به بخش گرمخانه حمام در امتداد کانال پاشویه حوض می‌باشد. زیباترین بخش حمام بخش گرمایشی حمام (طبقه جهنم) است که در کف گرمخانه واقع شده و اصطلاحاً به آن گربه‌رُو می‌گویند. این حمام شامل قسمت‌های دیگری همچون خزانه آب گرم، چال حوض یا استخر آب سرد، نظافت خانه، اعیانی، آتش‌خانه و سرویس بهداشتی است.
 • منبع

  دانشنامه تاریخ معماری ایران‌شهر - سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری - فهرست آثار ملی ایران - سازمان نوسازی و بهسازی شهر قزوین

اماکن مرتبطتگ ها