City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

حمام قديمي جاجرم

(30 رای)


 حمام خزينه اي جاجرم  با 700مترمربع مساحت در دل بافت تاريخي شهر و در كنار بقاياي ارگ قديم شهر معروف به نارين قلعه و مسجد جامع تاريخي شهر قرار گرفته و به دورۀ متاخر اسلامي تعلق دارد. گرمابه تاريخي جاجرم حالا به موزه اي زيبا تبديل شده و مورد بازديد گردشگران قرار مي گيرد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

اطلاعات تماس

  • آدرس : جاجرم، خیابان 15 خرداد

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»ورودي حمام از طريق يك سردر و 5پله بهرخت كن حمام راه مي يابد كه خود با يك دالان ارتباطي موسوم به مياندر به گرمخانه متصل مي شود. مياندر دالان موربي است كه نوعي فضاي گذر براي دستيابي از فضاي گرم و مرطوب گرمخانه به سرد و خشك تر رختكن است. ساير بخشها خزينه و چند اتاقك با سقف گنبدي را تشكيل مي دهد. در مجموع، اين حمام از پنج قسمت شامل سه قسمت دروني ودو قسمت بيروني تشكيل شده است. قسمت هاي دروني حمام عبارتند از رختكن يا سربينه، گرمخانه، خزينه و آب انبار. قسمتهاي بيروني نيز شامل گلخن، منبع آب گرم و سرد و مخزن سوخت است.

  • ویژگی ها

    موزه گرمابه و تاريخ شهر جاجرم شامل هشت غرفه است که در هريک گوشه اي از آداب و رسوم و تاريخ و فرهنگ مردم منطقه به نمايش در آمده است. غرفه هاي موزه عبارتند از غرفه استاد حمامي و غرفه پوشاک در قسمت سربينه، غرفه هاي دلاکي، عطاري و باستان شناسي در گرمخانه، غرفه محرم براي معرفي آيين نخل گرداني و غرفه معرفي مشاهير و نيز غرفه معرفي صنايع دستي شهرستان جاجرم که در کنار هم تصوير گويايي از تاريخ و فرهنگ منطقه جاجرم براي بازديد کننده ترسيم مي کنند.
  • سایر اطلاعات

    اين بنا بدليل ويژگيهاي شاخص فرهنگي و تاريخي در سال 1386 به شماره 22212 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است. مطالعات و مرمت حمام تاريخي جاجرم از سال 1386 آغاز شده و در 1390 به عنوان موزه تاريخ شهر به بهره برداري رسيده است.

اماکن مرتبطتگ ها