City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

حمام نواب

(43 رای)


حمام نواب از جمله آثار دوره قاجاريه شهر تهران و يکي از آثار ملي کشور است که هم اکنون پس از مرمت و بازسازي به عنوان خانه صنايع دستي و هنر مورد استفاده قرار مي گيرد و به يکي از جاذبه هاي گردشگري محدوده مرکزي شهر تهران تبديل شده است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • حمام نواب
 • حمام نواب
 • حمام نواب
 • حمام نواب
حمام نواب حمام نواب حمام نواب حمام نواب مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : تهران - خیابان 15 خرداد شرقی - کوچه بیک دامغانی (بازارچه نواب سابق) - پلاک 215

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»اگر خيابان ري را از طريق سه راه «امين حضور» طي كنيد در اواسط اين خيابان دست راست، كوچه‌اي وجود دارد كه به كوچه «دردار غربي» معروف است. وقتي به انتهاي اين كوچه رسيدي خود را در ميان بازارچه‌اي مي‌يابي كه طاق فلزي و مغازه‌هاي بسياري دارد. اين، «بازارچه حمام نواب» است كه روزگاري معروف ترين بازارچه تهران با طاق آجري بود؛ زماني هم در دهه‌هاي قبل بازارچه و حمامش دستمايه فيلمي به نام «قيصر»شد.

 • تاریخچه

  سارا سلطان خاتون و سارا هاجر خاتون (دختران حاج نواب از نوادگان قاجار و سرشناسان محله) نسبت به ساخت حمام نواب اهتمام نموده و به علت اینکه در بازارچه محله احداث شده بود ، به آن حمام بازارچه نیز می گفتند. بنا به سوابق موجود و معماري حمام نواب، قدمت این بنا به دوره صفويه مي‌رسد و در اولين نقشه‌هاي تهيه شده از شهر طهران قديم نیز مكان آن به چشم مي‌خورد.
  حمام نواب برای جلوگیری از اتلاف گرما و امکان استفاده از آب قنوات و چشمه‌ها برای استحمام، پایین‌تر از سطح زمین ساخته شده است. مصالح به کار رفته در ساخت این بنا نیز شامل آجر، آهک، ساروج، سنگ و کاشی است.
  همچنین پس از ساخت فیلم قیصر توسط مسعود کیمیایی و فیلم برداری سکانس معروف «حمام» گرمابه مذکور با نام «حمام قیصر» نیز شهره شد اما در نهایت این حمام در تاریخ ۹ بهمن ماه سال ۱۳۹۰ به خانه صنایع دستی و هنر تبدیل شد.

 • ویژگی ها

  این حمام دارای کتیبه کاشی‌کاری شده بوده و از آن برای صحنه‌های از فیلم قیصر استفاده شده است. حمام نواب در سال 1390 تغییر کاربری داد و به همت شهرداری منطقه ۱۲ و اتحادیه صنایع دستی کشور و سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان تهران به مرکز صنایع دستی شهر تهران تبدیل شد.
  حمام نواب برای جلوگیری از اتلاف گرما و امکان استفاده از آب قنوات و چشمه‌ها برای استحمام، پایین‌تر از سطح زمین ساخته شده است. مصالح به کار رفته در ساخت این بنا نیز شامل آجر، آهک، ساروج، سنگ و کاشی است.
 • سیمای عمومی

  حمام نواب دارای بخش‌هایی چون هشتی، سربینه، تنظیف گرمخانه، سرویس بهداشتی، خزینه، استخر و ستون است. چیزی که در معماری این بنا مشهود است کاربندی و وجود آهک روی سطح بنا بسیار محدود بوده که حاکی از وجود تزیینات قابل توجه در آن است و نشان از ذوق و استعداد هنری معمار آن دارد. در این بنا پس از مرمت، از سیمان نیز برای حفظ آن استفاده شده است.
 • سایر اطلاعات

  حمام نواب در سال 1385 توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره 16225 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و هم اکنون به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری محله امام زاده یحیی (ع) تهران مورد بازدید علاقه مندان و گردشگران قرار می گیرد.
Map Data
Map data ©2016 Google
Map DataMap data ©2016 Google
Map data ©2016 Google
 • مسیر تاکسی تاکسی ها از میدان سپاه و میدان بهارستان شما را تا خیابان 15 خرداد شرقی و نزدیکی حمام نواب می رسانند.
 • مسیر مترو نزدیک ترین ایستگاه های مترو به این اثر تاریخی ایستگاه 15 خرداد واقع در خط یک و ایستگاه بهارستان واقع در خط دو مترو تهران است.
 • نظر ناهید
  شنبه 04 مهر 1394

  پشت بوم حمام نواب خیلی قشنگه؛ عین یزد می مونه

اماکن مرتبطتگ ها