City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

حمام کدخدا

(26 رای)


نمونه‌هاي بسيار اندکي از دوره هاي اوليه شکل گير شهر تهران به شمار آمده است که حمام کدخدا يکي از آنها است. اين حمام از جمله نمونه‌هاي نادر به جاي مانده از دوره قاجاريه در بازار تهران است که به لحاظ سلامت و پايداري اجزا و عناصر معماري کم نظير است .


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • حمام کدخدا
حمام کدخدا مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : رایگان
 • آدرس : تهران، خیابان خیام، بازار عباس آباد، کوچه کد خدا، پلاک ۴۱

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»حمام کدخدا مربوط به دوره قاجار است و در تاریخ ۳۰ تیر ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۲۷۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 • تاریخچه

  در متون و اسنادی که در ارتباط با آثار تاریخی تهران وجود دارد نشانی بنای حمام کدخدا یافت نشد و از بانی و سازنده آن نیز سخنی به میان نرفته است و در مقایسه‌ با سایر بناهایی که روی نقشه با نام مشخص شده از اهمیت کمتری برخوردار بوده است. ساخت حمام کدخدا اواخر دوره قاجاریه و بعد از تهیه نقشه سال 1309 هجری قمری است .
 • ویژگی ها

  فرم و ساختار ویژه معماری بنا، نوع تزئینات به کار رفته خصوصا کتیبه‌ در ورودی که بر روی آن سنه 1331 هجری قمری نوشته شده ، حکایت از انتساب این بنا به دوره قاجار است .
 • سیمای عمومی

  ورودی قسمت زنانه در شرق ورودی اصلی در داخل کوچه است. تمام فضاهای حمام در زیرزمین واقع شده که به وسیله 12 پله به سطح معبر کوچه وصل می‌شود و پشت بام آن نیز حدود 120 سانتیمتر از سطح معبر مجاور بالاتر است .
  نای حمام کدخدا از بدو تأسیس جهت حمام ساخته شده که در بیشتر قسمت‌های سقف حمام تزئینات یزدی بندی با گچ وجود دارد و از دیگر خصوصیات بارز این حمام تعبیه پنجره در سقف حمام است که با وجود قرار داشتن حدود 220 سانتیمتر در زیرزمین، محوطه آن در بیشتر ساعات روز روشن بوده و نیازی به استفاده از نور مصنوعی در داخل حمام نیست
  در داخل فضاهای حمام کادربندی‌ها و یزدی‌بندی‌های زیبا با اندود گچ دیده می‌شود و در سر در ورودی حمام یک کتیبه کاشی‌کاری شده به چشم می‌خورد که سال احداث بنا و عبارت بسم الله الرحمن الرحیم – ان الله یحب التوابین و یحب المطهرین – حمام نظافت – نمره عمومی – شهر ذیقعده سنه 1331 به چشم می‌خورد
 • سایر اطلاعات

  به گفته قدیمی های محل بازار عباس آباد ،حمام کدخدا در گذشته بعدازظهر به صورت زنانه استفاده می‌شده و صبح های زود و جمعه‌ها و روزهای تعطیل به صورت مردانه استفاده می شده است.

اماکن مرتبطتگ ها

حمام کدخدا تهران گردشگري حمام کدخدا حمام تهران حمام گردشگري کدخدا حمام حمام تهران کدخدا گردشگري تهران حمام تهران کدخدا تهران گردشگري گردشگري حمام گردشگري کدخدا گردشگري تهران حمام کدخدا تهران حمام کدخدا گردشگري حمام تهران کدخدا حمام تهران گردشگري حمام گردشگري کدخدا حمام گردشگري تهران کدخدا حمام تهران کدخدا حمام گردشگري کدخدا تهران گردشگري کدخدا تهران حمام کدخدا گردشگري حمام کدخدا گردشگري تهران تهران حمام کدخدا تهران حمام گردشگري تهران کدخدا حمام تهران کدخدا گردشگري تهران گردشگري حمام تهران گردشگري کدخدا گردشگري حمام کدخدا گردشگري حمام تهران گردشگري کدخدا حمام گردشگري کدخدا تهران گردشگري تهران حمام گردشگري تهران کدخدا حمام کدخدا تهران گردشگري حمام تهران گردشگري کدخدا حمام گردشگري کدخدا تهران حمام تهران کدخدا گردشگري حمام تهران گردشگري کدخدا حمام کدخدا گردشگري تهران کدخدا حمام تهران گردشگري کدخدا حمام گردشگري تهران کدخدا تهران گردشگري حمام کدخدا تهران حمام گردشگري