City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

حمام کرناسيون (موزه مردم‌شناسي دزفول)

(20 رای)


حمام کرناسيون يکي از بناهاي زيباي معماري دوره قاجاريه در دزفول است که در مرکز محله کرناسيون و در شمالي ترين قسمت بافت قديم قرار گرفته است.  حمام کرناسيون در سال ۱۳۸۵ به موزه مردم شناسي دزفول تبديل شد و در حال حاضر مورد بازديد گردشگران قرار مي گيرد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • حمام کرناسيون (موزه مردم‌شناسي دزفول)
 • حمام کرناسيون (موزه مردم‌شناسي دزفول)
 • حمام کرناسيون (موزه مردم‌شناسي دزفول)
 • حمام کرناسيون (موزه مردم‌شناسي دزفول)
حمام کرناسيون (موزه مردم‌شناسي دزفول) حمام کرناسيون (موزه مردم‌شناسي دزفول) حمام کرناسيون (موزه مردم‌شناسي دزفول) حمام کرناسيون (موزه مردم‌شناسي دزفول) مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»از ویژگیهای انحصاری این بنا که آن را حائز اهمیت فراوان نموده قرارگیری در میان مجموعه ای از بناهای با ارزش شامل خانه های قدیمی بزرگ، مسجد و همچنین مقبره شاعر وعارف بزرگ دزفول به نام سید عبداله داعی است.

 • تاریخچه

  دلیل نام گذاری حمام به نام کرناسیون : محله کرناسیون این محله در ابتدا محل اسکان عشایری بوده است که از کوههای کرناس در شمال شهرستان دزفول به این منطقه کوچ می کرده اند که با گسترش شهر و توسعه شهرنشینی به محلی برای اسکان ثابت آنها مبدل گشته است و همین دلیلِ نامگذاری این محله میباشد .این حمام علاوه بر نام کرناسیون به نامهایی همچون حمام نو یا حمام حاج نصیر موسوم است . نام معمار بنا استاد معزی است . حمام کرناسیون (موزه مردم شناسی) که با شماره ۸۴۷۷ در ردیف آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 • ویژگی ها

  در موزه مردم شناسی دزفول انواع آداب و رسوم و مشاغل سنتی دزفول ،آثار فلزی دیدنی و دست نوشته هایی از شخصیت های دزفول به نمایش گذاشته شده است.
  در حمام کرناسیان آداب ، رسوم و مشاغل سنتی دزفول در قالب موزه مردم شناسی دزفول به نمایش گذاشته شده و در بخش گرمخانه نیز آثار فلزی و دست نوشته هایی از شخصیت های بزرگ دزفول به نمایش گذاشته شده است.
 • سیمای عمومی

  حمام کرناسیون با مساحتی حدود ۸۸۰ متر مربع دارای سردری کوچک و زیبا با تزئینات ساده آجرکاری می باشد .بنای حمام به دو قسمت زنانه و مردانه قابل تفکیک بوده که هرکدام از فضاهایی به نامهای دالان ورودی، سربینه،گرمخانه و… تشکیل شده است. میاندر راهروی ارتباطی بین فضای سرد (سربینه) و فضای گرم ( گرمخانه) می باشد که هم باعث جلوگیری از به هدر رفتن گرمای موجود در گرمخانه می شده و هم از ورود مستقیم افراد به فضای بیرون و مواجه شدن با هوای سرد جلوگیری می کرده است. عبور و مرور در قسمت زنانه (جهت ایجاد محرمیت) از پشت بام و از طریق پلکانی صورت می گرفته است که ورودی آن در کوچه مجاور بوده است. سربینه ها به صورت شش ضلعی بوده و حجره هایی به صورت عمود بر هریک از اضلاع آن جهت تعویض لباس قرار گرفته است در حجره ای که پس از دالان ورودی قرار گرفته یکی از آجرهای کف به صورت توخالی رها شده و از آن به عنوان قلک و محل انداختن پول استفاده شده است. در وسط سربینه برای شستشوی پاها قبل و بعد از حمام حوضی ساخته شده است. سقف سربینه ها و گرمخانه ها به صورت گنبدی شکل بوده و در بالای آنها دریچه ای جهت استفاده از نور طبیعی و یا تهویه شدن فضاها ساخته شده که به وسیله درپوشی به نام گلجام جهت کنترل عبور و مرور هوا مسدود شده است.

اماکن مرتبطتگ ها

حمام کرناسيون موزه مردم‌شناسي دزفول حمام کرناسيون حمام موزه مردم‌شناسي حمام دزفول کرناسيون حمام حمام موزه مردم‌شناسي کرناسيون دزفول موزه مردم‌شناسي حمام موزه مردم‌شناسي کرناسيون موزه مردم‌شناسي دزفول دزفول حمام دزفول کرناسيون دزفول موزه مردم‌شناسي حمام کرناسيون موزه مردم‌شناسي حمام کرناسيون دزفول حمام موزه مردم‌شناسي کرناسيون حمام موزه مردم‌شناسي دزفول حمام دزفول کرناسيون حمام دزفول موزه مردم‌شناسي کرناسيون حمام موزه مردم‌شناسي کرناسيون حمام دزفول کرناسيون موزه مردم‌شناسي دزفول کرناسيون موزه مردم‌شناسي حمام کرناسيون دزفول حمام کرناسيون دزفول موزه مردم‌شناسي موزه مردم‌شناسي حمام کرناسيون موزه مردم‌شناسي حمام دزفول موزه مردم‌شناسي کرناسيون حمام موزه مردم‌شناسي کرناسيون دزفول موزه مردم‌شناسي دزفول حمام موزه مردم‌شناسي دزفول کرناسيون دزفول حمام کرناسيون دزفول حمام موزه مردم‌شناسي دزفول کرناسيون حمام دزفول کرناسيون موزه مردم‌شناسي دزفول موزه مردم‌شناسي حمام دزفول موزه مردم‌شناسي کرناسيون حمام کرناسيون موزه مردم‌شناسي دزفول حمام موزه مردم‌شناسي دزفول کرناسيون حمام دزفول کرناسيون موزه مردم‌شناسي حمام موزه مردم‌شناسي کرناسيون دزفول حمام موزه مردم‌شناسي دزفول کرناسيون حمام کرناسيون دزفول موزه مردم‌شناسي کرناسيون حمام موزه مردم‌شناسي دزفول کرناسيون حمام دزفول موزه مردم‌شناسي کرناسيون موزه مردم‌شناسي دزفول حمام کرناسيون موزه مردم‌شناسي حمام دزفول