City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

خانه آيت الله مدرس

(75 رای)


چهارراه سرچشمه، گذر ميرزا محمود وزير (کوچه شهيد جاويدي)، بن‌بست مدرس، خانه‌ تاريخي و ارزشمند آيت‌الله سيدحسن مدرس، سرسخت‌ترين دشمن پهلوي اول را در خود جاي داده است. در گذشته اين خانه با عنوان «خانه وزيرمختار فرانسه» مشخص شده که امروزه به نام خانه مدرس شناخته مي‌شود.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • خانه آيت الله مدرس
 • خانه آيت الله مدرس
خانه آيت الله مدرس خانه آيت الله مدرس مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : اقتصادی
 • آدرس : تهران، خیابان امیرکبیر ، خیابان شهید جاویدی، کوچه مدرس

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»این خانه که کامل ترین شکل یک خانه سنتی را در بافت تاریخی تهران به نمایش می گذارد؛ خیابان شهید جاویدی که در محله عودلاجان تهران قدیم قرار گرفته است و در قدیم به نام کوچه میرزا محمود وزیر ، وزیر تهران در دوره ناصری معروف بوده است؛ از قدیمی ترین خیابان های تهران به حساب می آید که خانه های قدیمی بسیاری مانند خانه قوام الدوله و خانه نصیرالدوله در آن قرار گرفته است .

 • ویژگی ها

  خانه مدرس واقع در محله سرچشمه واقع شده و در فهرست آثار ملي به ثبت رسیده است. این عمارت قدیمی که روزگاری محل رفت‌ و آمد چهره‌های بزرگ تاریخ، سیاست از جمله موتمن‌الملک پیرنیا، مشیر‌الدوله، وثوق‌الدوله، مستوفی‌الممالک، ملک‌الشعرای بهار، مصدق و حتی رضاخان بوده، هم‌اکنون تبدیل به انبار کتاب‌های چاپخانه اسلامیه شده است. با توجه به تخریب بخشی از آن خانه و بسته بودن در آن به روی بازدیدکنندگان، کسی دقیقا از آنچه که در این عمارت باقی مانده خبر ندارد و تنها تابلو نصب شده به دیوار خانه به شما یادآوری می‌کند که این خانه قدیمی که در دل بافت مرکزی تهران قرار دارد، از آن نامدار‌ترین چهره قانونگذار تاریخ ایران است.
 • سیمای عمومی

  آنچه که از تابلو شهرداری که بر دیوار خانه شهید مدرس نصب شده به دست می‌آید آن است که این بنا در گذشته از سه ساختمان تشکیل شده بود که بخش اول آن در ابتدای در ورودی است که شامل عمارتی یک طبقه با زیرزمین که دارای حیاطی به شکل و شیوه معماری دوران قاجار است، بخش دوم عمارت مرکزی و بزرگ در شمال شرقی حیاط مرکزی است که این عمارت یک طبقه با ایوان و ستون‌های مربع شکل به شیوه معماری دوران پهلوی با سقف‌های بلند ساخته شده است و بخش سوم بنایی در حیاط شمال غربی است که بسیار ساده و متعلق به محل سکونت سیدحسن مدرس بوده است. تنها تزیینات به کار گرفته شده در این بنا آجر است.
 • شرایط استفاده

  درب این خانه که بسیاری از تصمیمات سرنوشت‌ساز تاریخ ایران و تهران از جمله پیش‌نویس برخی از قوانین (قانون مدنی و قانون عدلیه و...) در آن نوشته شده، برای بازدیدکنندگان و علاقه‌مندان بسته است.
 • نقاط منفی

  این خانه تاریخی رو به فرسایش که دیوار‌هایش روزی شاهد ترور کور صاحبش بوده، در سال ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و با پیگیری دفتر مقام معظم رهبری، مطبوعات، دفتر رییس‌جمهور و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی وقت، بودجه‌ای معادل یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان را در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار داد تا صرف خرید و مرمت خانه و تبدیل به موزه مدرس شود اما سازمان مزبور تمام این بودجه را صرف خرید خانه دیگری در نزدیکی خانه مزبور که متعلق به نصیرالدوله وزیر معارف پهلوی بود، کرد. این تخلف از بزرگترین تخلفات مالی در سازمان میراث فرهنگی به شمار می‌آید، تشخیص نادرست مسوولان سبب شد بار دیگر به پرونده مفتوح این خانه تاریخی رسیدگی شود. سازمان میراث فرهنگی دوباره تصمیم گرفت که خانه مدرس را مورد بازسازی قرار دهد اما برای بار دوم به اشتباه به بازسازی خانه مجاور عمارت مدرس که متعلق به برادران کتابچی بود مشغول شد، که این خطا سبب شد که بخشی از خانه مدرس تخریب شود.

اماکن مرتبط

اخبار مرتبط

آرشیو اخبار


تگ ها

خانه مدرس مشروطيت تهران خانه مدرس خانه مشروطيت خانه تهران مدرس خانه خانه مشروطيت مدرس تهران مشروطيت خانه مشروطيت مدرس مشروطيت تهران تهران خانه تهران مدرس تهران مشروطيت خانه مدرس مشروطيت خانه مدرس تهران خانه مشروطيت مدرس خانه مشروطيت تهران خانه تهران مدرس خانه تهران مشروطيت مدرس خانه مشروطيت مدرس خانه تهران مدرس مشروطيت تهران مدرس مشروطيت خانه مدرس تهران خانه مدرس تهران مشروطيت مشروطيت خانه مدرس مشروطيت خانه تهران مشروطيت مدرس خانه مشروطيت مدرس تهران مشروطيت تهران خانه مشروطيت تهران مدرس تهران خانه مدرس تهران خانه مشروطيت تهران مدرس خانه تهران مدرس مشروطيت تهران مشروطيت خانه تهران مشروطيت مدرس خانه مدرس مشروطيت تهران خانه مشروطيت تهران مدرس خانه تهران مدرس مشروطيت خانه مشروطيت مدرس تهران خانه مشروطيت تهران مدرس خانه مدرس تهران مشروطيت مدرس خانه مشروطيت تهران مدرس خانه تهران مشروطيت مدرس مشروطيت تهران خانه مدرس مشروطيت خانه تهران