City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

خانه امام جمعه

(162 رای)


در محدوده بافت قديم شهر تهران،در خيابان «ناصرخسرو» خانه معروف امام جمعه واقع است. همان گونه که از نام بنا برمي آيد، اين خانه متعلق به يکي از امام جمعه هاي تهران در دوره قاجار اس.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • خانه امام جمعه
 • خانه امام جمعه
 • خانه امام جمعه
 • خانه امام جمعه
خانه امام جمعه خانه امام جمعه خانه امام جمعه خانه امام جمعه مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • تلفن تماس : 33546713
 • قیمت : رایگان
 • آدرس : خیابان ناصر خسرو، کوچه امام جمعه، پلاک 37

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»درمحله تاريخي عودلاجان، شرق خيابان ناصرخسرو، کوچه امام جمعه شماره 37 خانه‌اي دو طبقه نزديک به 900 متر مربع وجود دارد که اهالي محل آن را به نام امام جمعه ميی شناسند.

 • تاریخچه

  خانه‌ی «امام جمعه» باقی‌مانده از نیمه‌ی دوم قرن سیزدهم هجری قمری است. این بنا، نخست خانه‌ی «میرزا آقاخان نوری» صدراعظم ناصرالدین شاه بود. بعدها امام جمعه‌ی تهران آن را خرید و در آن ساکن شد. حاج «سیدابوالقاسم امام جمعه» پسر ارشد «سیدزین الدین امام جمعه» و نوه‌ی دختری «معیرالممالک» (نظام الدوله) بود که پس از فوت پدر، امامت جمعه و تولیت مسجد امام را برعهده گرفت و چندی بعد با دختر مظفرالدین شاه، «شکوه الدوله» (زن سابق موقرالسلطنه) ازدواج کرد. «حاج ابوالقاسم امام جمعه» از اواخر حکومت محمدشاه قاجار تا چندی بعد از مشروطه، عهده‌دار منصب امامت جماعت تهران بود.
  این خانه‌ی تاریخی که از آن پس به نام خانه‌ی «امام جمعه» شناخته می‌شود، با مساحتی حدود ۸۷۹ مترمربع در دو طبقه ساخته شده است. طبقه‌ی نخست، حوضخانه و طبقه‌ی دوم شامل تالار تابستانی و زمستانی است.
  این خانه مانند بسیاری از خانه‌های اعیانی سنتی ایرانی تزیینات مفصلی دارد و با نقاشی، گچ بری و آیینه‌کاری تزیین شده است. در تزیینات این فضا از تصاویر زنان با پوشش غربی و تلفیق طرح‌های غربی گچ‌بری در کنار هر آیینه استفاده شده است. پیشانی شیروانی خانه از آرامگاه کوروش الهام گرفته شده است که نمونه‌ی آن در دیوانخانه‌ی کریمخان نیز وجود دارد.
  خانه‌ی «امام جمعه» پیش از انقلاب در اختیار وزارت فرهنگ و هنر بود و اکنون در اختیار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است. در این خانه، پس از طی شدن مراحل انتقال مالکیت بنا به وزارت فرهنگ و هنر، از سال ۱۳۴۸ تا ۱۳۵۰ نخستین دوره‌ی تعمیرات توسط سازمان ملی حفاظت از آثار باستانی ایران انجام و از آن به‌عنوان مرکزی برای آشنایی دانشجویان رشته‌های معماری و هنر با ویژگی‌های معماری سنتی استفاده شد. مرمت این خانه در سال ۱۳۵۱ به پایان رسید؛
 • ویژگی ها

  متاسفانه تنها بخش بیرونی خانه امام جمعه سالم باقي مانده و اندروني آن مورد بي‌مهري روزگار قرار گرفته است.امروز همه اين خانه را به عنوان دفتر بافت تاريخي تهران مي‌شناسند؛ خانه‌اي که مي‌گويند مرحوم علي حاتمي در بخشي از آن بخشي از فيلم کمال‌الملک خود را به تصوير کشيده بود.
 • سیمای عمومی

  ورودی خانه با یک راهروی خشتی، گردشگران را راهنمایی می‌کند و با گذشتن از باقی‌مانده‌ی دیواری که انگار از ابتدا محافظ ورودی خانه بوده است، حیاط پیدا می‌شود.
  بخش جنوبی خانه‌ی «امام جمعه» که بادگیر و حوض‌خانه داشته، در سال‌های گذشته، تخریب و به مدرسه تبدیل شده و این روزها، ارتفاع مدرسه نیز مشکلی برای این بنای تاریخی ایجاد کرده است.
  حیاط خانه هرچند نسبت به حدود دو سال پیش که درها، پنجره‌ها و کاشی‌ها در آنجا روی هم ریخته شده بودند، وضعیت بهتری دارد، اما هنوز برخی صندوق‌های پر از کاشی و آجر، در طاقچه‌ی حیاط قرار دارند و میز چوبی باقی‌مانده از دوره‌ی قاجار که «مأذنه» نامیده می‌شود و هنگام اذان گفتن، موذن بالای آن می‌رفت، هنوز در ایوان ابتدایی خانه دیده می‌شود. همچنین در سال‌های نخست پس ساخته شدن این خانه، در جلوی عمارت، ایوانی با دو ستون بلند قرار داشت.
  این بنا از جمله بناهای مسکونی اعیانی است که دو بخش اندرونی و بیرونی دارد؛ بخش اندرونی آن که برای سکونت افراد خانه و خدمه بوده، تخریب و به مدرسه تبدیل شده و بخش بیرونی که محلی برای پذیرایی از مهمانان امام جمعه بوده، باقی مانده است.
  طبقه‌ی اول خانه‌ی «امام جمعه» یا همان «دفتر بافت تاریخی تهران» به‌دلیل استفاده‌ای که از آن می‌شود، سامان‌دهی شده و حتی سه ارسی تاریخی که گفته می‌شود، مرحوم دکتر باقر آیت‌الله‌زاده‌ شیرازی از بنایی در حال تخریب به این خانه منتقل کرده است تا در امان بمانند، در دو طرف ورودی شاه‌نشین قرار دارند. راهروی طبقه‌ی دوم هم با مرمت و باقی گذاشتن شواهدی از معماری گذشته، سامان‌دهی و مرتب شده است، دو اتاق قرارگرفته در طبقه‌ی دوم نیز در ظاهر، مشکلی ندارند. به‌علاوه، چهار قاب نقاشی که احتمالا حاوی تصاویری از زنان بوده‌اند، در دو طرف اتاق شاه‌نشین طبقه‌ی دوم را تزیین کرده‌اند.
  ارسی‌های میان دو شاه‌نشین حالتی خمیده پیدا کرده‌اند و هر قدم که در این طبقه برداشته می‌شود، ترس از فرو رفتن زمین بیشتر می‌شود. از سوی دیگر، روی قرنیزهای شاه‌نشین با وسایل نوک‌تیز، نوشته‌هایی حکاکی شده که به این بخش آسیب زده است.
  گفته می‌شود، پس از پایان هشت سال دفاع مقدس،‌ یک دوره‌ی مرمتی در این بنای تاریخی انجام شد، اما کار مرمت، ناقص ماند؛ البته برخی ادامه نیافتن مرمت این بنا را به نبودن اعتبار مربوط می‌دانند.
 • شرایط استفاده

  بازدید از طبقه دوم خانه امام جمعه با تورهای گروهی و دسته جمعی میسر خواهد بود و نیاز به هماهنگی دارد.
 • نقاط مثبت

  به جرأت مي‌توان ادعا کرد که تزئينات هنري هم‌چون؛ آئينه کاري، نقاشي هاي روي گچ، گچ‌بري، اروسي‌ها و شيشه‌هاي رنگي بکار برده شده در اين عمارت شايد درمقايسه با قد و قواره عمارت شمس العماره کاخ گلستان چيزي کمتر نداشته باشد.
 • نقاط منفی

  در طول سال‌ها براثر حوادث بسیاری، از جمله ساخت پارکینگ طبقاتی در کنار خانه، انفجار بمب در میدان امام (ره) و اصابت راکت به آن و اصابت موشک رژیم بعثی در فاصله‌ی ۲۵ متری خانه، خسارت‌های جبران‌ناپذیری به بنا وارد شد.
 • نظر
  شنبه 19 تير 1395

  کسی می دونه این خونه تاریخی امام جمعه بازدید عمومی داره یا نه؟ شرایط بازدیدش چیه؟

اماکن مرتبطتگ ها

خانه امام جمعه عمارت دفتر آثار تاريخي خانه امام جمعه خانه عمارت خانه دفتر آثار تاريخي امام جمعه خانه خانه عمارت امام جمعه دفتر آثار تاريخي عمارت خانه عمارت امام جمعه عمارت دفتر آثار تاريخي دفتر آثار تاريخي خانه دفتر آثار تاريخي امام جمعه دفتر آثار تاريخي عمارت خانه امام جمعه عمارت خانه امام جمعه دفتر آثار تاريخي خانه عمارت امام جمعه خانه عمارت دفتر آثار تاريخي خانه دفتر آثار تاريخي امام جمعه خانه دفتر آثار تاريخي عمارت امام جمعه خانه عمارت امام جمعه خانه دفتر آثار تاريخي امام جمعه عمارت دفتر آثار تاريخي امام جمعه عمارت خانه امام جمعه دفتر آثار تاريخي خانه امام جمعه دفتر آثار تاريخي عمارت عمارت خانه امام جمعه عمارت خانه دفتر آثار تاريخي عمارت امام جمعه خانه عمارت امام جمعه دفتر آثار تاريخي عمارت دفتر آثار تاريخي خانه عمارت دفتر آثار تاريخي امام جمعه دفتر آثار تاريخي خانه امام جمعه دفتر آثار تاريخي خانه عمارت دفتر آثار تاريخي امام جمعه خانه دفتر آثار تاريخي امام جمعه عمارت دفتر آثار تاريخي عمارت خانه دفتر آثار تاريخي عمارت امام جمعه خانه امام جمعه عمارت دفتر آثار تاريخي خانه عمارت دفتر آثار تاريخي امام جمعه خانه دفتر آثار تاريخي امام جمعه عمارت خانه عمارت امام جمعه دفتر آثار تاريخي خانه عمارت دفتر آثار تاريخي امام جمعه خانه امام جمعه دفتر آثار تاريخي عمارت امام جمعه خانه عمارت دفتر آثار تاريخي امام جمعه خانه دفتر آثار تاريخي عمارت امام جمعه عمارت دفتر آثار تاريخي خانه امام جمعه عمارت خانه دفتر آثار تاريخي