City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

خانه امير لطفي گرگان

(42 رای)


خانه امير لطيفي از سمت جنوب به مرکز محله و بازار قديمي نعلبندان مرتبط مي شود و در پشت مسجد جامع گرگان قرار دارد خانه امير لطفي در محله چهارشنبه اي واقع شده است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • خانه امير لطفي گرگان
 • خانه امير لطفي گرگان
 • خانه امير لطفي گرگان
 • خانه امير لطفي گرگان
خانه امير لطفي گرگان خانه امير لطفي گرگان خانه امير لطفي گرگان خانه امير لطفي گرگان مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : بازار قدیمی نعلبندان - پشت مسجد جامع گرگان - محله چهارشنبه ای

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»این خانه با وسعتی حدود هزار متر مربع شامل دوبخش است. بخش نخست و هسته اصلی ساختمان در دوطبقه و بخش‌های خدماتی در یک طبقه ساخته شده اند . این بخش دارای یک سه در میانی ، دو راهرو و جهت دسترسی به طبقه فوقانی و سپس یک سه دری در هر طرف است . سایر بخش‌های خدماتی نظیر : انبار ، اشپزخانه ، حمام و … در دوسوی شرق و غرب حیاط در یک طبقه بنا شده اند.

 • تاریخچه

  تاریخ ساخت این بنا به اواخر دوره قاجاریه می‌رسد و اوج رونق بنا زمان پهلوی اول بوده است.
  این بنا در سال هزار و سیصد و هفتاد و هشت با شماره دو هزار و سیصد و نود و یک در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. بانی آن مرحوم مهدی خان ملک می‌باشد و قدمت خانه به اواخر دوره قاجاریه می‌رسد .
 • ویژگی ها

  عمده ارزش بنا به هسته ساختمان اصلی بستگی دارد و در مرکز خود هر طبقه یک اطاق سه دربی و دو راه پله در مجاورت آن و سپس یک اطاق دیگر در هر سووجود دارد. به این صورت بنایی است که سه اتاق و دو راه پله نمای اصلی آن را تشکیل می‌دهد. می‌توان گفت که همین طرح در طبقه فوقانی نیز تکرار شده و فضای راه پله‌ها به اتاق‌ها اضافه شده است و اطاق‌های سه دری به پنج دری تبدیل شده است در خانه امیر لطفی از فضای مورد استفاده در کرسی چینی نیز به نحو مطلوب استفاده شده است و با ساخت حوض خانه، در مسیر آب شهری که از جنوب وارد ساختمان می‌شود، فضایی برای روزهای گرم تابستان فراهم شده است.
 • سیمای عمومی

  کالبد این منزل درست مانند تمام منازل سنتی این محله است و از نظر سازه ای بخش‌های خدماتی دارای دیوارهای باربر ، یک طبقه است اما هسته اصلی منزل با سازه چوبی ، خشت ، آجر و ملات ( ساروج ) بناشده است . بر اساس سونداژ‌های انجام شده در بنا کف اتاق‌های بخش خدماتی بر روی خاک معمولی بنا شده بود که در برهه ای از زمان فرش آن برداشته و کف آن سیمان کاری شده است
  درب‌های چوبی دو لنگه که در طبقه اول دارای کتیبه و در طبقه دوم دارای هلال می‌باشند. نمای اصلی بنا را جلوه ای زیبا بخشیده اند. فرم موزون رعایت تقارن، ارتفاع مناسب با ابعاد بنا سرشیرهای پیش آمده و مطبق کف قلوه چین و آجر فرش گچبری اتاق‌ها جدا سازی فضاهای خدماتی چون آشپزخانه و انباری و بخش خدمه از هسته اصلی از ویژگی‌های بنای امیر لطفی می‌باشد
  شاید کف انباری در مقطعی چوبی بوده است پی ساختمان به طور کلی بر سطح خاک معمولی کار شده است. ساختار پله‌های راهرو دسترسی دارای سازه چوبی است که با آجر فرش شده است کف محوطه هم با آجر فرش و قلوه سنگ مزین گشته است . در مورد تامین آب مصرفی ساکنین بنا طبق روال قدیم یا از آب انبار‌های همجوار منزل مانند: آب انبار شیرکش و دربنو و… استفاده می‌شده یا خریداری آب ازچشمه سرگو تامین می‌شده است .
 • سایر اطلاعات

  خانه تاریخی میر شهیدی ،از آثار دوره قاجاریه در محله سرچشمه در بافت تاریخی گرگان واقع شده و حدود ششصد و پنجاه متر مربع مساحت دارد.
  از این خانه امروزه به عنوان موزه صنایع دستی استفاده می‌شود.
 • منبع

  سیری در ایران - نگاه مدیا

اماکن مرتبطتگ ها