City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

خانه توفيقي

(56 رای)


عمارت توفيقي روزگاري محل زندگي يکي از رجال خوشنام و درستکار زنجان به نام حاج علي‌اکبر توفيقي بوده است، وي به عنوان رئيس بلديه شهر يا شهردار در سال ۱۳۰۰ هجري قمري اقدامات مهمي را جهت آباداني و رفاه شهروندان زنجاني صورت داد که ميراث آن دوران تا به امروز باقيست.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • خانه توفيقي
 • خانه توفيقي
 • خانه توفيقي
 • خانه توفيقي
خانه توفيقي خانه توفيقي خانه توفيقي خانه توفيقي مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»بطور کلي بناي توفيقي زنجان منزل مسکوني مرحوم علي اکبر خان توفيقي نخستين شهردار و رئيس بلديه شهر زنجان بوده و از نقطه نظر سبک معماري و سياق تزئيني مصاديق الگوي متقارن معمول و رايج در اواخر قاجار و اوائل پهلوي است. اين تقارن در شيوه معماري داخلي و سبک تزئيني در نماي خارجي به نقطه اوج مي رسد.
لمبه کاري شده با طرحها و رنگهاي زيبا در نماي داخلي و سقف و همچنين بخشهاي آجر کاري شده در طرحها و موتيف هاي تزئيني متعدد ، از جمله شاخص هاي معماري و شيوه تزئيني اين اثر تاريخي است.

 • تاریخچه

  بناي توفبقي از جمله بناهاي اواخر دوران قاجار و اوايل پهلوي بوده که اين امر با توجه به نوع معماري و تزيينات بکار رفته در آن بخوبي مشاهده می شود.

 • ویژگی ها

  خانه توفیقی زنجان به شماره ثبت 2664 در تاريخ 25/12/78 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. در حال حاضر بنياد شهيد استان زنجان در نظر دارد از بناي مزبور به عنوان گنجينه آثار شهيدان استان استفاده و بهره برداري کند؛ به همین جهت اقداماتي اجرائي را در زمينه مرمت ، باز سازي و استحکام بخشي بنا انجام داده است .
 • سیمای عمومی

  اولين نكته اي كه در بدو ورود به منزل توفيقي نظر هر بيننده اي را به خود جلب مي کند، حجم پيش آمده تالار طبقه اول با ستونهاي گرد آجري آن در قسمت ورودي ساختمان است. در واقع پر كارترين بخش نماي اين ساختمان از نظر كار نماسازي با آجر همين حجم بيرون زده تالار است.
  آجر چيني رخبام در نماي جنوبي و همچنين آجر كاري ساده و مختصر دو طرفدر اصلي، در جبهه جنوبي از جمله بخشهاي تزئيني بنا است. از ديگر موارد تزئيني اين اثر مي توان به وجود تزئينات گچبري ، نگارها، گچكاري ديوارهاي طبقه اول در محل تلاقي سقفهاي كاذب استفاده از لمبه با طرح ها و رنگهاي زيبا و بكار بردن آجر هاي تزئيني به شكلهاي قاب بندي در طرحهاي مختلف به سبك تزئين بي نظير آن اشاره کرد.
 • منبع

  دانشنامه ویکیپدیا , وب سایت کویره و بیابان های ایران, پورتال تبیان زنجان, اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان

اماکن مرتبطتگ ها