City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

خانه تيزنو دزفول

(38 رای)


خانه تاريخي تيزنو به شماره ۲۵۷۳ در رديف آثار ملى ايران به ثبت رسيده و يکي از بزرگترين و زيباترين خانه هاي محله قلعه است که در ضلع شرقي ميدان اصلي اين محله واقع شده است. 


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • خانه تيزنو دزفول
 • خانه تيزنو دزفول
 • خانه تيزنو دزفول
 • خانه تيزنو دزفول
خانه تيزنو دزفول خانه تيزنو دزفول خانه تيزنو دزفول خانه تيزنو دزفول مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»خانه تیزنو دزفول برگرفته از هویت غنی معماری دزفول با مصالحی از آجر و خشت و به شیوه یک ایوانه اصفهانی ساخته شده است . ورودی بنا در مجاورت حوزه علمیه معزی قرار گرفته است . و ورود به خانه از ضلع غربی بنا و از سمت مرکز محله قلعه صورت می گیرد. ( با احداث خیابان ساحلی این مرکزیت از بین رفته است.) در دو طرف سردر ورودی سکوهای کوچکی به نام خواجه نشین قرار دارد که برای استراحت رهگذارن خسته و یا نشستن کسی که جهت باز شدن در به انتظار مانده مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

 • تاریخچه

  پیکره اصلی خانه تیزنو دزفول متعلق به دوره صفویه است که تغییرات عمده ای در دوره قاجار و اوایل پهلوی به خود دیده است .
 • ویژگی ها

  محله قلعه قدیمی‌ترین محله شهر دزفول بوده که در اصل به خاطر همجواری با قلعه نظامی که به خاطر حفاظت از پل ساسانی ساخته شده بود به این نام شهرت یافته است.
 • سیمای عمومی

  پس از عبور از سردری بزرگ و زیبا وارد فضای مسقفی به نام ” هشتی ” می‌شویم که به عنوان فضای تقسیم کننده عمل می نموده به نحویکه از سمت چپ آن به بیرونی (قسمت پذیرایی از میهمانان ) و از سمت راست آن به اندرونی‌ (فضای خصوص خانه) می رسیم. بعلاوه هشتی به دلیل ایجاد محرمیت، مانع دید مستقیم رهگذران از بیرون به فضاهای داخلی می‌شود. زیر سقف عرق چین هشتی رسمی بندی ( کاربندی ) شده است و این رسمی بندیها از نوع دوازده ضلعی هشت و نیم هشت پرکار می‌باشد. کفساری هشتی از جنس قلوه سنگ رودخانه ای است.
  بعد از گذر از هشتی ، به فضای بیرونی خانه می رسیم حیاطی زیبا که در نگاه اول چشم هر بیننده ای را خیره به آجرکاری های دور تا دور آن می کند که معماران زیردست دزفولی با ظرافتی خاص طرح های شگفت و زیبایی را با آجرهای تکامل یافته دوره صفویه خلق کرده اند. نمای زیبای خانه با قوس های رومی و پنج و هفت با وجود تنوع خود تقارنی زیبا و شکوه خاصی را به نمایش گذاشته است.
 • سایر اطلاعات

  فضای اصلی خانه درونگرا بوده و دارای یک ایوان اصلی در طبقه همکف و دو ایوان فرعی در طبقه اول است. کفسازی حیاط با استفاده از آجرهایی با ابعاد ۲۰٫۲۰٫۳ صورت گرفته است. بنا دو طبقه بوده و طبقه همکف آن به واسطه ۴ پله از سطح حیاط بالاتر می‌باشد. در جلوی ایوان اصلی و اتاق‌های طبقه همکف صفه قرار دارد.
  در نماهای داخلی و بیرونی این بنا در قسمت بالای طاقها با استفاده از آجر خوون چینی های زیبا و ظریفی با طرحهای متنوع اجرا گردیده که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند.
  نمای ایوان اصلی با ارسی مسدود شده بود که تابش نور خورشید به قطعه شیشه های رنگی ارسی تلألو زیبایی را در ایوان به وجود می آورده است. در دو طرف ایوان اصلی اتاقهای کوچکی قرار دارد که به آنها “غلام گردش یا گوشوار” گفته می‌شود.

اماکن مرتبطتگ ها

خانه تيزنو دزفول خوزستان خانه تيزنو خانه دزفول خانه خوزستان تيزنو خانه خانه دزفول تيزنو خوزستان دزفول خانه دزفول تيزنو دزفول خوزستان خوزستان خانه خوزستان تيزنو خوزستان دزفول خانه تيزنو دزفول خانه تيزنو خوزستان خانه دزفول تيزنو خانه دزفول خوزستان خانه خوزستان تيزنو خانه خوزستان دزفول تيزنو خانه دزفول تيزنو خانه خوزستان تيزنو دزفول خوزستان تيزنو دزفول خانه تيزنو خوزستان خانه تيزنو خوزستان دزفول دزفول خانه تيزنو دزفول خانه خوزستان دزفول تيزنو خانه دزفول تيزنو خوزستان دزفول خوزستان خانه دزفول خوزستان تيزنو خوزستان خانه تيزنو خوزستان خانه دزفول خوزستان تيزنو خانه خوزستان تيزنو دزفول خوزستان دزفول خانه خوزستان دزفول تيزنو خانه تيزنو دزفول خوزستان خانه دزفول خوزستان تيزنو خانه خوزستان تيزنو دزفول خانه دزفول تيزنو خوزستان خانه دزفول خوزستان تيزنو خانه تيزنو خوزستان دزفول تيزنو خانه دزفول خوزستان تيزنو خانه خوزستان دزفول تيزنو دزفول خوزستان خانه تيزنو دزفول خانه خوزستان