City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

خانه تيمورتاش

(27 رای)


خانه تيمورتاش از جمله آثار دوره پهلوي اول است و يکي از ابنيه هاي تاريخي شهر تهران به شمار مي رود. اين خانه هم اکنون به عنوان ساختمان دانشگاه فرماندهي و ستاد (دافوس) مورد استفاده قرار مي گيرد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • خانه تيمورتاش
 • خانه تيمورتاش
 • خانه تيمورتاش
 • خانه تيمورتاش
خانه تيمورتاش خانه تيمورتاش خانه تيمورتاش خانه تيمورتاش مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : تهران، شمال‌غرب پادگان باغشاه سابق، داخل محوطه دانشگاه فرماندهی و ستاد

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»این اثر در تاریخ ۲۵ مهر ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۱۹۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 • تاریخچه

  این خانه در حدود سال 1310 ساخته شد و به عبدالحسین تیمورتاش، وزیر دربار رضا پهلوی تعلق داشت.
 • ویژگی ها

  این بنای تاریخی متعلق به عبدالحسین تیمورتاش ملقب به معزز الملک _ وزیر دربار پهلوی اول است که در سال 1310 ساخته شده است. تیمور تاش _ سردار معظم خراسانی و فرزند کریمداد خان امیر منظم _ در سال 1260 شمسی در بجنورد متولد شد. وی بعد از انجام تحصیلات مقدماتی در 16 سالگی به عشق آباد اعزام شد و به مدت یک سال در آن جا به آموزش زبان روسی پرداخت. سپس به اتفاق پدرش عازم پطرزبورگ شد و به مدت شش سال نیز در مدرسه نظام نیکلای تعلیم دید و با درجه ممتاز فارغ التحصیل شد و به ایران بازگشت.
  خانه تیمور تاش از جمله بناهای اعیانی و پر تجمل زمان خود بوده و در دو طبقه ساخته شده است در جریان تحولاتی که در روند توسعه شهر تهران صورت گرفت این بنا نیز در منطقه نظامی و پادگان قرار گرفت و امروزه به عنوان ستاد فرماندهی دانشگاه افسری و ستاد (دافوس) مورد بهره برداری قرار می گیرد.
 • سیمای عمومی

  خانه تیمورتاش در 2 طبقه ساخته شد و دارای زیرزمین است. ارتفاع در طبقات این ساختمان متفاوت است.تزئینات بنا شامل نمای آجری است که به شکلی استادانه از آجر استفاده شده است. همچنین آئینه‌کاری‌های نفیس که در گیلویی‌ها و سقف تالار اصلی کار شده‌اند، قابل توجه است.
  گچبری‌های ظریف و زیبایی نیز در سرستون‌ها و سایر بخش‌های بنا وجود دارد. درها و پنجره‌های چوبی نیز با وجود فرم‌های و اشکال خاص خود، جلوه زیبایی به این بنا داده‌اند.
 • شرایط استفاده

  مالکیت این خانه دولتی و در اختیار ارتش جمهوری اسلامی ایران است بنابر این برای بازدید از این بنا نیاز به اخذ مجوز است.
 • سایر اطلاعات

  تیمورتاش پس از فتح تهران و خلع محمد علی شاه در انتخابات دوره دوم مجلس شورای ملی کاندیدای نمایندگی خراسان و به نمایندگی مجلس انتخاب شد پس از ریاست ذکاه الملک او نایب رییس مجلس شده و در مجلس دوم با ایراد چندین سخنرانی، در زمره وکلای متنفذ قرار گرفت. در فترت مجلس دوم و سوم وی از طرف میرزا حسین خان نیرالدوله _ والی خراسان _ به فرمانداری قشون تعیین شد و لقب سردار معظم گرفت. در سال 1300 بعد از استعفای کابینه قوام در کابینه مشیرالدوله به وزارت عدلیه رسید و به لحاظ تلاش بسیار برای پادشاهی رضاخان، در مجلس پنجم در شهریور 1320 به عضویت کابینه سردار سپه منصوب شد و وزارت عامه و تجارت و فلاحت را به او دادند.
  تیمورتاش تا سال 1310 بعد از شاه شخص اول کشور بود اما تدریجا از محبوبیت او نزد شاه کاسته شد و بعد از این که موضوع دست داشتن وی در قضیه اختلاس رییس آلمانی از بانک ملی آشکار شد به پنج سال زندان و پرداخت مبلغی سنگین محکوم شد. و زمانی که در زندان قصر دوران محکومیتش را سیری می کرد. در روز نهم مهر ماه سال 1312 او را به قتل رساندند
 • منبع

  «دانشنامهٔ تاریخ معماری ایران‌شهر». سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران. بازبینی‌شده در ۱۹/۵/۲۰۱۱.

اماکن مرتبط

اخبار مرتبط

آرشیو اخبار


تگ ها

خانه تيمورتاش گردشگري تاريخي تهران خانه تيمورتاش خانه گردشگري تاريخي خانه تهران تيمورتاش خانه خانه گردشگري تاريخي تيمورتاش تهران گردشگري تاريخي خانه گردشگري تاريخي تيمورتاش گردشگري تاريخي تهران تهران خانه تهران تيمورتاش تهران گردشگري تاريخي خانه تيمورتاش گردشگري تاريخي خانه تيمورتاش تهران خانه گردشگري تاريخي تيمورتاش خانه گردشگري تاريخي تهران خانه تهران تيمورتاش خانه تهران گردشگري تاريخي تيمورتاش خانه گردشگري تاريخي تيمورتاش خانه تهران تيمورتاش گردشگري تاريخي تهران تيمورتاش گردشگري تاريخي خانه تيمورتاش تهران خانه تيمورتاش تهران گردشگري تاريخي گردشگري تاريخي خانه تيمورتاش گردشگري تاريخي خانه تهران گردشگري تاريخي تيمورتاش خانه گردشگري تاريخي تيمورتاش تهران گردشگري تاريخي تهران خانه گردشگري تاريخي تهران تيمورتاش تهران خانه تيمورتاش تهران خانه گردشگري تاريخي تهران تيمورتاش خانه تهران تيمورتاش گردشگري تاريخي تهران گردشگري تاريخي خانه تهران گردشگري تاريخي تيمورتاش خانه تيمورتاش گردشگري تاريخي تهران خانه گردشگري تاريخي تهران تيمورتاش خانه تهران تيمورتاش گردشگري تاريخي خانه گردشگري تاريخي تيمورتاش تهران خانه گردشگري تاريخي تهران تيمورتاش خانه تيمورتاش تهران گردشگري تاريخي تيمورتاش خانه گردشگري تاريخي تهران تيمورتاش خانه تهران گردشگري تاريخي تيمورتاش گردشگري تاريخي تهران خانه تيمورتاش گردشگري تاريخي خانه تهران