City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

خانه حسين خداداد (تماشاگه زمان)

(113 رای)


تماشاگه زمان (خانه حسين خداداد) مربوط به دوره قاجار است و  در تاريخ ۲ بهمن ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۸۶۸ به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • خانه حسين خداداد (تماشاگه زمان)
 • خانه حسين خداداد (تماشاگه زمان)
 • خانه حسين خداداد (تماشاگه زمان)
 • خانه حسين خداداد (تماشاگه زمان)
خانه حسين خداداد (تماشاگه زمان) خانه حسين خداداد (تماشاگه زمان) خانه حسين خداداد (تماشاگه زمان) خانه حسين خداداد (تماشاگه زمان) مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • تلفن تماس : ۲۲۴۱۷۳۳۶ الی 7
 • قیمت : اقتصادی
 • آدرس : تهران، خیابان ولی عصر، خیابان زعفرانیه، نبش خیابان منصور

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»خانه حسین خداداد زمان بنایی قدیمی و دو طبقه است که حدود ۸۰ سال قدمت دارد. پیشینه این باغ به دوره محمد شاه و ناصرالدین شاه برمی‌گردد. در حال حاضر حدود ۴۰۰ اثر با موضوع "زمان" همچون انواع ساعتهای اولیه، ساعتهای لوکس قدیمی، ابزار ساخت و تعمیر ساعت و مواردی مربوط به تقویم و مفهوم زمان در این موزه در معرض دید بازدیدکنندگان به نمایش در آمده است.

 • تاریخچه

  ملک در سال 1342 توسط حسین خداداد (بازرگان و بنیانگذار کارخانه ریسندگی و بافندگی تبد)، خریداری شد. ساختمان آن در یک طبقه ساخته شده بود و حسین خداداد با مقاوم سازی ساختمان و احداث یک طبقه روی همکف تغییراتی را در بنا آغاز کرد که دو سال به طول انجامید. گچبری‌های این بنا دوازده سال به طول انجامید و در سال 1356 به پایان رسید، حسین خداداد یک سال در آن زندگی کرد و پیش از انقلاب به امریکا سفر کرده و دیگر به ایران بازنگشت و این خانه توسط بنیاد مستضعفان مصادره شد. در خرداد سال 1378 این مجموعه به عنوان تنها موزه تخصصی ساعت در ایران و با نام موزه (تماشاگه) زمان آغاز به کار کرد.
 • ویژگی ها

  این خانه قبل از تبدیل شدن به موزه در مالکیت تاجری به نام حسین خداداد بود و به علت اینکه در این موزه سیر تحول ساخت و ساز ساعت نمایش داده می شود به نام تماشاگه (موزه) زمان شهره شده است. موزه در زمینی با مساحت حدود ۵۰۰۰ مترمربع و ساختمانی با حدود ۷۰۰ مترمربع زیربنا در دو طبقه ساخته شده است. این بنا از نظر گچ‌بری، کاشی کاری، مقرنس کاری و گره چینی از بناهای برجسته دهه‌های اخیر تهران است.
  حیاط مجموعه دارای باغچه‌های بسیار بزرگی است که نمای زیبایی به حیاطی داده است و دیوارهای آجری آن با کاشی‌های آبی رنگی با نقوشی زیبا مزین شده است. استخری نیز در ضلع غربی حیاط قرار دارد که در مجاورت آن کافی شاپی در فضای نیمه محصور و همچنین ساختمان نمایش مجموعه مستقر است.
  در نمای بیرونی ساختمان گچبری‌های بسیار زیبایی انجام شده است که چشم هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند. همچنین از لحاظ سبک می‌توان آنرا تلفیقی از سبک قاجار و نوین دانست.
 • سیمای عمومی

  حیاط و باغ سرسبز مجموعه و سپس گچ‌بری‌های بسیار زیبای نمای بیرونی ساختمان و هنر گره چینی، اولین نکاتی است که نظر هر بیننده‌ای را جلب می‌کند. دیوارهای باغ با تزئینات کاشی کاری شده و همچنین درختان زیبای آن، زیبایی این مجموعه را دوچندان کرده است. در راه رسیدن به درب ورودی موزه چندین ماکت از ساعت‌های اولیه، از قبیل ساعت‌های آفتابی، سوختی و... قابل مشاهده است. یک تقویم آفتابی نیز روبروی درب ورودی قرار دارد.
  پس از ورود به ساختمان، در راهرو ورودی چند عدد ساعت به دیوار نصب شده است و در مقابل نیز پلکان طبقه بالا و باجه فروش بلیط قرار دارد. در سمت چپ، سالن بزرگی قرار دارد که دارای گچ‌بری بسیار زیبایی است. در این بخش ساعت‌های غیر قابل حمل و آنتیک وجود دارد که بر روی کنسول‌های بسیار زیبایی قرار گرفته‌اند. ساعت‌ها اکثرا مربوط به دوران لویی چهاردهم، کلاسیک و نئوکلاسیک (قرون هیجدهم، نوزدهم و بیستم) است. غالب تولیدات این سالن، اهم از ساعت‌ها و کنسول‌ها و مجسمه‌ها، فرانسوی است.
  در سالن اصلی و در کنار اتاق اصفهانیها که در این طبقه وجود دارد، ویترینی قرار دارد که چند ساعت قدیمی در آن به نمایش در آمده است. اتاق اصفهانیها، طی سه سال (56- 1353) گچبری مداوم اساتید گچ‌بری وقت برگرفته از طرح‌های نقاش معروف، عیسی بهادری انجام گرفته است. سبک گچ‌بری‌های این اتاق، مطابق با سبک طرح‌های صفویه و عالی قاپو و چهل ستون است. تعدادی از اشیا مربوط به نجوم در این اتاق به نمایش در آمده است.
  در ورودی طبقه دوم، یک ویترینی مشاهده می‌شود که وسایل تعمیر ساعت و این ویترین اهدایی آقای حامد، از ساعت سازان قدیمی است. چهار اتاق به ورودی (لابی) طبقه دوم درب دارند. اتاق اول (سمت راست) دو اتاق تودرتوست که ویترین‌های ساعت‌های قدیمی و عکس‌هایی از انسان‌های بزرگ در زمینه ساعت در آنها به نمایش در آمده است. عکس ادموند بکت وینسون، طراح ساعت بزرگ بیگ بن و یک ساعت ثبت زمان قدیمی در اتاق اولی بسیار خودنمایی می‌کنند. در اتاق دوم نیز عکس دو ساعت ساز قدیمی‌آیران و ساعت‌های قدیمی از جمله برخی پادشاهان نیز در این اتاق قرار دارد.
  در اتاق مجاور، تعدادی صدف و فسیل گیاهی و جانوری در ویترین‌هایی به نمایش در آمده است. این آثار نیز جزو آثار اهدایی به موزه است. وجود فسیل در این موزه به این دلیل است که آنها مفهوم گذشت زمان را نشان می‌دهند. در سمت چپ اتاق نیز ویترینی به نمایش ساعت‌های مچی قدیمی اختصاص دارد.
  اتاق بعدی، اتاق تقویم نام دارد که در آن انواع تقویم و اسناد مربوط به تقویم به نمایش در آمده است. تقویم‌های دائمی معروف به اسطرلاب، استخراج کنندگان تقویم در ایران و انواع سکه‌ها در حکومت‌های پیشین ایران از آثار دیدنی این اتاق است. اتاق آخر (سمت چپ ورودی طبقه دوم)، مجموعه‌ای دیگر از ساعت‌های مچی قدیمی و قیمتی قرار دارد که می‌توان آن را تکمیل کننده ویترین‌های اتاق فسیل‌ها دانست.
 • زمان مناسب بازدید

  ساعت کار موزه ساعت: 8:30 تا 17:30
 • امکانات ویژه

  یک کافی شاپ در حیاط مجموعه و یک کافی شاپ در طبقه دوم ساختمان موزه قرار دارد که از بازدیدکنندگان پذیرایی می‌کند. ورودی کافی شاپی طبقه دوم از حیاط مجموعه است.
 • نقاط منفی

  دردسر پیدا کردن جای پارک در اطراف این مرکز زیاد است ولی می‌توان در خیابان بهار (مقابل پرزین بغدادی) جای پارک پیدا کرد.
 • منبع

  «دانشنامهٔ تاریخ معماری ایران‌شهر». سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران. بازبینی‌شده در ۱۹/۵/۲۰۱۱.
 • مسیر اتوبوس در ایستگاه باغ فردوس از "خط 7 سامانه اتوبوسرانی تندرو تهران" (خط راه آهن- تجریش) از اتوبوس پیاده شوید. همچنین می توانید در ضلع جنوب میدان تجریش سوار مینی‌بوس‌های "خط تجریش- ولنجک" و یا "خط تجریش- درکه" شده و در سه راه زعفرانیه پیاده شوید. پس از پیاده شدن از وسیله نقلیه در خیابان ولی عصر با 5 دقیقه پیاده روی به موزه می‌رسید.
 • مسیر خودروی شخصی از خیابان ولی عصر، نرسیده به میدان تجریش (سه راه زعفرانیه) وارد خیابان فلاحی (زعفرانیه) شده و از خیابان مقدس اردبیلی وارد خیابان پسیان شده و از طریق خیابان پرزین بغدادی به تقاطع آن با فلاحی می‌رسید. طرف دیگر می‌توانید از میدان تجریش، وارد خیابان ولی عصر شده و از خیابان یکتا وسه راه آصف وارد خیابان فلاحی (زعفرانیه) شوید.

اماکن مرتبطتگ ها

خانه تاريخي تماشاگه زمان موزه حسين خداداد خانه تاريخي تماشاگه زمان خانه تاريخي موزه خانه تاريخي حسين خداداد تماشاگه زمان خانه تاريخي خانه تاريخي موزه تماشاگه زمان حسين خداداد موزه خانه تاريخي موزه تماشاگه زمان موزه حسين خداداد حسين خداداد خانه تاريخي حسين خداداد تماشاگه زمان حسين خداداد موزه خانه تاريخي تماشاگه زمان موزه خانه تاريخي تماشاگه زمان حسين خداداد خانه تاريخي موزه تماشاگه زمان خانه تاريخي موزه حسين خداداد خانه تاريخي حسين خداداد تماشاگه زمان خانه تاريخي حسين خداداد موزه تماشاگه زمان خانه تاريخي موزه تماشاگه زمان خانه تاريخي حسين خداداد تماشاگه زمان موزه حسين خداداد تماشاگه زمان موزه خانه تاريخي تماشاگه زمان حسين خداداد خانه تاريخي تماشاگه زمان حسين خداداد موزه موزه خانه تاريخي تماشاگه زمان موزه خانه تاريخي حسين خداداد موزه تماشاگه زمان خانه تاريخي موزه تماشاگه زمان حسين خداداد موزه حسين خداداد خانه تاريخي موزه حسين خداداد تماشاگه زمان حسين خداداد خانه تاريخي تماشاگه زمان حسين خداداد خانه تاريخي موزه حسين خداداد تماشاگه زمان خانه تاريخي حسين خداداد تماشاگه زمان موزه حسين خداداد موزه خانه تاريخي حسين خداداد موزه تماشاگه زمان خانه تاريخي تماشاگه زمان موزه حسين خداداد خانه تاريخي موزه حسين خداداد تماشاگه زمان خانه تاريخي حسين خداداد تماشاگه زمان موزه خانه تاريخي موزه تماشاگه زمان حسين خداداد خانه تاريخي موزه حسين خداداد تماشاگه زمان خانه تاريخي تماشاگه زمان حسين خداداد موزه تماشاگه زمان خانه تاريخي موزه حسين خداداد تماشاگه زمان خانه تاريخي حسين خداداد موزه تماشاگه زمان موزه حسين خداداد خانه تاريخي تماشاگه زمان موزه خانه تاريخي حسين خداداد