City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

خانه شريف العلماء (افراسياب)

(76 رای)


خانه شريف العلماء مربوط به دوره قاجار است و يکي از بناهاي تاريخي محدوده مرکزي شهر تهران به شمار مي رود که در نقشه هاي قديمي قابل مشاهده است. اين خانه که از آن با عنوان خانه تاريخي افراسياب نيز ياد مي شود، در تاريخ ۲ بهمن ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۸۶۳ به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • خانه شريف العلماء (افراسياب)
 • خانه شريف العلماء (افراسياب)
 • خانه شريف العلماء (افراسياب)
خانه شريف العلماء (افراسياب) خانه شريف العلماء (افراسياب) خانه شريف العلماء (افراسياب) مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : خيابان اميركبير، خيابان شهيد ديالمه بين كوچه امين و شهيد اميرحسين مقدم فر

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»اين بنا از شمال به كوچه مقدم فر، از جنوب به كوچه امين، از غرب به خيابان شهيد ديالمه و از شرق به املاك كناري خود مشرف مي شود. املاكي كه در كنار اين بنا واقع شده به طور عمده مسكوني است و در حاشيه شمالي اين بنا، آثار تاريخي قابل توجهي همچون مسجد و مدرسه سپهسالار كه اكنون به نام مسجد و مدرسه عالي شهيد مطهري شناخته مي شود و ساختمان مجلس شوراي ملي مربوط به دوران قاجار قرار دارد.

 • تاریخچه

  احداث خانه شريف العلما (افراسياب) در دوران قاجار بوده است و نزديك به 150 سال قدمت تاريخي و فرهنگي دارد. بر اساس اظهارات مالك آن كه وراث هستند و تحقيقاتي كه از ساكنان محل صورت گرفته، مشخص شده است كه اين بنا را در زمان ناصرالدين شاه قاجار، شاه ميرزا آقاخان نوري براي اسكان سوگلي و حرمسراي خود خريداري كرده و اين بنا را تا زمان حيات خود در تصرف داشته است. پس از اينكه شاه ميرزا آقاخان نوري از دنيا رفته، شريف العلما كه رياست دفترخانه هاي دولتي طهران را بر عهده داشت، اين خانه را در اختيار گرفت و در سال 1342 هجري شمسي اين خانه به ساكنان اكنون آن (آقاي افراسياب) واگذار شده است.
 • ویژگی ها

  متراژ اين بنا نزديك به 1280 مترمربع و اعياني آن 250 مترمربع است: زميني كه اين بنا بر آن واقع شده به صورت مستطيل و ابعاد آن نزديك به 33 متر در بخش شمالي و جنوبي و 40 متر در بخش شرقي و غربي است. اين بنا در دو طبقه احداث شده و داراي بخش هاي شرقي و غربي است اما امروزه با وجود مرمت هايي كه صورت گرفته است بخش هايي از بنا حذف و اضافاتي به آن افزوده شده است.
 • سیمای عمومی

  شيوه ساخت اين بنا با تيرچوبي و آجر سفالي است و سقف آن بر اساس ساخت سبك سقف هاي شيرواني ساخته شده است. اين بنا داراي نماهاي طبيعي متعددي است. يكي از اين نماها نماي جنوبي بناست كه نماي اصلي ساختمان نيز محسوب مي شود و در اصلي بنا نيز روي همين بخش قرار گرفته است.
  افزون بر اين نماها، اين بنا نيز داراي يك ايوان به عرض نزديك به دو متر و چهار جفت ستون است كه با تزيينات گچبري در بنا به كار رفته و در قسمت سرستون بنا كار شده است. از شيوه هاي خاصي كه در ساخت اين بنا به كار رفته، ساخت آن به صورت متقارن است زيرا شيوه متقارن به گونه يي است كه روي محور تقارن آن يك در قرار دارد و روي ايوان باز مي شود كه در طرفين تقارن آن دو پنجره بلند چوبي قرار گرفته است.
  در هر دو طبقه اين بنا، نماي آن در مكاني قرار دارد كه بازشوي درها با كمي تفاوت ظاهري قرار دارد. ايواني كه صحبت از آن به ميان آمد بر نماي جنوبي ساختمان واقع شده است. اين ايوان به سمت نماي جنوبي بنا چرخش كرده است و به سمت بيروني يكي از اتاق هايي كه در طبقه دوم بنا قرار دارد واقع مي شود. نماي غربي بنا نيز داراي چهار ستون منفرد با همان تزيينات گچبري به كار رفته در سرستون هاست و داراي دو پنجره كه به صورت متقارن است با بازشو روي ايوان و يك پنجره كه به سمت اتاق شمال ايوان قرار دارد، است.
  اين بنا در بخش هاي خود همان طور كه گفته شد داراي نماي شمالي نيز هست. نماي شمالي اين بنا كه در طبقه اول است شامل سه در است كه يكي از اين درها به صورت كركره يي و به نسبت تازه ساز بوده و در بخش حياط سرپوشيده ملك كه اكنون شكل پاركينگ به خود گرفته قرار دارد. دومين در به شكل ماشين رو ساخته شده و به صورت بازشو به حياط مشرف مي شود. در سوم كه در شمالي است در سردر آن، تزيينات آجركاري ديده مي شود. در نماي طبقه دوم اين بنا، پنج بازشو است كه به صورت متقارن و كاهگل اندود ساخته شده است كه نماي آجر آن نيز در زير كاهگل اندود مشخص است.
  ويژگي حائز اهميتي كه در ساخت خانه شريف العلما وجود دارد اين است كه دو درخت كاج در آن وجود دارند كه قدمت آنها به 200سال مي رسد و سابق، از آب نهري كه از شمال ملك به بنا وارد مي شده سيراب مي شده اند. تزيينات موجود در بنا به طور عمده به صورت گچبري و كتيبه هاي آجري است. از جمله اين گچبري ها، ستون هاي روي ايوان جنوبي بناست كه شبيه نظام يوناني ساخته شده است و سرستون هاي آن نيز داراي تزيينات گچبري به شكل برگ گنگوي است.
  همچنين گچبري سبزرنگ ديگري نيز در بنا وجود دارد كه با طرح گل و برگ اطراف پنجره ها و كتيبه يي به صورت آجر كاري در بالاو طرفين درهاي شمالي و جنوبي بنا مشاهده مي شود. خانه شريف العلما از زمان احداث تاكنون مسكوني بوده و اكنون در اختيار وراث قرار دارد.
 • سایر اطلاعات

  خيابان دكتر ديالمه كه در غرب خانه شريف العلما قرار دارد از سمت جنوب به شمال يكطرفه بوده كه در نقطه تلاقي با اين بنا مسير رفت وآمد وسايط نقليه باريك مي شود، به طوري كه بنا در اين نقطه، بخشي از عرض خيابان ديالمه را به خود اختصاص داده است.
  آقاي افراسياب كه مالك اصلي بنا هستند اكنون در قيد حيات نيستند اما نكته حائز اهميت در مورد آقاي افراسياب اين است كه وي باستان شناس بوده و علاقه خاصي به نگهداري از آثار فرهنگي داشته است. بر اين اساس اكنون همسر و فرزندان وي در اين بنا سكونت دارند.
 • منبع

  «دانشنامهٔ تاریخ معماری ایران‌شهر». سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران
  روزنامه اعتماد، شماره 2592
 • مسیر مترو نزدیک ترین ایستگاه مترو به این خانه تاریخی ایستگاه بهارستان واقع در خط دو مترو تهران است.

اماکن مرتبطتگ ها

خانه تاريخي شريف العلماء افراسياب گردشگري تاريخي تهران خانه تاريخي شريف العلماء خانه تاريخي افراسياب خانه تاريخي گردشگري تاريخي تهران شريف العلماء خانه تاريخي خانه تاريخي افراسياب شريف العلماء گردشگري تاريخي تهران افراسياب خانه تاريخي افراسياب شريف العلماء افراسياب گردشگري تاريخي تهران گردشگري تاريخي تهران خانه تاريخي گردشگري تاريخي تهران شريف العلماء گردشگري تاريخي تهران افراسياب خانه تاريخي شريف العلماء افراسياب خانه تاريخي شريف العلماء گردشگري تاريخي تهران خانه تاريخي افراسياب شريف العلماء خانه تاريخي افراسياب گردشگري تاريخي تهران خانه تاريخي گردشگري تاريخي تهران شريف العلماء خانه تاريخي گردشگري تاريخي تهران افراسياب شريف العلماء خانه تاريخي افراسياب شريف العلماء خانه تاريخي گردشگري تاريخي تهران شريف العلماء افراسياب گردشگري تاريخي تهران شريف العلماء افراسياب خانه تاريخي شريف العلماء گردشگري تاريخي تهران خانه تاريخي شريف العلماء گردشگري تاريخي تهران افراسياب افراسياب خانه تاريخي شريف العلماء افراسياب خانه تاريخي گردشگري تاريخي تهران افراسياب شريف العلماء خانه تاريخي افراسياب شريف العلماء گردشگري تاريخي تهران افراسياب گردشگري تاريخي تهران خانه تاريخي افراسياب گردشگري تاريخي تهران شريف العلماء گردشگري تاريخي تهران خانه تاريخي شريف العلماء گردشگري تاريخي تهران خانه تاريخي افراسياب گردشگري تاريخي تهران شريف العلماء خانه تاريخي گردشگري تاريخي تهران شريف العلماء افراسياب گردشگري تاريخي تهران افراسياب خانه تاريخي گردشگري تاريخي تهران افراسياب شريف العلماء خانه تاريخي شريف العلماء افراسياب گردشگري تاريخي تهران خانه تاريخي افراسياب گردشگري تاريخي تهران شريف العلماء خانه تاريخي گردشگري تاريخي تهران شريف العلماء افراسياب خانه تاريخي افراسياب شريف العلماء گردشگري تاريخي تهران خانه تاريخي افراسياب گردشگري تاريخي تهران شريف العلماء خانه تاريخي شريف العلماء گردشگري تاريخي تهران افراسياب شريف العلماء خانه تاريخي افراسياب گردشگري تاريخي تهران شريف العلماء خانه تاريخي گردشگري تاريخي تهران افراسياب شريف العلماء افراسياب گردشگري تاريخي تهران خانه تاريخي شريف العلماء افراسياب خانه تاريخي گردشگري تاريخي تهران