City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

خانه صادق هدايت

(57 رای)


خانه صادق هدايت يکي از خانه هاي تاريخي شهر تهران به شمار مي رود که در  اواخر دوران قاجار توسط هدايت‌قلي‌خان اعتضادالملک پدر صادق هدايت بنا شده است. اين خانه پس از سرنوشت طول و دراز هم اکنون به عنوان يک اثر ملي به ثبت رسيده است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • خانه صادق هدايت
 • خانه صادق هدايت
 • خانه صادق هدايت
 • خانه صادق هدايت
خانه صادق هدايت خانه صادق هدايت خانه صادق هدايت خانه صادق هدايت مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : رایگان
 • آدرس : تهران، خیابان سعدی، خیابان شهید سروش الدین تقوی (هدایت سابق)، پلاک ۳

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»تزئینات و وسعت بنا نشان دهنده تمول کسانی است که در آن سکونت داشتند، و فرم و ساختار بنا به سبک اواخر دوران قاجار است‌. کاربری اولیه این خانه، مسکونی بوده و از آن جا که به یکی از شخصیت‌های معروف تعلق داشته، خصوصی و برای مقاصد فرهنگی خریداری کاربرد داشته است.

 • تاریخچه

  خانه صادق هدایت در اواخر دوران قاجار و توسط پدر ایشان هدایت‌قلی‌خان اعتضادالملک در خانه ای که متعلق به میرزا سید احمد منشی باشی (میرزا احمدخان مشیرالسلطنه، نخست‌وزیر ایران در دوران مشروطه و پادشاهی محمدعلی‌شاه قاجار بود) بنا شده است.
  صادق هدایت به همراه دو برادر و سه خواهرش در این خانه اسکان داشت. خانه ای که می گویند صادق هدایت به علت عدم ازدواجش در زمان اسکانش در تهران در خانه پدری می زیسته، در هر حال این خانه قبل از آخرین سفر صادق هدایت به اروپا، یعنی در سال ۱۳۲۳ توسط خاندان هدایت به شخص دیگری فروخته شد. در سال ۱۳۵۳ دفتر بانو فرح پهلوی خانه را برای تبدیل آن به مرکز ادبی صادق هدایت خریداری می کند و کار مرمت در آن شروع می شود.
  نامه ای در همان سال از دفتر بانو فرح پهلوی به کلیه وراث ارسال و از آنها درخواست می شود؛ اگر وسیله ای از صادق هدایت در اختیار دارند، به صورت امانی تحویل تا در خانه موزه صادق هدایت به معرض دید عموم گذاشته شود. که این کار تا سال ۱۳۵۶ به طول انجامید. سال ۱۳۵۷ انقلاب شکل می گیرد و کار نیمه تمام رها می شود و خانه صادق هدایت در اختیار دانشگاه علوم پزشکی و بعد از آن به بیمارستان امیراعلم واگذار و تبدیل به مهد کودک صادقیه می شود، تا کودکان بازیگوش، زیبایی‌های این خانه را دستخوش شیطنت‌های کودکانه‌‌شان کنند و بر هر دری، نقشی و بر هر دیوار نشانی زنند!!!
  در سال ۱۳۷۸ گزارشی از خانه صادق هدایت در سازمان میراث تهیه و خانه در فهرست آثار ملی ایران ثبت می شود، از همان سال اعتراضها شروع و در سال ۱۳۸۱ به نتیجه می رسد و کودکان از خانه اخراج و خانه صادق تخلیه می شود ولیکن خانه صادق هدایت تبدیل به انبار و محل دپوی پرونده های بیمارستان می گردد.
  این خانه مدتی پایگاه مقاومت بسیج شهید منتظری بوده و مدتی هم از خانه صادق هدایت برای کانون بسیج جامعه پزشکی استفاده می شده و زمانی هم برای استراحت آموزشگران و پزشکان و زمانی هم دفتر مرکز توسعه پژوهش بیمارستان! در نهایت امر خانه صادق هدایت تبدیل به کتابخانه و سالن مطالعه می گردد و اتاقی هم در آن به عنوان اتاق و سالن تشریفات ایجاد می شود.
 • ویژگی ها

  خانه صادق هدایت در زمینی به مساحت ۱۴۰۰ متر و در ابعاد ۵۵ در ۲۵٫۳۰ متر بنا شده است، ورودی اصلی بنا در ضلع جنوبی زمین و در خیابان تقوی قرار دارد.
 • سیمای عمومی

  پس از گشودن در دو لنگه خانه صادق هدایت از سه پله آجری که از کف معبر حدود ۷۵ سانتی متر پایین تر است، وارد حیاط بیرونی ملک به ابعاد ۸ در ۸ متر می شوید، حیاط بیرونی خانه صادق هدایت به سبک باغ های ایرانی باغچه بندی شده است و پیرامون حیاط، ساختمان اصلی خانه صادق هدایت در ۲ طبقه بنا شده است.
  پیرامون حیاط جنوبی و در ازاره آن از کاشی های لعابدار ۲۰ در ۲۰ استفاده شده که شامل نقش چند مرد با پوشش دوران قاجار، گل و بوته و فرشته های عریان و نقش عمارتهای مختلف در آن به کار برده شده است. در مرکز حیاط یک حوض سنگی نیز قرار دارد که به زیبایی این حیاط می افزاید.
  خانه صادق هدایت دارای یک زیرزمین و یک طبقه روی آن ایجاد شده، طبقه اول خانه صادق هدایت به صورت متقارن و در دو سوی غربی و شرقی حیاط واقع شده، دسترسی به فضاهای اصلی طبقه اول از دو سمت شرق و غرب حیاط به تقارن و توسط ۶ پله امکان پذیر است، طبقه اصلی خانه صادق هدایت ۱۲۰ سانتی متر بالاتر از کف حیاط قرار دارد.
  پس از بالا رفتن از پله ها در یک ایوان کوچ ۲ در ۳ متر که یک ستون سنگی با سرستون های ساده و مدور دارد، ورودی دو اتاق ۳*۵ در شمال و ۶*۴ در جنوب قرار دارد.
  در بخش اصلی خانه صادق هدایت تالار اصلی با ابعاد ۶*۴ متر قرار گرفته که ایوانی به عمق ۲ متر در جلوی آن چشم انداز زیبای این تالار اصلی را با حیاط شمالی خانه صادق هدایت برقرار ساخته است. این اتاق در حاضر حاضر مخزن و اتاق کامپیوتر کتابخانه است.
  ایوان حیاط شمالی با دو ستون در مرکز و دو پلکان در شرق و غرب شما را به کف حیاط شمالی خانه صادق هدایت ، رهنمون می کند.
  اطراف حیاط شمالی دیوارهای محیطی خانه قرار دارند که برای پرهیز از یک‌نواختی‌، در آنها قاب‌های زیبایی ایجاد شده‌ است‌. سازه اصلی بنا براساس دیوارهای ضخیم‌، باربر آجری یک پارچه هستند و در مغز آن نیز آجر به کار رفته است‌.
  پوشش بخش‌های مختلف زیرزمینی‌، به صورت طاق ضربی بوده و پوشش طبقه اول به صورت مسطح و با تیر چوبی ساخته شده‌ که لمه‌کوبی شکیلی به آن زیبایی بخشیده‌ است . اما پوشش نهایی ساختمان شیروانی است‌.
 • شرایط استفاده

  به دلیل آنکه خانه صادق هدایت در اختیار دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران و بیمارستان امیر اعلم قرار دارد برای بازدید باید نسبت به هماهنگی قبلی اقدام کنید.
 • سایر اطلاعات

  این خانه تاریخی با شماره ثبت ۲۴۹۱ در تاریخ ۱۳۷۸/۰۷/۲۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 • نقاط منفی

  متاسفانه در سال ۱۳۹۰ در شمال خانه صادق هدایت خانه ای ۷ طبقه بنا می شود که حریم و خط آسمان ملک را در خطر انداخت و هیچ سازمان و نهادی به این قضیه معترض نشد.
 • منبع

  وب سایت سفرنویس
  خیابان هدایت، خانه صادق هدایت، خرابه ای برای بوف کور، روزنامه همشهری، دوشنبه ۱ دی ۱۳۸۲ – سال یازدهم – شماره ۳۲۵۹
  خانه ی مصادره شده صادق هدایت و ادبیات زیرزمینی، نویسنده منوچهر بصیر، نشریه هنر و معماری ، خرداد و تیر ۱۳۸۱ – شماره ۱۳۲
  تحویل خانه صادق هدایت به بازماندگان مشروط به خرید آن است نشریه علوم اجتماعی آزما ، اردیبهشت ۱۳۸۵ – شماره ۴
  مقاله صادق هدایت و مشاغل اداری، مجله فردوسی، شماره ۸۶۶ ، دوشنبه ۱۰ تیر ۱۳۴۷
  گزارش تبدیل خانه صادق هدایت به انبار بیمارستان! پایگاه خبری آفتاب ، ۱۷ اسفند ۱۳۹۲
  گزارش حال خانه صادق هدایت خوب نیست، پایگاه خبری تابناک، ۱۴ شهریور ۱۳۹۱
  مستند از خانه شماره ۳۷ شاید این نمایش تنها نمایش‌مان باشد، خبرگزاری ایسنا، ۴ اسفند ۱۳۸۹
  خانه صادق هدایت، جهانگیر هدایت، دو ماهنامه تجارت گردشگری، شماره ۲۴ و ۲۵
  خانه پدری صادق هدایت، نویسنده تازلی سماک ، نشریه ادبیات و زبانها، آبان و آذر ۱۳۸۶ – شماره ۲
  یادی از پاتوق های صادق هدایت در تهران ، سایت مد و مه
  آشنایی با خانه صادق هدایت، روزنامه همشهری
Map Data
Map data ©2016 Google
Map DataMap data ©2016 Google
Map data ©2016 Google

اماکن مرتبطتگ ها

خانه صادق هدايت بيمارستان اميراعلم تهران خانه صادق هدايت خانه بيمارستان اميراعلم خانه تهران صادق هدايت خانه خانه بيمارستان اميراعلم صادق هدايت تهران بيمارستان اميراعلم خانه بيمارستان اميراعلم صادق هدايت بيمارستان اميراعلم تهران تهران خانه تهران صادق هدايت تهران بيمارستان اميراعلم خانه صادق هدايت بيمارستان اميراعلم خانه صادق هدايت تهران خانه بيمارستان اميراعلم صادق هدايت خانه بيمارستان اميراعلم تهران خانه تهران صادق هدايت خانه تهران بيمارستان اميراعلم صادق هدايت خانه بيمارستان اميراعلم صادق هدايت خانه تهران صادق هدايت بيمارستان اميراعلم تهران صادق هدايت بيمارستان اميراعلم خانه صادق هدايت تهران خانه صادق هدايت تهران بيمارستان اميراعلم بيمارستان اميراعلم خانه صادق هدايت بيمارستان اميراعلم خانه تهران بيمارستان اميراعلم صادق هدايت خانه بيمارستان اميراعلم صادق هدايت تهران بيمارستان اميراعلم تهران خانه بيمارستان اميراعلم تهران صادق هدايت تهران خانه صادق هدايت تهران خانه بيمارستان اميراعلم تهران صادق هدايت خانه تهران صادق هدايت بيمارستان اميراعلم تهران بيمارستان اميراعلم خانه تهران بيمارستان اميراعلم صادق هدايت خانه صادق هدايت بيمارستان اميراعلم تهران خانه بيمارستان اميراعلم تهران صادق هدايت خانه تهران صادق هدايت بيمارستان اميراعلم خانه بيمارستان اميراعلم صادق هدايت تهران خانه بيمارستان اميراعلم تهران صادق هدايت خانه صادق هدايت تهران بيمارستان اميراعلم صادق هدايت خانه بيمارستان اميراعلم تهران صادق هدايت خانه تهران بيمارستان اميراعلم صادق هدايت بيمارستان اميراعلم تهران خانه صادق هدايت بيمارستان اميراعلم خانه تهران