City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

خانه صالح

(50 رای)


خانه صالح مربوط به دوره پهلوي اول است در تاريخ ۲۴ اسفند ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۴۶۴ به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.اين بنا در بافت شهريشکل گرفته و حاصل توسعه شهري اوايل قرن حاضر شمسي است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : رایگان
 • آدرس : تهران، ضلع غربی خیابان حافظ، بعد از تقاطع خیابان جمهوری، کوچه امیری، پلاک 27

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»خصوصیات سبکی به کار رفته در ساخت بنا و بر اساس اطلاعات مالکان فعلی بنا که وارث اصلی مرحوم اللهیار صالح به شمار می‌روند، متعلق به نیمه نخست دهه 1310 تا 1320 شمسی است. اینک در حدود 65 سال از زمان ساخت آن می‌گذرد و این بنا جزو نمونه‌های شاخص و انگشت‌شمار معماری دوران انتقال در تهران به شمار می‌رود که با وجود رشد سریع و شتابزده شهر، در معرض تخریب و ویرانی قرار دارد.

 • تاریخچه

  این بنا در گذشته مالکیت شخصی داشته و در ابتدا متعلق به فردی به نام داوود یوسفی بوده که بعد توسط عباسقلی صالح خریداری می‌شود. به منظور مسکونی طراحی شده و مدنی محل سکونت مرحوم اللهیار صالح _ از رجال به نام دوره نهضت ملی ایران در زمان مصدق _ بوده است. اما بعد از فوت ایشان این خانه به ورثه منتقل می‌شود و در حال حاضر قرار است با همکاری مالکان این بنا و سازمان‌ میراث فرهنگی و گردشگری یک مرکز فرهنگی هنری برای آموزش علاقه‌مندان به رشته‌های هنری، در این مکان احداث شود.
 • ویژگی ها

  ساختمان اصلی این بنا در ضلع شمالی حیاط واقع شده و در ضلع جنوبی و در طرفین ورودی اصلی یک فضای کوچک به چشم می‌خورد که نقش توقفگاه خودرو ها را دارد و دسترسی مستقیم از کوچه به این فضا نیز میسر است و خود نشان‌دهنده همزمانی دوره ساخت بنا با گسترش خیابان‌کشی در تهران و رواج اتومبیل در سطح شهر است. در ضلع جنوب شرقی حیاط نیز فضایی با کاربری خدماتی وجود دارد که دال بر گذر از الگوی مسکن سنتی به سمت طراحی‌های فرنگی است.
 • سیمای عمومی

  شکل و فرم در ورودی بنا با تزیینات زیبای آجری و همچنین محوطه‌سازی حیاط با دو باغچه مستطیل شکل در طرفین و حوضی 8 ضلعی در وسط از جمله خصوصیات قابل ذکر بناست که نزدیکی آن را با معماری ایرانی به ذهن متبادر می‌سازد.
  بنای اصلی دارای دو طبقه و بخشی از آن نیز دارای زیرزمین است. طرح کلی پلان بنا مستطیل شکل است که دو بیرون‌زدگی به شکل مستطیل در ضلع جنوب شرقی و چند ضلعی در بخش جنوب غربی به آن اضافه شده که از خصوصیات معماری دوران انتقال به شمار می‌رود. شالوده بنا براساس جرزهای آجری نسبتا قطور و پوشش چوبی با تیرآهن شکل گرفته و پوشش نهایی بنا، شیروانی با استفاده از خرپای چوبی است.
  آنچه از شکل و فرم ساختمانی در این بنا قابل مشاهده است نشانگر سبک معماری «دوره انتقال» که تلفیق مایه‌های معماری ایرانی و غربی و حرکت به سوی برونگرایی در طراحی و استفاده از مصالح جدیدی نظیر تیرآهن از خصوصیات آن به شمار می‌رود و این بنا نیز واجد خصوصیات ذکر شده است. مهم‌ترین عامل تزیینی در بنا آجر است که هم به عنوان مصالح اصلی در سازه بنا، چارچوب آن را شکل می‌دهد و هم به عنوان یک عامل تزیینی با چیدمان متفاوت در نقاط مختلف جلب نظر می‌کند. تزیینات گچ‌بری ساده‌ای نیز در بخش‌های داخلی و شومینه‌ها دیده می‌شود.
 • منبع

  «دانشنامهٔ تاریخ معماری ایران‌شهر». سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران
  خبرگزاری میراث فرهنگی

اماکن مرتبطتگ ها

خانه هاي تاريخي اللهيار صالح تهران گردشگري شهري خانه هاي تاريخي اللهيار صالح خانه هاي تاريخي تهران خانه هاي تاريخي گردشگري شهري اللهيار صالح خانه هاي تاريخي خانه هاي تاريخي تهران اللهيار صالح گردشگري شهري تهران خانه هاي تاريخي تهران اللهيار صالح تهران گردشگري شهري گردشگري شهري خانه هاي تاريخي گردشگري شهري اللهيار صالح گردشگري شهري تهران خانه هاي تاريخي اللهيار صالح تهران خانه هاي تاريخي اللهيار صالح گردشگري شهري خانه هاي تاريخي تهران اللهيار صالح خانه هاي تاريخي تهران گردشگري شهري خانه هاي تاريخي گردشگري شهري اللهيار صالح خانه هاي تاريخي گردشگري شهري تهران اللهيار صالح خانه هاي تاريخي تهران اللهيار صالح خانه هاي تاريخي گردشگري شهري اللهيار صالح تهران گردشگري شهري اللهيار صالح تهران خانه هاي تاريخي اللهيار صالح گردشگري شهري خانه هاي تاريخي اللهيار صالح گردشگري شهري تهران تهران خانه هاي تاريخي اللهيار صالح تهران خانه هاي تاريخي گردشگري شهري تهران اللهيار صالح خانه هاي تاريخي تهران اللهيار صالح گردشگري شهري تهران گردشگري شهري خانه هاي تاريخي تهران گردشگري شهري اللهيار صالح گردشگري شهري خانه هاي تاريخي اللهيار صالح گردشگري شهري خانه هاي تاريخي تهران گردشگري شهري اللهيار صالح خانه هاي تاريخي گردشگري شهري اللهيار صالح تهران گردشگري شهري تهران خانه هاي تاريخي گردشگري شهري تهران اللهيار صالح خانه هاي تاريخي اللهيار صالح تهران گردشگري شهري خانه هاي تاريخي تهران گردشگري شهري اللهيار صالح خانه هاي تاريخي گردشگري شهري اللهيار صالح تهران خانه هاي تاريخي تهران اللهيار صالح گردشگري شهري خانه هاي تاريخي تهران گردشگري شهري اللهيار صالح خانه هاي تاريخي اللهيار صالح گردشگري شهري تهران اللهيار صالح خانه هاي تاريخي تهران گردشگري شهري اللهيار صالح خانه هاي تاريخي گردشگري شهري تهران اللهيار صالح تهران گردشگري شهري خانه هاي تاريخي اللهيار صالح تهران خانه هاي تاريخي گردشگري شهري