City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

خانه مستوفي الممالک

(88 رای)


خانه مستوفي الممالک يکي از خانه هاي تاريخي و منحصر به فرد شهر تهران است که قدمت آن به  اواخر دوره قاجار است بر مي گردد. اين عمارت در گذر مستوفي واقع شده و  در تاريخ ۲ ارديبهشت ۱۳۵۶ با شمارهٔ ثبت ۱۵۰۵ به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • خانه مستوفي الممالک
 • خانه مستوفي الممالک
 • خانه مستوفي الممالک
 • خانه مستوفي الممالک
خانه مستوفي الممالک خانه مستوفي الممالک خانه مستوفي الممالک خانه مستوفي الممالک مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : خیابان پانزده خرداد - چهار راه گلوبندک - خیابان بادامچی - کوچه چاله حصار

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»میرزا حسن مستوفی الممالک صدراعظم معروف و سرشناس دوره قاجاریه بوده که سال ها این منصب را دارا بود. وی یکی از نیک نام ترین رجال دوره قاجار به حساب می اید که خود و خانواده اش سال ها در دربار قاجار دارای قدرت و نفوذ بودند و مناصب مهمی را عهده دار بودند. خانه وی در چهارراه گلوبندک تهران قرار گرفته و محل سکونت و کار ایشان به حساب می آمده است.

 • تاریخچه

  میرزا حسن خان مستوفی الممالک‌، فرزند میرزا یوسف مستوفی‌الممالک و شکر خانم‌، دختر رئیس یکی از قبایل کرد، یکی از اصیل‌ترین شخصیت‌های تاریخ سیاسی معاصر ایران است و مقام و لقب مستوفی الممالک بیش از یک قرن در خاندان او بوده است‌. میرزا حسن که خانه ای در ضلع جنوب‌غربی چهارراه گلوبندک به نام وی ثبت شده است، املاک و مستغلات بیشماری در ده ونک داشته است که از جمله آنها باغ مستوفی الممالک است. خانه مستوفی‌الممالک متعلق به اواخر سلطنت ناصرالدین شاه قاجار، یعنی حدود 110 سال پیش‌، با سبک و سیاق خاص معماری آن دوره‌، که ویژگی آن استفاده از عناصر و بن‌مایه‌های اروپایی است‌، ساخته شده‌است‌.
 • ویژگی ها

  در نیمه دوم قرن سیزدهم‌، ناصرالدین شاه قاجار مهم‌ترین حامی و بانی ساخت بناهای مختلف در تهران بود، به طوری‌که در خلال سلطنت طولانی و نسبتاً آرام او، باروی هشت ضلعی جدیدی با 12 دروازه و یک میدان مرکزی با شکوه به نام میدان توپ‌خانه برای شهر گسترش یافته تهران ساخته شد.
  یکی از بناهای این دوره (ناصری‌)، خانه مستوفی‌الممالک‌، واقع در داخل حصار غربی است که از جهات مختلف جای تأمل دارد. عمارت مستوفی‌الممالک متعلق به اواخر سلطنت ناصرالدین شاه قاجار، یعنی حدود 110 سال پیش‌، با سبک و سیاق خاص معماری آن دوره‌، که ویژگی آن استفاده از عناصر و بن‌مایه‌های اروپایی است‌، ساخته شده‌است‌.
 • سیمای عمومی

  این خانه دارای مشخصات خاص بناهای مسکونی دوره قاجار است و ورودی آن در بخش شرقی بنا است که با چند پله به حیاط متصل می‌شود. دور تا دور بنا را حیاط احاطه کرده است‌. این عمارت از جهت این‌که خانه مسکونی یکی از سران مشروطه و رجال نامی تاریخ معاصر ایران است و با توجهبه این که نمونه‌ای کم نظیر و کامل از بناهای مسکونی دوره قاجاریه بوده و نیز به جهت موقعیت محلی آن‌، یعنی واقع شدن در محله سنگلج‌، از دیدگاه سیاسی‌، اجتماعی‌، فرهنگی‌، تاریخی‌، هنری‌، معماری و ... قابل بحث و بررسی است‌. بنای مستوفی از شمال با کوچه مستوفی‌، از شرق با کوچه چال حصار و از غرب و جنوب با اماکن مسکونی هم‌جوار است‌. زمین ملک به طول 57 متر و دو عرض 29 متر و 33 متر است و انتهای کوچه چال حصار قرار گرفته است‌.
  ابعاد بنا نیز در حدود 24/5 در 19/5 متر و ورودی بنا هم در حدود دو متر از سطح کوچه پائین‌تر است‌.
  نمای شرقی دارای دو پنجره بزرگ در طبقه اول‌، در چوبی دو لنگه (ورودی اصلی بنا) و سه پنجره مربع شکل کوچک جهت نورگیر زیرزمین است‌.
  نمای شمالی دارای چهار ستون مدوّر در طبقه اول‌، شش پنجره بزرگ و دری در قسمت وسط و چهار پنجره کوچک مربع شکل جهت نورگیر و زیرزمین و یک در فلزی در وسط‌، برای ورود به زیرزمین و حوض خانه آن است‌.
  نمای جنوبی حدود یک متر پایین‌تر از سطح نمای شرقی‌، یعنی در حدود سه متر پایین‌تر از سطح کوچه است‌. در قسمت بالا یا طبقه اول‌، نما دارای ده ستون کامل مدور و دو نیم ستون چسبیده به بدنه بنا در دو گوشه و در قسمت پایین یا نمای زیر زمین 12 ستون سنگی است که هشت تای آن به صورت جفت‌جفت (چهار جفت‌) است‌. هفت پنجره بزرگ در بالا و هفت پنجره مربع شکل کوچک جهت نورگیر زیرزمین در پایین نما قرار گرفته است‌. سقف بنا شیروانی و دارای یک خر پشته و دودکش آجری است‌.
  قسمت‌های مختلف بنا شامل در ورودی چوبی دولنگه‌، آستانه کتیبه‌دار با هفت پله مرمرین و دو ستون در بالای آن است که به سالن مرکزی مرتبط می‌شود و در سمت چپ و راست آستانه ورودی دو اتاق و در دو طرف سالن مرکزی دو اتاق دیگر و بالای هر دوی آن‌ها دو اتاق دیگر قرار گرفته است‌. در واقع سالن مرکزی شش اتاق در اطراف دارد.
  تزیینات بنا بیش‌تر به صورت گچ‌بری و دارای نقوش حیوانات افسانه‌ای با سر انسان و بدن شیر، انسان بال‌دار یا فرشته‌، گل و گیاه به شکل پیچک یا طرح اسلیمی دسته گل‌، گل و گلدان‌، سبد پر میوه‌، پرندگان شکار شده و آویخته مثل قرقاول و اردک و ... است‌.
 • سایر اطلاعات

  خانه مستوفی در 1311 ق‌، یعنی هنگامی که میرزا حسن خان مستوفی‌الممالک 19 سال بیش‌تر نداشت‌، ساخته شده است‌. با توجه به این‌که محمدتقی‌خان ریاست بنّا خانه و منصب معمار باشی‌گری را در طول مدت سلطنت ناصرالدین شاه عهده‌دار بود تا بر احداث بناهای ساخته شده توسط درباریان نظارت کند، و با توجه به این‌که ساختن اغلب بناهای درباریان را در محله سنگلج به وی نسبت داده‌اند، به احتمال زیاد، وی را می‌توان معمار یا ناظر ساخت بناهای مستوفی‌الممالک دانست‌.
Map Data
Map data ©2016 Google
Map DataMap data ©2016 Google
Map data ©2016 Google
 • مسیر مترو نزدیک ترین ایستگاه مترو به این خانه تاریخی ایستگاه 15 خرداد واقع در خط یک مترو تهران است.
 • نظر
  پنجشنبه 03 تير 1395

  امکان بازدید نیست

 • نظر مهتاب
  شنبه 29 آذر 1393

  یه سوال؛ الان امکان بازدید عمومی فراهم هست برای مردم که بتونیم بریم ببینیم خونه رو؟

اماکن مرتبط

اخبار مرتبط

آرشیو اخبار


تگ ها

خانه مستوفي الممالک گذر دوره قاجار خانه مستوفي الممالک خانه گذر خانه دوره قاجار مستوفي الممالک خانه خانه گذر مستوفي الممالک دوره قاجار گذر خانه گذر مستوفي الممالک گذر دوره قاجار دوره قاجار خانه دوره قاجار مستوفي الممالک دوره قاجار گذر خانه مستوفي الممالک گذر خانه مستوفي الممالک دوره قاجار خانه گذر مستوفي الممالک خانه گذر دوره قاجار خانه دوره قاجار مستوفي الممالک خانه دوره قاجار گذر مستوفي الممالک خانه گذر مستوفي الممالک خانه دوره قاجار مستوفي الممالک گذر دوره قاجار مستوفي الممالک گذر خانه مستوفي الممالک دوره قاجار خانه مستوفي الممالک دوره قاجار گذر گذر خانه مستوفي الممالک گذر خانه دوره قاجار گذر مستوفي الممالک خانه گذر مستوفي الممالک دوره قاجار گذر دوره قاجار خانه گذر دوره قاجار مستوفي الممالک دوره قاجار خانه مستوفي الممالک دوره قاجار خانه گذر دوره قاجار مستوفي الممالک خانه دوره قاجار مستوفي الممالک گذر دوره قاجار گذر خانه دوره قاجار گذر مستوفي الممالک خانه مستوفي الممالک گذر دوره قاجار خانه گذر دوره قاجار مستوفي الممالک خانه دوره قاجار مستوفي الممالک گذر خانه گذر مستوفي الممالک دوره قاجار خانه گذر دوره قاجار مستوفي الممالک خانه مستوفي الممالک دوره قاجار گذر مستوفي الممالک خانه گذر دوره قاجار مستوفي الممالک خانه دوره قاجار گذر مستوفي الممالک گذر دوره قاجار خانه مستوفي الممالک گذر خانه دوره قاجار