City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

خانه معين التجار اهواز

(35 رای)


خانه ي معين التجار که با عنوان خانه شيخ خزعل هم شناخته مي شود، خانه اي تاريخي به جاي مانده از دوران قاجار است که  در کنار رودخانه کارون و پل فلزي در شهر اهواز قرار دارد و به عنوان يکي از آثار تاريخي اهواز شناخته مي شود.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • خانه معين التجار اهواز
 • خانه معين التجار اهواز
 • خانه معين التجار اهواز
 • خانه معين التجار اهواز
خانه معين التجار اهواز خانه معين التجار اهواز خانه معين التجار اهواز خانه معين التجار اهواز مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»در زمان قاجار تجارت کالا با کشتیرانی در رود کارون از خرمشهر به اهواز و بالعکس رونق یافت ، یکی از تجارها در آن زمان به نام معین التجار که یکی از بازرگان سرشناس بوشهر بود این خانه را با همکاری محمد حسن خان سعدوالدوله ایجاد کرد .

 • تاریخچه

  در سال 1306 هجری قمری ناصرالدین شاه قاجار برای پیشرفت کار بازرگانی ، کارون جنوبی را که از اهواز تا به دریا راه داشت ، برای کشتیرانی همسایگان و کشورهای خارجی آزاد ساخت که نخستین کسانی که به قسمت جنوبی رودخانه کارون توانستن تجارت با کشتی را داشته باشند برداران لینچ که بازرگانان انگلیسی بودند.
  در محدوده این منطقه دهکده ای بیش نبود که تنها قومی از اعراب به نام کعبیان در این منطقه زندگی می کردند ، این منطقه را برای اسکان کارکنان و کارگران خود ایجاد کرده بودند غلامان هندی با دستارهایی بر سر و لکاته هایی پیچیده به دور کمر، با جثه ای نحیف و پاهای برهنه، صندوق‌ها و بسته‌های کشتی اربابان خود را بر کمرگاه سنگی ساحل بندر ناصری می‌نشاندند تا بازرگانان شوشتری، دزفولی، اصفهانی و تجار دیگر شهرها که هر کدام خانه یا کوشکی در آن منطقه پر رونق تجاری برای خود فراهم کرده بودند، آن کالا را بخرند و متاع خود را اگر انگلیسی‌ها خریدار باشند بفروش برسانند.
 • ویژگی ها

  در قسمت جنوبی خانه معین التجار نیز مغازه‌های عمده فروشی و انباری‌ها قرار دارند و در قسمت شرقی آن چاپخانه قدیمی، به نام چاپخانه فرهنگ و شیرینی فروشی، نبات فروشی، پولک فروشی و... قرار دارد. در قسمت غربی آن نیز تعمیرگاه ماشین، رنگ زنی، پارچه نویسی و عکاسی قرار دارد... اغلب خانه‌های مجلل قدیم دارای سردر یا درگاه بودند و معمولا دیوارهای آن کاهگلی بود..
 • سایر اطلاعات

  حاج محمد آقا معين التجار فرزند حاج محمد رحيم دهدشتي و از طبقه تجار بود. پدرش ورشکسته شد و به نجف مهاجرت کرد؛ اما خود او در حدود ۱۲۹۵ هـ.ق. وارد بوشهر شد و ۴۰۰ هزار روپيه سهم ارث عمه اش ملکي جان را از حاج محمدمهدي معروف به ملک التجار سوم گرفت و در کنار او به امر تجارت پرداخت (سديدالسلطنه مينابي، ۱۳۶۲: ۲۲-۲۱). با کوشش مداوم، کار معين التجار بالاگرفت و در ۱۳۲۵ هـ.ق. به مقام رييس التجار بوشهر رسيد. او تجارت داخلي و خارجي جنوب ايران را در دست گرفت و با هند و لندن رابطه تجاري برقرار ساخت تا آنجا که به «سلطان اقتصاد جنوب» ملقب شد (عيسوي، ۱۳۶۹: ۶۴). به هر روي وي با ثروت و نفوذي که داشت توانست اين امتياز را از ناصرالدين شاه بگيرد. طبق اين امتيازنامه:
  براي اينکه کشتي ها در اين «بندر مبارکه ناصري» لنگر اندازند و کارکنان کشتي ها «به راحت و سهولت به خشکي پياده شوند»، معين التجار بايد يک اسکله، يک کاروانسرا و «دکاکين به قدر ضرورت» مي ساخت.
  -کمپاني ناصري «مستلزم» بود، يک «خط آهن به همراه ترامواي هم بکشد»، تا کالاهاي داخله و خارجه زودتر به مقصد برسند. (ناطق، ۱۳۷۳: ۴۸). بنابراين کمپاني ناصري در ساحل چپ کارون در نزديکي اهواز، خط آهني به طول سه کيلومتر کشيد که کالاها را به وسيله ترامواي اسبي به شوشتر حمل مي کرد (انصاري ، ۱۳۸۴: ۱۷۸).
  - از «بندر ناصري الي بندر شوشتر»، امتياز آمد و شد کشتي ها در جهت «حمل و نقل مال التجاره داخله و خارجه» به حاجي واگذار شد. اگر کشتي کم مي آمد، کمپاني بر عهده مي گرفت که «بر عدد جهازات خود بيفزايد» (ناطق، ۱۳۷۳: ۴۸). يکي از کشتي‏هاي کمپاني به نام ناصري در قسمت جنوبي کارون و کشتي سوزا هم در قسمت شمالي کارون در رفت و آمد بودند (کرزن، ۱۳۸۰: ۴۲۵ و ۴۶۵). از همان زمان، قسمت شمالي شهر اهواز به «ناصري» معروف شد (مساعد، ۱۳۵۲: ۱۸۴).
  رشد و گسترش بازرگاني در بندر ناصري سبب شد تا در ۱۳۱۰ هـ.ق. / ۱۸۹۲ م. و حتي پيش از کشيدن جاده لينچ[۵] (شوشتر ـ اصفهان) معين التجار طبق امتيازنامه، کاروانسرايي با ۲۴ دهنه مغازه در اهواز بسازد و حتي در پي آن باشد تا بر شمار آنها بيفزايد (کسروي، ۱۳۸۶: ۲۳۲؛ انصاري، ۱۳۸۴: ۱۸۰).
  حسنقلي خان نظام السلطنه نيز در محلي پايين تر از صخره ها، که محل تخليه بار هاي کشتي بود، ساختمان هايي بنا نهاد. وي براي اين کار ميان سال هاي ۱۳۰۸-۱۳۰۷ هـ.ق. / ۱۸۹۱-۱۸۹۰ م. مبلغ ۶۵ هزار تومان هزينه کرد (نظام السلطنه مافي، ۱۳۶۲: ۴۳۳/۲). سپس سربازخانه‏اي براي افراد توپچي و دو فوج پياده به فرماندهي يک سرتيپ ترتيب داد و کاروانسراي بزرگ، بازار و لنگرگاهي در پايين آبشارها و کاروانسراي ديگر در ساحل مقابل به‏منظور پيشرفت بازرگاني با هويزه ساخت (کرزن، ۱۳۸۰: ۴۶۶)
  به اين ترتيب رونق بازرگاني در اهواز و نيز مشکل وجود صخره ها که کارون را به دو بخش شمالي و جنوبي تقسيم مي کرد، باعث شد که براي گذر از محل اين صخره ها و انتقال کالاها از راه زميني استفاده شود. استفاده از راه زميني و جابه جايي کالاها زمينه پيدايش انبارها و کاروانسراهايي از جمله کاروانسراي معين التجار را در اهواز فراهم کرد. معين التجار بوشهري با کشيدن خط آهن از کنار رودخانه تا محل مسجد سرسچه (مسجد آيت الله شفيعي کنوني) بارهايي را که از خرمشهر به وسيله کشتي به ناصري وارد مي شد با واگن هاي اسب کش تا کاروانسرا منتقل و سپس به محل اهواز قديم (محله عامري) حمل مي کرد و از آنجا پس از تخليه به وسيله کشتي به شليلي و درب خزينه در سه فرسنگي شوشتر مي رساند. از ۱۳۰۷ تا ۱۳۳۲ هـ.ق. کشتي ها بار خود را در کاروانسراي معين التجار تخليه مي کردند. تا چند سال پيش اين بنا به صورت غرفه غرفه يا به عنوان انبار مورد بهره گيري قرار مي گرفت تا اينکه در سال ۱۳۷۴ خورشيدي بر اثر آتش سوزي بخش بزرگ آن از ميان رفت (فلاحي مقدم، ۱۳۸۹: ۹۲). پس از آن در ۲۰ آبان ۱۳۷۷ با شماره ۲۱۵۸ در فهرست آثار ملي ثبت شد. هم اکنون اين بنا در خيابان آزادگان (۲۴ متري)، خيابان کاوه غربي در ساحل رودخانه و کنار پل سفيد قرار دارد.

اماکن مرتبطتگ ها

كاروانسرا و ساباط المعين التجار اهواز كاروانسرا و ساباط المعين كاروانسرا التجار كاروانسرا اهواز و ساباط المعين كاروانسرا كاروانسرا التجار و ساباط المعين اهواز التجار كاروانسرا التجار و ساباط المعين التجار اهواز اهواز كاروانسرا اهواز و ساباط المعين اهواز التجار كاروانسرا و ساباط المعين التجار كاروانسرا و ساباط المعين اهواز كاروانسرا التجار و ساباط المعين كاروانسرا التجار اهواز كاروانسرا اهواز و ساباط المعين كاروانسرا اهواز التجار و ساباط المعين كاروانسرا التجار و ساباط المعين كاروانسرا اهواز و ساباط المعين التجار اهواز و ساباط المعين التجار كاروانسرا و ساباط المعين اهواز كاروانسرا و ساباط المعين اهواز التجار التجار كاروانسرا و ساباط المعين التجار كاروانسرا اهواز التجار و ساباط المعين كاروانسرا التجار و ساباط المعين اهواز التجار اهواز كاروانسرا التجار اهواز و ساباط المعين اهواز كاروانسرا و ساباط المعين اهواز كاروانسرا التجار اهواز و ساباط المعين كاروانسرا اهواز و ساباط المعين التجار اهواز التجار كاروانسرا اهواز التجار و ساباط المعين كاروانسرا و ساباط المعين التجار اهواز كاروانسرا التجار اهواز و ساباط المعين كاروانسرا اهواز و ساباط المعين التجار كاروانسرا التجار و ساباط المعين اهواز كاروانسرا التجار اهواز و ساباط المعين كاروانسرا و ساباط المعين اهواز التجار و ساباط المعين كاروانسرا التجار اهواز و ساباط المعين كاروانسرا اهواز التجار و ساباط المعين التجار اهواز كاروانسرا و ساباط المعين التجار كاروانسرا اهواز