City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

خانه نيکدل تبريز

(26 رای)


خانه نيکدل يکي از خانه هاي تاريخي زيباي تبريز به شمار مي رود که قدمت آن به دوره قاجاريه بر مي گردد و در ليست آثار ملي کشور هم به ثبت رسيده است. طاق هاي قوسي ، پنجره هاي ارسي و حوض زيبا و درخت هاي کهن دور حوض شما را مجاب مي کند تا دقايقي چشمانتان را به ديدن اين زيبايي بسپاريد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • خانه نيکدل تبريز
 • خانه نيکدل تبريز
 • خانه نيکدل تبريز
 • خانه نيکدل تبريز
خانه نيکدل تبريز خانه نيکدل تبريز خانه نيکدل تبريز خانه نيکدل تبريز مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : تبریز- خیابان امام خمینی- خیابان مقصودیه- پلاک ۷

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»قبل از وارد شدن به خانه نیکدل تبریز، عظمت این خانه دو طبقه را خواهید دید که از پشت دیوار خودنمایی می کند. سپس وارد حیاط کوچک و باصفایی می شوید. این حیاط همان حیاط اندرونی است که در ضلع جنوبی بنا قرار دارد. ضلع شرقی حیاط اندرونی دارای یک طنبی کوچک و چهار اتاق است.
با وارد شدن به داخل بنا، پنجره های ارسی توجه شما را به خود جلب خواهد کرد؛ پنجره هایی که یادگاری از روزگاران قدیم و الهام گرفته از طرح های اصیل اسلیمی است. این خانه شامل تالار بزرگ مستطیل‌شکل در مرکز بنا و دو راهرو و دو اتاق جانبی (گوشواره) در ضلع شرقی تالار است و ایوانی ستون‌دار در ضلع جنوبی بر ارسی‌های زیبای خانه سایه انداخته است. تزئینات به کار رفته در این ساختمان شامل سقف و حوضخانه دارای کادر بندی بسیار زیبا و گچبری های آیینه کاری شده است و این خانه جزء معدود خانه هایی است که در تزئینات آن از آیینه کاری استفاده شده است.
سرستون های زیبای گچی، ارسی های نمای جنوبی بنا و آجر کاری نما و هره های دیوار را شامل می شود. همچنین بنا شامل اتاق های گوشواره در بالای راهروهای جانبی طبقه همکف می باشد که این مکان به دلیل استفاده از ارتفاع رفیع طنبی صورت گرفته است.پس از گردش در اتاق های خانه راهی زیرزمین شوید. با گذر از پله های زیرزمین این احساس در شما به وجود می آید که وارد فضای زنده گذشته شده اید. زیرزمین این خانه نیز شامل حوضخانه و دو راهرو در طرفین، فضای مرکزی و دو اتاق جانبی در طرفین این راهرو و یک اتاق در ضلع شرقی بنا است.

 • تاریخچه

  نقاشی های دیواری که گمانه زنی می شود پس از ساخت بنا کشیده شده است توسط سه روس که در تبریز زندگی می کردند کشیده شده است و تصویر سالارقلی خان مالک خانه نیز آنجا وجود دارد.گویا این روس ها با حضور در خانه های بزرگ و اشرافی تبریز قصد جاسوسی از این شهر به بلاد روس را داشته اند و به بهانه علاقه به خانه های معماری ایرانی وارد آن خانه شده اند.این خانه بعدها توسط خانواده برادران خریداری شده است و دکتر برداران پزشک نامی کودکان در تبریز در این خانه زاده و پرورش یافته است.
  خانه نیکدل تبریز پس از خانواده برداران توسط سید ابراهیم چرخچی ( داماد مشیر دفتر مسئول اداره مالیه آذربایجان ) که خانواده ای صاحب نام در تبریز بوده اند خریداری می شود و خانواده چرخچی بعدها به نام نیکدل تغییر نام می دهند.
  اما آخرین مالک خانم عصمت السادات نیکدل بوده است که به دلیل اختلاف نظر با اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی و ناملایماتی که مدیرکل وقت میرا فرهنگی استان با این خانواده داشته است علاقه مند به فروش این خانه نبوده اند اما بعد ها با تدبیر و اقدام به موقع شهرداری تبریز و در راس آن شهردار منطقه 8 این خانه خریداری شد و در حال حاضر در مراحل پایانی مرمت به سر می برد.
 • ویژگی ها

  خانه نیکدل تبریز که قدمت آن به دوران قاجار بازمی گردد ؛ در سال 1391 توسط شهرداری تبریز خریداری شد تا یکی از 400 خانه تاریخی تبریز حفظ و احیا شود.
  خانه نیکدل تبریز بعد از تملک، با همکاری معماران و هنرمندان زبده شهر به طرز ماهرانه و زیبایی مرمت شده و اکنون شاهد نور‌پردازی این اثر زیبای تاریخی هستیم.
 • سایر اطلاعات

  خانه نیکدل تبریز که مربوط به دوره قاجار بوده، در تاریخ ۱۴مرداد ۱۳۸۲با شماره‌ ۹۴۷۰به ثبت ملی رسیده است.

اماکن مرتبطتگ ها