City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

خانه هنرمندان ايران

(104 رای)


خانه هنرمندان ايران مجموعه‌اي فرهنگي و هنري است که در پارک هنرمندان تهران واقع در خيابان ايرانشهر قرار دارد. فعاليت هاي خانه هنرمندان ايران نمايش فيلم، تئاتر و تله تئاتر، برگزاري نمايشگاه‌هاي هنرهاي تجسمي نظير نقاشي، گرافيک، عکس و مجسمه، اجراي کنسرت‌هاي موسيقي و سخنراني اختصاص دارد. همچنين خانه هنرمندان ز محل دبيرخانهٔ صنف‌هاي هنري ايران است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • خانه هنرمندان ايران
 • خانه هنرمندان ايران
 • خانه هنرمندان ايران
 • خانه هنرمندان ايران
خانه هنرمندان ايران خانه هنرمندان ايران خانه هنرمندان ايران خانه هنرمندان ايران مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • تلفن تماس : 88310457
 • وب سایت : www.iranartists.org
 • قیمت : رایگان
 • ساعت کاری : 10 الی 20
 • آدرس : خيابان طا‌لقاني، خيابان موسوي شمالي (فرصت)، ضلع جنوبی باغ هنر

«نظرتون چیه؟»

1.روزانه چقدر از وقتت رو صرف کارای فرهنگی و هنری می کنی؟

 کمتر از نيم ساعت  بين نيم تا يک ساعت  بين يک تا دو ساعت  بيشتر از دو ساعت

2.از چه جور برنامه های فرهنگی و هنری بیشتر خوشت میاد؟

 هنرهاي تجسمي
 فيلم و سينمايي
 نقاشي و عکاسي
 موسيقي
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»خانه هنرمندان ایران یک تشکیلات فرهنگی و هنری غیردولتی، غیر سیاسی و غیر انتفاعی و با شخصیت حقوقی و مالی مستقیم است. مجمع عمومی خانه هنرمندان ایران عالی‌ترین رکن تصمیم‌گیری این مجموعه بوده و وظیفه تعیین خط مشی و سیاست‌های کلی خانه هنرمندان ایران را دارد.
همچنین شوراي عالي خانه‌ هنرمندان ايران متشکل از نمایندگان اصناف عضو این خانه وظیفه اداره این مجموعه، تعیین مدیرعامل و نظارت بر فعالیت‌های اجرایی خانه را دارد.

 • تاریخچه

  عمده‌ترین باغ‌های دوره قاجار در دوره ناصرالدین شاه ساخته شدند. یکی از این باغ‌ها در آن زمان موسوم به «فیشرآباد» متعلق به کامران میرزا؛ پسر ناصرالدین شاه بود، اما چون باغبانش اتریشی بود به باغ «فیشرآباد» شهرت پیدا کرد.
  با شروع جنگ جهانی دوم، متفقین این باغ را به مهماتخانه تبدلی کردند و به همین دلیل هم برخی ساختمان‌های نظامی در آن ساخته شد. پس از خروج متفقین این محوطه در اختیار نیروهای نظامی کشور قرار گرفت. پس از انقلاب عمچنان تا سال 1357 این محوطه به صورت نیمه متروک در اختیار نیروهای نظامی بود.
  در سال 1377 شهرداری تهران این محوطه را به تملک خود درآورد و تصمیم به بازسازی بنا و تبدیل آن به یک مرکز فرهنگی هنری گرفت. این مکان در بهمن ماه سال 1378 با حضور «سید محمد خاتمی» رئیس جمهور وقت، تحت عنوان «خانه هنرمندان ایران» افتتاح شد.
  اعضاي هيات موسس خانه‌ هنرمندان ايران عبارت بودن از: غلامحسين اميرخاني، مرتضي مميز، غلامحسين نامي، ايرج كلانتري، ايرج راد، محمدرضا عبدالملكيان، حميدالله رضايي، کامبیز روشن روان و یدالله صمدی.
 • ویژگی ها

  خانه‌ هنرمندان ايران با اختصاص فضاها و ارائه‌ خدمات مختلف، امكان فعاليت‌هاي مختلف فرهنگي و هنري را براي صنف‌هاي هنري ايران ايجاد كرده است. این فضاها شامل هفت نگارخانه، دو سالن آمفی تئاتر، یک سالن کنفرانس، یک سالن نمایش، یک فروشگاه عرضه محصولات فرهنگی – هنری، یک رستوران گیاهی و یک کافه است.
 • سیمای عمومی

  نگارخانه استاد مرتضی ممیز: نگارخانه ممیز در سال 1378 و همزمان با گشایش خانه هنرمندان ایران کار خود را آغاز کرد و در 27 بهمن سال 1383 به مناسبت قدردانی از یک عمر فعالیت هنری مرتضی ممیز، به نام این هنرمند بزرگ رشته گرافیک مزین شد. این نگارخانه مناسب برای برگزری نمایشگاه‌ها و کارگاه‌های آموزشی مختلف در زمینه هنرخای تجسمی است.
  مساحت: 152 متر مربع شامل یک سالن بزرگ و دو سالن کوچک
  گنجایش: 50 اثر با ابعاد 70 × 100 سانتیمتر عمودی
  امکانات: دارای سیستم نور ثابت و متحرک، دارای ویترین ویژه

  نگارخانه استاد غلامحسین نامی: نگارخانه نامی در سال 1384 به پاس تلاش‌های این نقاش مشهور و پیشرو در خانه هنرمندان گشایش یافت. این نگارخانه مکان مناسبی جهت برگزاری نمایشگاه‌های مختلف است.
  مساحت: 68 مترمربع
  گنجایش: 27 اثر با ابعاد 70 × 100 سانتیمتر عمودی
  امکانات: دارای سیستم نور ثابت و متحرک، دارای ویترین بیرونی

  نگارخانه استاد سید هادی میرمیران: این نگارخانه به نشانه احترام به فعالیت‌های مهندس هادی میرمیران در دی ماه 1383 به بهره‌برداری رسید. این نگارخانه مکان مناسبی جهت برگزاری نمایشگاه‌های گوناگون است.
  مساحت: 66 مترمربع
  گنجایش: 27 اثر با ابعاد 70 × 100 سانتیمتر عمودی
  امکانات: دارای سیستم نور ثابت و متحرک، دارای دو ویترین بیرونی

  نگارخانه بهار: نگارخانه بهار از مجموعه نگارخانه‌های چهارفصل خانه هنرمندان ایران در سال 1378 توسط دکتر قالیباف، شهردار تهران افتتاح شد. این نگارخانه مناسب برای اجرای نمایشگاه‌های مختلف و همچنین کارگاه‌های هنری است.
  مساحت: 106 مترمربع
  گنجایش: 30 اثر با ابعاد 70 × 100 سانتیمتر عمودی
  امکانات: دارای سیستم نور ثابت و متحرک

  نگارخانه تابستان: نگارخانه تابستان از مجموعه نگارخانه‌های چهارفصل خانه هنرمندان ایران در سال 1378 توسط دکتر قالیباف، شهردار تهران افتتاح شد. این نگارخانه مناسب برای اجرای نمایشگاه‌های مختلف و همچنین کارگاه‌های هنری است.
  مساحت: 106 مترمربع
  گنجایش: 30 اثر با ابعاد 70 × 100 سانتیمتر عمودی
  امکانات: دارای سیستم نور ثابت و متحرک

  نگارخانه پاییز: نگارخانه پاییز از مجموعه نگارخانه‌های چهارفصل خانه هنرمندان ایران در سال 1378 توسط دکتر قالیباف، شهردار تهران افتتاح شد. این نگارخانه مناسب برای اجرای نمایشگاه‌های مختلف و همچنین کارگاه‌های هنری است.
  مساحت: 106 مترمربع
  گنجایش: 30 اثر با ابعاد 70 × 100 سانتیمتر عمودی
  امکانات: دارای سیستم نور ثابت و متحرک

  نگارخانه زمستان: نگارخانه زمستان از مجموعه نگارخانه‌های چهارفصل خانه هنرمندان ایران در سال 1378 توسط دکتر قالیباف، شهردار تهران افتتاح شد. این نگارخانه مناسب برای اجرای نمایشگاه‌های مختلف و همچنین کارگاه‌های هنری است.
  مساحت: 106 مترمربع
  گنجایش: 30 اثر با ابعاد 70 × 100 سانتیمتر عمودی
  امکانات: دارای سیستم نور ثابت و متحرک

  تالار استاد جلیل شهناز: این تالار که پیش از این با نام «بتهوون» شناخته می‌شد در سال 1390 به «استاد جلیل شهناز» تغییر نام یافت. این تالار مکان مناسبی برای برپایی برنامه‌های هنری، بزرگداشت‌ها، نشست‌ها، همایش‌ها، افتتاحیه و اختتامیه‌ها و رونمایی آثار است.
  گنجایش: 150 نفر
  امکانات: صحنه قاب عکسی (proscenium) به عرض 6 متر، ارتفاع 3/20 متر و عمق 3 متر، سیستم خنک کننده، سیستم اعلام حریق، 21 خط کنترل دیمر آنالوگ، 4 دستگاه پروژکتور فلات، یک دستگاه پروکتور اسپات، پرده اسکرین ثابت 3×4 متر، دستگاه ویدئو پروژکشن سانیو، پاور میکسر داینا رکورد، دستگاه پخش VHS ،CD ،DVD ، شش دستگاه بلندگوی 150 وات و کنترل سالن از طریق دوربین مدار بسته.

  تالار استاد فریدون ناصری: این تالار به پاس قدردانی از یک عمر تلاش استاد فریدون ناصری در رشته موسیقی به نام این هنرمند بزرگ نامگذاری شد. بازسازی این سالن از سال 1389 آغاز و در فروردین 1391 به اتمام رسید. این تالار مکان مناسبی برای برپایی برنامه‌های هنری، بزرگداشت‌ها، نشست‌ها، همایش‌ها، افتتاحیه و اختتامیه‌ها و رونمایی آثار است. این سالن یکی از معدود سالن‌های سینمایی کشور است که به سیستم پخش دیجیتال مجهز شده است. این سالن همچنین محل نمایش فیلم‌های سینماتک خانه هنرمندان است.
  گنجایش: 164 نفر
  امکانات: صحنه stage به ارتفاع 1/5 متر، مجهز به سیستم پخش دیجیتال و پیشرفته‌ترین امکانات صوتی و تصویری

  تالار استاد غلامحسین امیرخانی: این تالار از جمله مکان‌هایی است که از بدو افتتاح خانه هنرمندان ایران فعالیت خود را آغاز کرد و به نشانه احترام به یک عمر فعالیت هنری استاد غلامحسین امیرخانی در رشته خوشنویسی به نام این هنرمند مزین شد. این تالار برای برگزاری کنفرانس، نشست‌های خبری، جلسات و کارگاه‌های آموزشی مناسب است.
  گنجایش: 40 نفر
  امکانات: سیستم‌ نور، سیستم خنک کننده، سیستم صوت و تصویر مدرن، ضبط صدا و تصویر کلیه شرکت‌کنندگان و سخنرانان

  تماشاخانه استاد عزت‌الله انتظامی: این تماشاخانه یکی از سالن‌های تئاتر تهران است که در جهت حمایت از آثار دانشجویی و هنرمندان جوان عرصه تئاتر راه‌اندازی شده است. این تماشاخانه به پاس یک عمر فعالیت هنری استاد عزت‌الله انتظامی به نام این هنرمند بزرگ نامگذاری شده است.
  گنجایش: 120 نفر
  امکانات: صحنه آزاد (Black Box) به ارتفاع 3 متر و ابعاد سالن 12×13 متر، سیستم خنک کننده، 2 اتاق گریم، 12 خط کنترل دیمر دیجیتال، 10 دستگاه پروژکتور تک لنز فلات 1000 وات، 4 دستگاه پروژکتور تک لنز اسپات 1000 وات، 6 دستگاه پروژکتور پای فلات 500 وات، یک دستگاه پروژکشن پرتابل سانیو 900 وات، پرده نمایش پرتابل دستی 2×3 متر، آنتروپوزهای نوری در فاصله 3 متر، پاور میکسر یاماها، دستگاه پخش ریل، کاست، VHS ،CD ،DVD ، دو دستگاه بلندگوی 300 وات مونتاربو.

  سینماتک: سینماتک خانه هنرمندان ایران با نمایش فیلم‌های اکران نشده داخلی و فیلم‌های برگزیده جشنواره‌های بین‌المللی فضایی برای نقد و بررسی آثار برتر سینمای ایران و جهان فراهم آورده است. سینماتک روزهای دوشنبه هر هفته برای اعضای خود برنامه نمایش فیلم و نقد و بررسی دارد. عضوگیری سینماتک ابتدای هر فصل انجام می‌شود.

  گالری راهروها: در راستای استفاده بهینه از فضاهای خانه هنرمندان ایران و نیز در معرض دید قرار دادن آثار موجود در گنجینه این خانه، راهروهای طبقات همکف و اول خانه هنرمندان ایران تبدیل به یک گالری شده و از آنبرای به نمایش گذاشتن آثار تجسمی هنرمندان استفاده می‌شود.

  ایده گالری: در راستای حمایت بیشتر از هنرهای تجسمی و آشنایی بیشتر مردم با این حوزه، در محل رستوران گیاهی خانه هنرمندان ایران، یک گالری حرفه‌ای تحت عنوان «ایده گالری» برای نمایش طرح‌های اولیه آثار هنرمندان تجسمی ایجاد شده است.
 • شرایط استفاده

  ساعات کار: شنبه تا پنجشنبه 10 صبح تا 20 - جمعه ها 14 تا 20
  ساعت بازدید از گالری‌ها: هر روز 14 تا 20
 • امکانات ویژه

  - لابی طبقه اول خانه هنرمندان در راستای حمایت از هنرمندان جوان جهت برپایی برنامه‌های هنری مثل گرافیک موسیقی، گرافیک خط، گرافیک تئاتر و ... مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  - سقاخانه: در طبقه زیرزمین خانه هنرمندان ایران نمازخانه و سقاخانه‌ای زیبا، بازدیدکنندگان را برای داشتن لحظاتی معنوی دعوت می‌کند.
  - سرای باسمه: در سال 1390 از تجمیع سه فروشگاه خانه هنرمندان ایران، یک فروشگاه بزرگ کالاهای فرهنگی و هنری تحت عنوان «سرای باسمه» ایجاد شد. این فروشگاه که به شکلی زیبا بازسازی شده است از ساعت 10 تا 20 پذیرای مراجعه‌کنندگان است. در این فروشگاه کالاهای فرهنگی و هنری همچون کتاب و مجلات، آلبوم‌های موسیقی، فیلم‌های آموزشی هنر، فیلم‌های سینمایی، آثار نقاشی، مجسمه، صنایع دستی و ... به فروش می‌رسد.
  - باغ هنر: باغ هنر که ساختمان خانه هنرمندان ایران را در خود جای داده است در طول هفته میزبان برنامه‌های متنوع فرهنگی، هنری و ادبی است که از سوی خانه هنرمندان ایران در آن برگزار می‌شود. بخشی از این برنامه‌ها عبارتند از: پرده‌خوانی و تعزیه در ایام ماه محرم، سکوی شعر امروز، اجرای نمایش در آب، اجرای نمایش خیابانی، نمایشنامه‌خوانی و ... .
  - رستوران گیاهی: رستوران گیاهی با ظرفیت 150 نفر یکی از معدود رستوران‌های تهران است که از مهمانان خود با غذاهای گیاهی و کاملا سالم از سالم 11 تا 23 پذیرایی می‌کند.
  - کافه خانه: کافه خانه با ظرفیت 125 نفر و با داشتن منوی کافی شاپ و غذا، فضایی دلنشین را در دل طبیعت باغ هنر فراهم آورده است. کافه خانه هم از ساعت 11 تا 22 پذیرای مهمانان است.
 • سایر اطلاعات

  اصناف عضو خانه شورای عالی خانه هنرمندان عبارتند از: خانه‌ تئاتر، خانه‌ موسيقي، خانه‌ ‌سينما، انجمن نقاشان ايران، انجمن طراحان گرافيك ايران، انجمن مجسمه سازان ايران، انجمن خوشنويسان ايران، انجمن شاعران ایران، انجمن عکاسان ایران، انجمن تصویرگران ایران، انجمن هنرمندان سفال و سرامیک و جامعه‌ مهندسان معمار ايران.
 • منبع

  ویکیپدیا، وب سایت خانه هنرمندان - پورتال معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران
 • سرویس بهداشتی
 • سرپوشیده
 • نمازخانه
 • بوفه
 • محل استراحت
 • مناسب برای کهنسالان
 • تلفن عمومی
Map Data
Map data ©2016 Google
Map DataMap data ©2016 Google
Map data ©2016 Google
 • مسیر تاکسی از ابتدای خیابان طالقانی و میدان فردوسی می توانید سوار تاکسی شده و در نزدیکی خانه هنرمندان پیاده شوید. همچنین می توانید از زیر پل کریمخان سوار تاکسی های خیابان ایرانشهر شده و در مقابل پارک هنرمندان پیاده شوید.
 • مسیر اتوبوس با استفاده از خطوط اتوبوس میدان سپاه - میدان انقلاب و میدان خراسان - میدان انقلاب می توانید در ایستگاه ایرانشهر پیاده شوید و به خانه هنرمندان بروید. همچنین اتوبوس های پایانه امام خمینی به پایانه بیهقی نیز از خیابان سپهبد قرنی عبور کرده و در نزدیکی خانه هنرمندان ایستگاه دارند.
 • مسیر مترو نزدیک ترین ایستگاه مترو به خانه هنرمندان ایران ایستگاه طالقانی واقع در خط یک مترو تهران است.

اماکن مرتبط

اخبار مرتبط

آرشیو اخبار


تگ ها

خانه هنرمندان ايران باغ هنر خانه هنرمندان خانه ايران خانه باغ هنر هنرمندان خانه خانه ايران هنرمندان باغ هنر ايران خانه ايران هنرمندان ايران باغ هنر باغ هنر خانه باغ هنر هنرمندان باغ هنر ايران خانه هنرمندان ايران خانه هنرمندان باغ هنر خانه ايران هنرمندان خانه ايران باغ هنر خانه باغ هنر هنرمندان خانه باغ هنر ايران هنرمندان خانه ايران هنرمندان خانه باغ هنر هنرمندان ايران باغ هنر هنرمندان ايران خانه هنرمندان باغ هنر خانه هنرمندان باغ هنر ايران ايران خانه هنرمندان ايران خانه باغ هنر ايران هنرمندان خانه ايران هنرمندان باغ هنر ايران باغ هنر خانه ايران باغ هنر هنرمندان باغ هنر خانه هنرمندان باغ هنر خانه ايران باغ هنر هنرمندان خانه باغ هنر هنرمندان ايران باغ هنر ايران خانه باغ هنر ايران هنرمندان خانه هنرمندان ايران باغ هنر خانه ايران باغ هنر هنرمندان خانه باغ هنر هنرمندان ايران خانه ايران هنرمندان باغ هنر خانه ايران باغ هنر هنرمندان خانه هنرمندان باغ هنر ايران هنرمندان خانه ايران باغ هنر هنرمندان خانه باغ هنر ايران هنرمندان ايران باغ هنر خانه هنرمندان ايران خانه باغ هنر