City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

خانه – باغ کيانيان

(26 رای)


خانه - باغ کيانيان که از آن با عنوان باغ بانک شاهي نيز ياد مي شود، يکي از بناهاي تاريخي مربوط به دوره قاجار است که در تاريخ ۳۰ تير ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۲۸۰ به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است. اين بنا در زمره آثار ارزشمند منطقه شميران است که به دليل داشتن درختان انبوه، يکي از نبض هاي زيست محيطي پايتخت محسوب مي شود. 


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • خانه – باغ کيانيان
خانه – باغ کيانيان مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • آدرس : تهران، خیابان دکتر شریعتی، خیابان یخچال، پ ۱۱

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»در دوران قاجار از این منطقه به عنوان بخشی از اطراف تهران و ییلاقات شمال تهران و شمیران استفاده می‌شده است و با توجه به نوع مصالح به کار رفته و تزئینات موجود در بنا گویا طی سال‌های 1270 تا 1280 هجری شمسی ساخته شده است که به این ترتیب قدمتی حدود 100 سال دارد.

 • تاریخچه

  باغ بانک شاهی از اراضی باغ قوام الملک شیرازی پدر زن امیراسدالله علم است، در شمال این باغ سفارت انگلیس قرار دارد و بخشی از باغ تبدیل به موزه آب شده است، بانک شاهنشاهی ایران که به بانک شاهی معروف بود، سال 1889 با سرمایه یک میلیون پوندی کمپانی ساسون و چند شریک انگلیسی، از جمله کمپانی هنری شرودر، تأسیس شد و اولین اسکناس های ایران را در عصر ناصری منتشر کرد.
  تاریخ دقیق احداث بنای این باغ موسوم به خانه کیانیان مشخص نیست، اما با توجه به خصوصیات آن و وجود درختان تنومند و کهنسال در محوطه و قرارگیری این باغ در محوطه‌ای خوش آب و هوا که می‌تواند محل مناسبی جهت احداث باغ‌های ییلاقی اشراف باشد می‌توان قدمت بنا و باغ را اواخر دوران قاجار دانست.
 • ویژگی ها

  سبک معماری این بنا که دارای مالکیت خصوصی است در گذشته کاربری مسکونی داشته و در حال حاضر در اختیار فردی به نام کیانیان قرار دارد ولی بدون کاربری خاص و به صورت متروکه اداره می‌شود.
 • سیمای عمومی

  باغ ییلاقی بانک شاهی در قلهک، که محل سکونت رئیس بانک بود، اکنون نابود شده و جایش را مجتمع های آپارتمانی گرفته، آخرین نشانه از این باغ، زمینی است شش هفت هزار متری یا حداکثر ده هزار متری که درخت های آن تقریبا به طور کامل خشک شده اما هنوز چند چنار کهن سال بر جای مانده است. این چنارهای سر به آسمان کشیده دوران ناصرالدین شاه را خوب به خاطر دارند و شاهد رفت و آمد پنهان و آشکار بسیاری از رجال آن عصر و سال های مشروطه و پس از مشروطه بوده اند.
 • نقاط منفی

  بر اساس گفته های ساکنان محلی خیابان یخچال، درختان این باغ شبانه در حال قطع شدن است.
  این خانه -باغ اخیرا از مالکیت کیانیان خارج شده و به مالک جدیدی فروخته شده، هم اکنون در کنار این بنا گودبرداری بزرگی برای ساخت یک برج در حال انجام است و این بیم می رود که این بنا نیز در آینده نزدیک تبدیل به یک برج تجاری یا مسکونی شود.
 • منبع

  «دانشنامهٔ تاریخ معماری ایران‌شهر»
  سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران

اماکن مرتبطتگ ها

خانه کيانيان دوره قاجار تهران گردي خانه کيانيان خانه دوره قاجار خانه تهران گردي کيانيان خانه خانه دوره قاجار کيانيان تهران گردي دوره قاجار خانه دوره قاجار کيانيان دوره قاجار تهران گردي تهران گردي خانه تهران گردي کيانيان تهران گردي دوره قاجار خانه کيانيان دوره قاجار خانه کيانيان تهران گردي خانه دوره قاجار کيانيان خانه دوره قاجار تهران گردي خانه تهران گردي کيانيان خانه تهران گردي دوره قاجار کيانيان خانه دوره قاجار کيانيان خانه تهران گردي کيانيان دوره قاجار تهران گردي کيانيان دوره قاجار خانه کيانيان تهران گردي خانه کيانيان تهران گردي دوره قاجار دوره قاجار خانه کيانيان دوره قاجار خانه تهران گردي دوره قاجار کيانيان خانه دوره قاجار کيانيان تهران گردي دوره قاجار تهران گردي خانه دوره قاجار تهران گردي کيانيان تهران گردي خانه کيانيان تهران گردي خانه دوره قاجار تهران گردي کيانيان خانه تهران گردي کيانيان دوره قاجار تهران گردي دوره قاجار خانه تهران گردي دوره قاجار کيانيان خانه کيانيان دوره قاجار تهران گردي خانه دوره قاجار تهران گردي کيانيان خانه تهران گردي کيانيان دوره قاجار خانه دوره قاجار کيانيان تهران گردي خانه دوره قاجار تهران گردي کيانيان خانه کيانيان تهران گردي دوره قاجار کيانيان خانه دوره قاجار تهران گردي کيانيان خانه تهران گردي دوره قاجار کيانيان دوره قاجار تهران گردي خانه کيانيان دوره قاجار خانه تهران گردي