City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

خانه - موزه دکتر معين

(78 رای)


خانه - موزه دکتر معين، محل زندگي اين استاد شهير و پرآوازه ادبيات فارسي در شرق تهران است که هم اکنون علاوه بر نمايش آثار به جا مانده از وي، به عنوان مرکز فرهنگي و هنري غدير مورد استفاده قرار مي گيرد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • خانه - موزه دکتر معين
 • خانه - موزه دکتر معين
 • خانه - موزه دکتر معين
خانه - موزه دکتر معين خانه - موزه دکتر معين خانه - موزه دکتر معين مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : رایگان
 • آدرس : تهران - خیابان - پیروزی - میدان چهارصددستگاه - خیابان بایزید بسطامی

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

2.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»موزه استاد معین جایی برای دیدن و به خاطر سپردن گذشته پربار مردی است که نخستین دکترای ادبیات را به محله چهارصد دستگاه تهران آورده است. تیرماه 87 منزل او از سوی شهرداری منطقه 14 به عنوان خانه ـ موزه گشایش یافت و به گفته مسئولان امروز این بنای قدیمی به محل رجوع دانشجویان زبان فارسی و حتی معماری تبدیل شده است.

 • تاریخچه

  محمد معین متولد 9 اردیبهشت‌ماه سال 1297 در رشت، پدیدآورنده‌ «فرهنگ معین» است و آثار بسیاری از خود بر جای گذاشته است. او در روز 13 تیرماه سال 1350 درگذشت. در همسایگی دکتر معین، خانه‌ای قرار دارد که خانه پدر همسر استاد، شاعر، ترانه‌سرا و تصنیف‌ساز معروف، استاد محمد‌علی امیرجاهد است. پس از آنکه دکتر محمد معین در 17 شهریور 1321 از پایان‌نامه دکترای خود با عنوان نردیسنا و تأثیر آن در ادبیات پارسی در حضور استادان ملک‌الشعرای بهار، تدین و پورداود، دفاع کرد، با نمره «بسیار خوب» نخستین دکترای ادبیات فارسی در ایران را از دانشگاه تهران گرفت. در همین سال با خانم مهین پرنیا امیرجاهد، دختر استاد محمد‌علی امیرجاهد، مؤسس و مدیر سالنامه پارس ازدواج کرد و در همسایگی پدر همسرش ساکن شد. حالا این خانه آرام یادآور آن است؛ شهرداری منطقه 14 سال 83 منزل دکتر معین را حدود یک میلیارد تومان خریداری کرد و 600 تا 700 میلیون تومان هم صرف بازسازی و تجهیز آن کرد تا این بنا به عنوان خانه - موزه استاد معین مورد بهره برداری قرار گیرد.
 • ویژگی ها

  علاوه بر دانشجویان زبان فارسی که به طور متناوب به خانه - موزه دکتر معین می‌آیند و از بخش‌های مختلف آن استفاده می‌کنند، این مرکز با توجه به نوع بنای آن مورد توجه دانشجویان رشته معماری نیز هست. علاوه بر این بخش موزه ای خانه دکتر معین مورد بازدید گروهی دانش آموزان و همچنین علاقه مندان قرار می گیرد.
 • سیمای عمومی

  خانه دکتر معین، امروز هم کتابخانه است، هم مرکز فرهنگی غدیر. رفت و آمدهای بسیاری به این خانه می‌شود. مثل قدیم. مثل وقتی که دکتر معین زنده بود. این ساختمان که یک حیاط پردرخت و باصفا دارد، هر روز پذیرای جوانان اهل فرهنگ منطقه است. نور از پشت ارسی‌های رنگی بدون واسطه پرده فضای اتاق‌ها را رنگ‌آمیزی کرده است. وقتی از 12 پله اول بالا می‌روی سمت راست یک اتاق پرنور است که خانه کتاب‌هاست یا به قول معروفش، کتابخانه یک اتاق تو در توی دیگر هم کنار آن هست که با یک در شیشه‌ای جدا شده است.
  در آن اتاق که در ضلع شمال‌شرقی ساختمان است همه صندلی‌ها اشغال است. همه در بحر تفکر و مطالعه فرو رفته‌اند. اینجا ناخودآگاه آدم را وادار می‌کند به سکوت. چرا که کتاب‌ها با آنکه بی‌زبانند، پندهای بسیاری برای ما دارند و راه‌های نجات فراوان و دانشی که به آن ببالیم و رشد کنیم.
  دو راه‌پله در شرق و غرب ساختمان ما را به اتاق‌های زیرین ساختمان راهنمایی می‌کند. اولی بزرگ و جادار است و دومی که در غرب قرار دارد کوچک و نقلی. در قسمت شرقی یک اتاق بزرگ که به نام اتاق جلسات «کنفرانس»نامگذاری شده میزبان اهالی فرهنگ‌دوست منطقه و بویژه شهروندان محله چهارصد‌دستگاه است تا با شرکت در کلاس‌ها و همایش‌ها به دانش خود اضافه کنند.
  یک استودیو تدوین، یک زیرپله ضبط صدا، یک اتاق برای آموزش خوشنویسی و نقاشی و یک آبدارخانه کوچک امکانات دیگر خانه استاد معین است که در زیرزمین اول تعبیه شده است. در زیرزمین دوم یک اتاق کوچک هست و دری که به حیاط شمالی باز می‌شود. این خانه فرهنگی زیبا علاوه بر نقش ارزنده و تأثیرگذاری که در رشد و تعالی فرهنگ و ادبیات و هنر دارد یک جایگاه امن و پر از آرامش است برای کسانی که می‌خواهند پژوهش و مطالعه کنند.
 • امکانات ویژه

  بخش کتابخانه تخصصی خانه - موزه دکتر معین از جمله امکانات ویژه این بنا به شمار می رود که ظرفیت استفاده برای 50 نفر را در هر روز دارد.
  همچنین سالن کنفرانس، استودیو تدوین، ضبط صدا، اتاق آموزش خوشنویسی و نقاشی از دیگر امکانات این خانه - موزه محسوب می شود.
 • سایر اطلاعات

  در این خانه - موزه نشست‌های شاهنامه‌خوانی، مولوی خوانی و شعرخوانی توسط استادان زبان و ادبیات فارسی و کلاس موسیقی به همراه کارگاه‌ های آموزشی متنوعی برگزار می شود.
 • نقاط منفی

  هم اکنون در این خانه - موزه مرکز فرهنگی غدیر و خانه شهریاران جوان هم مستقر هستند اما درخواست خانواده دکتر معین آن است که کاربری این خانه تنها به عنوان موزه دکتر معین قرار گیرد.


تگ ها