City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

دره راگه رفسنجان (ژئو پارک راگه)

(46 رای)


ژئوپارک دره راگه یکی از جاذبه های شگفت انگیز و اعجاب آور ایران و استان کرمان است که به دلیل پدیده فرسایش آبی در دشت رفسنجان شکل گرفته است. در دره راگه رفسنجان بر عکس کلوت ها به جای باد، شاهد فرسایش آب هستیم تا کلوت های واژگون را در دل زمین به شکل هنرمندانه ای طراحی کند.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • دره راگه رفسنجان (ژئو پارک راگه)
 • دره راگه رفسنجان (ژئو پارک راگه)
 • دره راگه رفسنجان (ژئو پارک راگه)
 • دره راگه رفسنجان (ژئو پارک راگه)
دره راگه رفسنجان (ژئو پارک راگه) دره راگه رفسنجان (ژئو پارک راگه) دره راگه رفسنجان (ژئو پارک راگه) دره راگه رفسنجان (ژئو پارک راگه) مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»ژئوپارک دره راگه رفسنجان در استان کرمان با عمقی معادل ۷۰ متر و وجود چشمه ساران متعدد در عمق زمین از جمله بکرترین و زیباترین مناطق کویری کشور محسوب می شود.
در کویر اطراف شهر معروف رفسنجان دره ای به طول ۲۰ کیلومتر و عمق ۷۰ متر وجود دارد که با عرضی ۱۸۰ متری منظره ای فوق العاده زیبا را به وجود آورده است نکته جالب توجه جاری بودن رودخانه دائمی گیودری در عمق این دره است و بر اساس نظر کارشناسان دره به دلیل فرسایش های آبرفتی شکل گرفته و به دلیل ادامه فرسایش اشکال برخی قسمت های دره در حال تغییر نیز است.

 • ویژگی ها

  دره راگه کرمان با ۱۸۰ متر عرض ، ۷۰ متر عمق ، ۲۰ کیلومتر طول و ۳۶ هزار هکتار مساحت از شکوه و عظمت خاصی برخوردار است؛ این جاذبه زیبا در نگاه اول چشم هر بیننده ای را خیره و او را مبهوت قدرت خداوند متعال در به وجود آوردن این پدیده کم نظیر و اثر طبیعت ساز می کند.
  کسانی که به قصد طبیعت‌گردی به استان کرمان سفر می کنند از این پدیده کم نظیر طبیعی دیدن کنند و از نزدیک شاهد پدیده بکر و خدادادی باشند که هر لحظه بودن در این مکان جان تازه به آدمی می بخشد.
  این دره حاصل فرسایش آب رودخانه دائمی گیودری بوده ومربوط به دوران چهارم زمین شناسی (کواترنری) است و سن آن حدود ۲۰ هزارسال تخمین زده می شود.
  باید بیایید و خود از نزدیک ببینید، تا زیبایی این مناظر در عمق وجودتان ریشه بدواند و آنگاه سرتعظیم بردرگاه خالق زیبایی ها فرود و سجده شکر به جا آورید.
 • سیمای عمومی

  دره راگه در شمال غربی استان کرمان و درجنوب شرقی شهرستان رفسنجان در مسیر گردشگری دو جاذبه اکوتوریستی استان یعنی روستای تاریخی میمند و کلوت های شهداد قرارگرفته است.
  نکته قابل توجه در خصوص منطقه بکر ژئوپارک دره راگه کرمان، وجود حیات وحش منحصر به فرد در منطقه است که شامل عقاب، دراج و کبک می شود و این دره با منطقه حفاظت شده بدوئیه که پناه گاه آهو در استان کرمان محسوب می شود تنها چند کیلومتر فاصله دارد و وجود این حیوان نیز در منطقه توسط افراد محلی گزارش شده است.
  از سوی دیگر فرسایش های آبی در منطقه موجب شده است اشکال بسیار زیبایی در دیواره های دره راگه شکل گیرد که بر زیبایی این منطقه افزوده است.
  زیبایی و منحصر به فرد بودن این دره به حدی است که برخی این منطقه را با دشت کلوتهای شهداد از نظر پتانسیل های گردشگری هم سنگ می دانند و مسئولان استان کرمان به خصوص در بخش میراث فرهنگی و فرمانداری رفسنجان در حال برنامه ریزی در راستای توسعه گردشگری در این منطقه هستند.
 • شرایط استفاده

  عمق دره راگه زیاد است لذا از هر نقطه ای نمیتوان وارد دره شد.
  حتما صبح زود راه بیافتید . با ساعت 10 از خواب بیدارشدن ، به هیچ کجاش نمی رسید.
  حتما آب و غذا همراه داشته باشید.
  لطفا زباله هایتان را جمع کرده و زباله ای در طبیعت باقی نگذارید.
  در زمانهای ناپایدار بودن هوا و وزش باد شدید و طوفان (به دلیل پرتاب و ریزش سنگ از دیواره‌ها ) تردد در دره خطرناک است.
  همچنین در زمان بارندگی نیز به دلیل جاری شدن سیلاب، به دره راگه مراجعه نکنید.
  از تماشا و دیدن دره راگه رفسنجان ، سومین ژئو پارک ایران لذت ببرید.
 • وسایل مورد نیاز

  کلاه – کفش مناسب دشت و کوه – عینک – کرم ضد آفتاب – دوربین عکاسی -کیسه حمل زباله .
 • سایر اطلاعات

  به منظور غنی کردن اوقات فراغت گردشگران و اهالی منطقه یکسری جذابیت تفریحی ، تفرجی و ورزشی درکناردره و درمجاورت اکوکمپ راگه ایجاد خواهدشد که شامل مواردی نظیر دوچرخه سواری استقامتی، شترسواری، اسب و کالسکه سواری ، موتور چهارچرخ ، راپل ، طی کردن عرض دره با عبورازروی پل معلّق ، بانجی جامپینگ ( پرش از ارتفاع )، سورتمه سواری درداخل دره، صخره نوردی، مسابقات رالی کویر، پرواز با چترپاراسل برفرازدره، مسابقات اهداف پروازی ( تراپل)، زیپ لاین، آستروتوریسم یا گردشگری نجوم و .... خواهد بود.
 • مسیر خودروی شخصی از کرمان: نرسیده به پل کمربندی رفسنجان ، با استفاده از دور برگردان ، به سمت کرمان دور بزنید – بعد از عبور از روستای ناصریه ( 500 متر ) به یک خروجی آسفالته در سمت راست خود خواهید دید که در روبروی آن ( آن طرف جاده ) شرکت فرمولیبدن کویر رفسنجان قرار دارد.
  از رفسنجان : در جاده رفسنجان به کرمان – بعد از پل کمربندی -4 کیلومتر جلوتر ( بعد از عبور از روستای ناصریه ) به یک خروجی آسفالته در سمت راست خود خواهید دید که در روبروی آن ( آن طرف جاده ) شرکت فرمولیبدن کویر رفسنجان قرار دارد ، وارد جاده فرعی شوید. 10 کیلومتر بطور مستقیم ادامه دهید ( کمی جلو بروید ، جاده خاکی خواهد شد و کل مسیر خاکی خواهد بود) دره راگه در سمت راست شما است .

اماکن مرتبطتگ ها