City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

دره زوارم شيروان

(30 رای)


دره زوارم شيروان در ٢٨ كيلومتري جنوب غربي اين شهر واقع شده و از جمله جاذبه هاي طبيعت گردي زيباي استان خراسان شمالي به شمار مي رود, همانطور که از نامش بر مي آيد، دره زوارم به معني «دره بهشت» است؛ جايي که مي توانيد بسياري از ديدني هاي زيباي طبيعت را از نزديک لمس کنيد و لذت ببريد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • دره زوارم شيروان
 • دره زوارم شيروان
 • دره زوارم شيروان
 • دره زوارم شيروان
دره زوارم شيروان دره زوارم شيروان دره زوارم شيروان دره زوارم شيروان مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»در منطقه ييلاقي زوارم که در طول 25 کيلومتر از ابتداي دره زوارم تا کوه‏هاي تخت ميرزا و شخري امتداد مي‏يابد، چشمه‏سارها، آبشارها، حوضچه‏هاي سنگي، کوه‏هاي سر به فلک کشيده، باغ‏هاي ميوه، رودخانة پر آب، مراتع غني و انواع گياهان دارويي و خوراکي موزائيک بسيار زيبايي از طبيعت را به نمايش درآورده‏اند. رودخانه زوارم، از کوه‏هاي جهان ارغيان موسوم به تخت ميرزا سرچشمه مي‏گيرد و در مسير خود مزارع و باغ‏هاي روستاهاي زوارم، شيرآباد، ورقي، عبدآباد و توده را مشروب مي‏سازد و به رودخانه اترک مي‏پيوندد. سواحل اين رودخانه اتراق‏گاه‏هاي مناسبي براي گردشگران دارد. اوچ دوشي، از مکان‏هاي تفرجگاهي روستاست، که سه چشمه‏ي جوشان دارد. اين چشمه‏ها، از دامنه کوه به طرف دره سرازير مي‏شوند. پيرامون اين چشمه‏ها سرسبز و زيباست.

 • تاریخچه

  شهرستان شیروان با 157 هزار نفر جمعیت به عنوان دومین شهر پر جمعیت خراسان شمالی در 60 کیلومتری شرق بجنورد قرار دارد.
 • ویژگی ها

  پوشش گياهي غني با انواع گياهان دارويي و خوراکي مانند کاسني، گون، کماي، زيره، پونه، درمنه ترکي، پوپک، ساري گل، کاکوتي، گزنه، ترخ، چريش، سيب کوهي و زردآلوي کوهي از ديگر جاذبه‏هاي طبيعي پيرامون اين روستا است. قزلر قلعه، دژي محکم و تسخيرناپذير است که در بلندترين نقطه ارتفاعات روستا ساخته شده است و راهي صعب‏العبور و ديوارهاي قطور سنگي دارد. قزلر قلعه به معني دختر قلعه يا قلعه دختران است و به معني قلعة فتح نشده مي‏باشد. تپه ارک دست ريز و مسجد قديمي روستا، از ديگر آثار تاريخي آن است.
 • سیمای عمومی

  از دیگر مناظر طبیعی زوارم می توان به باداملر ، آمریان ،قورّه دره ، داش آتر ،عزیز چنار ، گوی سویت ،غارعقیل، باغ خان ، باغ چهار حوض ، قوتور چشمه دارای آب معدنی اشاره کرد.عزیز چنار از دیدنی های معروف دره بهشت است که چناری کهنسال در کنار چشمه ای پرآب که که معتقدین به شاخه هایش پارچه بسته و نذر و نیاز می کنند و همچنین آبشار دوراهی در زیرکوه یخدان به شارشاری معروف است و حدود پنج متر ارتفاع دارد و چشمه پرآب یخدان از یرکوه با آب سرد می جوشد.
 • سایر اطلاعات

  محصولات عمده زوارم گردو، گیلاس، سیب، کشمش، گندم و جو، سیب زمینی، خیار، گوجه فرنگی و زردآلو است.
  گیاهان وحشی پونه، گل پوپک، آنوخ(کاکوتی)، زیره کوهی، ساری گل، کمای و موسیر دارد و چوب سپیدار و گردو نیز از صادرات زوارم است.
  در تابستان عده زیادی از مردم شیروان و دیگر شهرهای خراسان برای کوه پیمایی و استفاده از آب و هوای این ییلاق چند روزی را در آنجا استراحت می کنند.
 • نقاط مثبت


اماکن مرتبطتگ ها