City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

دره سيستان (تفنگ دره) کلات

(65 رای)


 دره سيستان (تفنگ دره) کلات  يکي از جاذبه هاي طبيعي زيباي استان خراسان رضوي است که در ارتفاعات هزار مسجد در ارتفاع 2000 متري از سطح دريا واقع است. منطقه مشهور به دره سيستان پوشيده از جنگلهاي ارس است و رودخانه ايدليک از ميان آن عبور مي کند. فراموش نکنيد که عبور از اين دره نياز به تجهيزات کوهنوردي و همچنين اطلاع از وضعيت آب و هوايي منطقه دارد تا در جريان لذت از طبيعت بکر دره سيستان، دچار مشکل نشويد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • دره سيستان (تفنگ دره) کلات
 • دره سيستان (تفنگ دره) کلات
 • دره سيستان (تفنگ دره) کلات
 • دره سيستان (تفنگ دره) کلات
دره سيستان (تفنگ دره) کلات دره سيستان (تفنگ دره) کلات دره سيستان (تفنگ دره) کلات دره سيستان (تفنگ دره) کلات مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»دره سیستان که با عنوان تفنگ دره نیز خواهنده می شود، یکی از زیبا ترین و بکرترین مناطق هزار مسجد است که متشکل از ۳۲ آبشار کوچک و بزرگ است . آبشارهای تفنگ دره باید با وسایل فنی و فرود های متعدد طی شوند و از آبشار ۱۱ باید داخل آب فرود صورت گیرد .

 • تاریخچه

  وجه تسمیه هزار مسجد را چنین آورده اند که: چون اسکندر به ایران هجوم آورد و درصدد نابودی دین اوستا برآمد هزار نفر از بزرگان دین زرتشت که به " مز " معروف اند ، اوستا را به این کوه آوردند و در آنجا مخفی شدند و لذا جایگاه هزار مز بود.بعد از اسلام برای این که با فرهنگ اسلامی نزدیکی بیشتری داشته باشد به هزار مسجد تغییر نام یافته است.
 • زمان مناسب بازدید

  به علت باریک بودن عرض دره سیستان (تفنگ دره) باید در فصل های خشک صعود انجام شود چون در صورت آمد سیل راه فراری وجود ندارد.
 • شرایط استفاده

  معمولا شب را در میدان سستان چادر می زنند تا برای صعود تفنگ دره نیروی لازم را داشته باشند .اگر گروه فقط به قصد تفنگ دره و کار فنی آمده باشد باید در سمت راست دو دره را از روی خط راس بپیماید تا با ابتدای یک شنسکی با شیب تند می شود که پس از آن وارد تفنگ دره می شود ولی اگر گروه نخواهد کار فنی آنجام دهد می تواند دره را روبروری پایین رود که بعد از ۷ ساعت کوهنوردی به آخرین آبشار تفنگ دره می رسد و رودخانه به دو قسمت تقسیم می شود که سمت راست به بایرام قلعه می رسد و سمت چپ به آیدلیک می رود.
 • وسایل مورد نیاز

  برای صعود و فرود از آبشارهای متعدد دره سیستان (تفنگ دره) کلات نیاز به ابزار و وسایل فنی خواهید داشت.
 • سایر اطلاعات

  بصورت سری و پشت سر هم در 6 دره فرعی خط الراس جنوبی دره سیستان واقع شده اند. بلندترین حدود 20 متر ارتفاع – آب آنها زیاد نیست ولی به دلیل قرار گرفتن در دره های زیبا با پوشش گیاهی مناسب ، دارای بی نظیرترین مناظر طبیعی منطقه می باشد. دره های آن صعب العبور هستند و نیاز به سنگنوردی و فرودهای پی در پی دارند.
 • مسیر پیاده روی نیاز به 3 ساعت پیاده روی است تا به دشتی که به میدان سیستان مشهور است برسید . در طول مسیر از سیاه چادرهای عشایر می گذرید که بر زیبایهای منطقه افزوده است.
 • مسیر خودروی شخصی برای رفتن به این منطقه باید از میدان شهدا مشهد به بولوار خواجه ربیع رفت تا دوراهی کلات که باید به سمت کلات حرکت کرد. بعد از ۲۰ دقیقه به دوراهی سد کاره می رسیم که باید به این سمت رفت .بعد از ۴۰ دقیقه به روستای گوش میرسیم و بعد از نیم ساعت با ماشین رفتن به روستای مارشک می رسیم که آباد ترین روستای منطقه می باشد بعد از این روستا راه به دو قسمت خاکی تقسیم می شود که سمت راستی به بلغور می رود و سمت چپ به خرکت می رود که باید سمت چپ را انتخاب کرد و به خرکت رفت که تا رسیدن به آنجا باید ۴۰ دقیقه با ماشین راه را پیمود . از اینجا را پایان می یابد و پیاده روی شروع می شود البته اگر با ماشینهای همچون لندرور باشیم می توان از داخل رودخانه قسمتی از آن را پیمود وگرنه ۳ ساعت وقت لازم است برای پیاده روی تا به دشتی که به میدان سیستان مشهور است رسید .


تگ ها