City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

دره کلوگان

(57 رای)


آنها که اهل طبيعت‌گردي هستند، منطقه امامه و کلوگان را بيشتر با مسير اين دره مي‌شناسند. در اين مسير با عبور از ميان کوچه‌ها و کوچه‌باغ‌هاي زيباي امامه بالا خود را به امامه پايين رسانده و سپس وارد دره کلوگان مي‌شويد. مقصد طبيعت گردان در اين مسير، معمولاً روستاي کلوگان در انتهاي دره و يا آبشار کلوگان در نيمه راه است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • دره کلوگان
 • دره کلوگان
 • دره کلوگان
 • دره کلوگان
دره کلوگان دره کلوگان دره کلوگان دره کلوگان مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»روستای کلوگان در منطقه شمیرانات و در مسیر جاده فشم شاید چندان برای دوستداران طبیعت شناخته شده نباشد یا همانند برخی روستاهای منطقه مثل برگ جهان، افجه و امامه اسم و رسم در نکرده باشد اما این روستای کوچک و کم آوازه، طبیعت منحصر به فرد خود را دارد که تماشای آن در فصول مختلف سال ازجمله تابستان، خالی از لطف نیست.

 • ویژگی ها

  دره کلوگان در اردیبهشت ماه با شکوفه های زیبای گیلاس و آلبالو به رنگ سفید مزین شده و در تیرماه شاخه های درختان گیلاس و آلبالو -که از کناره باغ ها سر به بیرون خم کرده اند- چشم هایتان را به تماشای هارمونی زیبای قرمز و سبز میوه ها و برگ ها دعوت می کنند.
 • سیمای عمومی

  مسیر پیاده روی کلوگان به امامه یکی از مسیر های دیدنی و تقریباً بکر اطراف تهران است که طبیعت دوستان در فصول مختلف سال ازجمله بهار و تابستان اقدام به پیمایش این مسیر می کنند. مسیر در امتداد دره و رودخانه کلوگان بوده و از شیب نسبتاً کم و ملایمی برخوردار است. شیب مسیر از امامه به سمت کلوگان است؛ یعنی کلوگان در ارتفاع پایین تر و امامه در ارتفاع بالاتر است. البته برنامه پیاده روی را از امامه به کلوگان نیز اجرا می کنند اما اگر قصد اجرای برنامه رفت و برگشت را دارید، از آنجا که امامه در ارتفاع بالاتری قرارگرفته، پیشنهاد می شود که مبدأ حرکت، کلوگان باشد. کل مسیر در امتداد دره به صورت مالرو یا پاکوب بوده و برای رسیدن به مقصد مشکل خاصی نخواهید داشت؛ به جز بخشی از مسیر (بعد از آبشار کلوگان) که در فصل پر آبی رودخانه شاید مجبور شوید که از مسیر سنگی و ریزشی در سمت چپ و بالای رودخانه عبور کنید.
  از‌‌ همان ابتدای مسیر پیاده روی، کوچه باغ‌های زیبا و باغ‌های گسترده میوه نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. با‌غ‌هایی با درختان گیلاس، آلبالو، سیب، گلابی و گردو که در فصل بهار با شکوفه‌های زیبا و رنگارنگ و در تابستان و پائیز با میوه‌های خوش‌رنگ و بهشتی پذیرای نگاه مهمانان امامه هستند. درختان سیب در با‌غ‌های امامه تا اواسط و حتی اواخر مهرماه، مزین به سیب‌های قرمزی هستند که اهالی به آن سیب شمیرانی می‌گویند. تماشای تابلوی هزار رنگ پائیزی همراه با خش خش برگ‌های زیر پا، حس دل‌پذیری از یک پیاده‌روی پائیزی در دل طبیعت است که باید رفت و در امامه تجربه کرد.
 • پیشنهاد ویژه

  آبشار کلوگان در سمت راست و حدود ۵۰۰ متر داخل یک دره فرعی قرار دارد که تا وارد دره نشوید آبشار قابل رؤیت نیست. وارد مسیر دره و رودخانه فرعی که شدید، کمی جلو‌تر، اگر خوب دقت کنید چشمه آب کوچکی را در سمت چپتان خواهید دید. ارتفاع آبشار کلوگان از کف دره، حدود ۳۰ تا ۴۰ متر و ارتفاع آن از سطح دریا ۲۰۵۰ متر است.
  پس از بازدید از آبشار کلوگان می‌توانید مسیر دره اصلی را همچنان به سمت پائین و کلوگان ادامه دهید. در این مسیر پس از حدود 5/1 تا ۲ ساعت پیاده روی در کف دره، به روستای کلوگان در ارتفاع ۱۸۵۰ متر می‌رسید. به فاصله حدود نیم ساعت بعد از آبشار، چشمه آبی در سر راه‌تان قرار دارد که می‌توانید از آب این چشمه نوشیده و برای ادامه راه بردارید.
  باید یادآور شد که اگر اهل پیاده روی نیستید، به کلوگان نروید چون برای نشستن و اتراق در کنار باغ ها و رودخانه پرآب کلوگان لااقل باید چنددقیقه ای پیاده روی کنید. مقدار این پیاده روی بستگی به روز و ساعت ورود شما به روستا دارد؛ ت
  رجیحاً پنجشنبه به کلوگان بروید و صبح زود. در این صورت شاید شانس ورود با خودرو به روستا را نیز داشته باشید؛ دهداری روستا در مبدأ ورودی روستا زنجیر گذاشته و آخر هفته (خصوصاً جمعه ها) از ورود خودروهای غیرساکن به داخل روستا جلوگیری می کند. همچنین در مبدأ ورودی روستا تابلویی نصب شده که در آن از گردشگران خواسته شده از ورود به روستا خودداری کنند! به هر حال اگر جلوی پل ورودی روستا به نگهبان و زنجیر برافراشته برخوردید باید خودروی خود را همانجا کنار جاده فشم پارک کرده و بقیه راه تا روستا را پیاده طی کنید. از سر جاده تا داخل روستا حدود ۵۰۰ متر راه در پیش دارید.
 • شرایط استفاده

  در این مسیر هر از گاهی باید عرض رودخانه را با پرش از روی سنگ ها یا عبور از پل های تنه درختی طی کرده و گاهی برای انتخاب و یافتن بهترین مسیر عبور، از فکر و خلاقیت خود کمک بگیرید. ناگفته پیداست که این جست وخیزها و این تلاش ها، خود یکی از جذابیت های مسیر است. هر چه در این مسیر بیشتر پیش می روید، دره کلوگان بیشتر زیبایی های خود را به رخ شما می کشد. باغ های سرسبز، رودخانه پرآب، گل های کوهی رنگارنگ و آبشار های کوچک و بزرگ در طول مسیر، مناظری هستند که در این دره بکر نگاهتان را به انتظار نشسته اند. در انتهای مسیر به امامه پایین می رسید. اگر قصد بازدید از روستای امامه را داشتید می توانید از مسیر باغ های امامه پایین به سمت امامه بالا رفته و از آنجا مسیر برگشت را مجددا در پیش بگیرید و یا اینکه از امامه بالا با تاکسی یا آژانس خود را به جاده فشم و سپس کلوگان برسانید. پیاده روی از کلوگان به امامه حدود ۳تا ۴ساعت (بسته به سرعت حرکت شما) زمان می برد. پیاده‌روی از امامه بالا تا آبشار کلوگان حدود 5/1 ساعت و تا روستای کلوگان در مجموع حدود ۳ ساعت زمان می‌برد.
 • نقشه مجموعه


  از آن‌جا که امامه روستای نسبتاً بزرگی است -اگر بدون راهنما به این روستا رفته باشید- ممکن است که پیدا کردن مسیر و راه درست از میان کوچه‌ها و کوچه باغ‌های امامه بالا به سمت امامه پائین و دره کلوگان کمی گیج کننده باشد. اما خب می‌توانید راه را از اهالی و رهگذران بپرسید و یا حسی و تجربی مسیر درست را پیدا کنید. هر چند که گم شدن در کوچه پس کوچه‌های زیبای امامه هم بدون تردید خالی از لطف نخواهد بود!  پیشنهاد می‌کنیم که برای مسیر رفت، بیشتر از کوچه‌های اصلی داخل روستا عبور کنید تا از بافت مسکونی روستا بازدید کنید و برای مسیر برگشت از میان باغ‌های پائین روستا به سمت امامه بالا بروید تا لذت پیاده روی در کوچه باغ‌های زیبای امامه را بیشتر تجربه کرده باشید. حتماً در مسیر رفت یا برگشت محل چشمه «گَل چشمه» را که در میان کوچه‌های امامه بالا قرار دارد، از اهالی بپرسید تا از آب گوارای این چشمه بهره‌مند شوید.  مبدأ پیاده‌روی در این مسیر، میدان امامه بالا است. در سمت راست میدان کوچه‌ای با تابلوی «۸‌متری میانا» قرار دارد که با ورود به این کوچه می‌توانید حرکت به سمت امامه پایین و کلوگان را آغاز کنید. در مسیر رفت، با عبور از امامه پائین، وقتی به دره کلوگان رسیدید، از راه مالرو سمت راست رودخانه مسیر دره را در پیش بگیرید.  مسیر دره کلوگان تا آبشار کلوگان نسبتاً هموار و کم شیب بوده و برای پیمایش آن مشکل خاصی وجود ندارد. از آن‌جا که امامه در ارتفاع بیشتری نسبت به کلوگان قرار دارد، شیب مسیر از امامه به سمت کلوگان سرازیری اندکی دارد. در مسیر دره، هر جا که مسیر صخره‌ای و غیرقابل عبور شد باید از این سو به آن سوی رودخانه تغییر مسیر دهید و انتخاب بهترین مسیر مطمئناً بستگی به تجارب قبلی شما در برنامه‌های طبیعت گردی و یا کوهنوردی دارد.


 • وسایل مورد نیاز

  در دره کلوگان تا آبشار، چشمه آب وجود ندارد. پس آب آشامیدنی به مقدار کافی همراه خود داشته باشید. همچنین پیمودن این مسیر نیازمند کفش مناسب است. تغذیه بین راه را هم فراموش نکنید.
 • سایر اطلاعات

  ٭ توجه داشته باشید که آبشار کلوگان از اواسط تابستان به بعد و در فصل پائیز بسیار کم آب است اما به هر حال پیمایش این مسیر تا آبشار در هر فصلی خالی از لطف نخواهد بود.
  *در این روستا، شاید فضا برای اتراق و نشستن کنار باغ و رودخانه کم باشد اما برای آنها که اهل پیاده روی در طبیعت بکر هستند، مسیر پیاده روی خوبی در امتداد دره و در مجاورت رودخانه کلوگان وجود دارد. برای اتراق کنار رودخانه، پس از چند دقیقه حرکت در خیابان اصلی روستا باید از یکی از کوچه ها (جنب مسجد و روبه روی یک خانه قدیمی) به سمت راست تغییر جهت داده تا به رودخانه برسید. از پل عبور کرده و آن سوی پل، خلاف جهت رودخانه حرکت کرده تا یک جای مناسب برای اتراق پیدا کنید.
  * بافت مسکونی کلوگان همانند سایر روستاهای اطراف تهران نوسازی شده و ساخت وساز در جریان است. اما خوشبختانه ساخت وساز بی رویه و ویلا سازی همانند برخی روستاها، آنچنان به چشم نمی خورد. در کوچه پسکوچه های روستا که قدم می زنید انگشت شمار خانه های قدیمی نیز به چشم می خورد که تماشای این بناها و خانه های قدیمی که بعضاً متروکه و خالی از سکنه هستند، خالی از لطف نیست.
 • منبع

  کوهنوردی، نشاط زندگی
  همشهری آنلاین، صفحه سفر ها
  وبلاگ روستای کلوگان
  پورتال شهرداری فشم

اماکن مجاور

اماکن مرتبطتگ ها

روستا کلوگان طبيعت گردي اطراف تهران روستا کلوگان روستا طبيعت گردي روستا اطراف تهران کلوگان روستا روستا طبيعت گردي کلوگان اطراف تهران طبيعت گردي روستا طبيعت گردي کلوگان طبيعت گردي اطراف تهران اطراف تهران روستا اطراف تهران کلوگان اطراف تهران طبيعت گردي روستا کلوگان طبيعت گردي روستا کلوگان اطراف تهران روستا طبيعت گردي کلوگان روستا طبيعت گردي اطراف تهران روستا اطراف تهران کلوگان روستا اطراف تهران طبيعت گردي کلوگان روستا طبيعت گردي کلوگان روستا اطراف تهران کلوگان طبيعت گردي اطراف تهران کلوگان طبيعت گردي روستا کلوگان اطراف تهران روستا کلوگان اطراف تهران طبيعت گردي طبيعت گردي روستا کلوگان طبيعت گردي روستا اطراف تهران طبيعت گردي کلوگان روستا طبيعت گردي کلوگان اطراف تهران طبيعت گردي اطراف تهران روستا طبيعت گردي اطراف تهران کلوگان اطراف تهران روستا کلوگان اطراف تهران روستا طبيعت گردي اطراف تهران کلوگان روستا اطراف تهران کلوگان طبيعت گردي اطراف تهران طبيعت گردي روستا اطراف تهران طبيعت گردي کلوگان روستا کلوگان طبيعت گردي اطراف تهران روستا طبيعت گردي اطراف تهران کلوگان روستا اطراف تهران کلوگان طبيعت گردي روستا طبيعت گردي کلوگان اطراف تهران روستا طبيعت گردي اطراف تهران کلوگان روستا کلوگان اطراف تهران طبيعت گردي کلوگان روستا طبيعت گردي اطراف تهران کلوگان روستا اطراف تهران طبيعت گردي کلوگان طبيعت گردي اطراف تهران روستا کلوگان طبيعت گردي روستا اطراف تهران