City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

درياچه حوض‎ سلطان (درياچه شاهي)

(28 رای)


درياچه حوض‎سلطان در ۴۰ کيلومتري شمال شهرستان قم و ۸۵ کيلومتري جنوب تهران و در حاشيه بزرگراه تهران- قم قرار دارد اين درياچه در شمال شرق شهرستان قم واقع شده‌ است و رشته کوه‌هاي البرز در شمال آن قرار دارد.  وسعت و شکل درياچه متناسب با ورود آب و ميزان بارندگي آن در فصول مختلف سال متفاوت است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • درياچه حوض‎ سلطان (درياچه شاهي)
 • درياچه حوض‎ سلطان (درياچه شاهي)
 • درياچه حوض‎ سلطان (درياچه شاهي)
 • درياچه حوض‎ سلطان (درياچه شاهي)
درياچه حوض‎ سلطان (درياچه شاهي) درياچه حوض‎ سلطان (درياچه شاهي) درياچه حوض‎ سلطان (درياچه شاهي) درياچه حوض‎ سلطان (درياچه شاهي) مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»دریاچه نمک حوض سلطان در 35 کیلومتری بزرگراه خلیج فارس ( اتوبان تهران - قم ) قرار دارد. این دریاچه به مساحت تقریبی ۲۴۰ کیلومتر مربع در شمال شرق شهرستان قم واقع شده‌است و رشته کوه‌های البرز درشمال آن قرار دارد. درمواقع بارندگی و ذوب برفهای ارتفاعات اطراف، چون بر میزان آب ورودی افزوده می‌شود، وسعت آن زیاد و در غیر از این ایام، وسعت آن کم می‌شود. بدین ترتیب سطح آب دریاچه پیوسته در نوسان است. این دریاچه از دو چالهٔ جدا از هم تشکیل شده‌است. چالهٔ غربی به نام حوض سلطان و چاله شرقی به نام حوض مره‌است که به‌وسیله یک آبراهه به هم وصل می‌شوند. در فصول پر آب ابتدا چاله مره پر می‌شود و سپس آب اضافی وارد حوض سلطان می‌شود. رودهای متعددی به این دریاچه وارد می‌شوند که عموماً از اراضی شوره زار ونمکی اطراف عبور می‌کنند. از جمله این رودها می‌توان به رود شور و قره چای اشاره کرد.

 • تاریخچه

  حوض سلطان در سال ۱۸۸۳ میلادی و بر اثر ساخت جاده شوسه تهران قم تشکیل شد.
 • ویژگی ها

  تالاب حوض سلطان به نام‌هاى دیگری مانند دریاچه قم، دریاچه ساوه، دریاچه شاهى و دریاچه حوض سلطان معروف است، ارتفاع آن از سطح دریا 710 متر است. دریاچه حوض سلطان با بارندگى 100 تا 120 میلیمتر در سال در حوزه نواحى کم‌باران قرار گرفته و دارای چهار بخش کفه نمکی (بخش اصلی تالاب)، حاشیه باتلاقی، محدوده اکولوژیک و دشتی است.
  حیات وحش: هوبره، انواع کبوتر و... و پرندگان مهاجر نظیر غاز خاکستری، آنقوت، لک لک، انواع عقاب و غیره را می توان در زمره این پرندگان جای داد. در منطقه پستاندارانی نیز از قبیل خرگوش، موش صحرایی، روباه و گاهی آهو دیده می شوند. در میان خزندگان منطقه حضور مارها و سوسمارها که در کنترل بیولوژیک آفات نقش دارند، بارز است. انواع عنکبوت، رتیل، موریانه و مورچه های کمیاب در اطراف دریاچه گسترده هستند. وجود انواع دیاتومها (جلبکهای تک سلولی) به عنوان اولین تولید کنندگان غذا در اکوسیستمهای آبی در آبهای شور منطقه قابل تامل است. این گونه جلبکها در صورت تولید انبوه می تواند در تعلیف دام مورد استفاده قرار گیرد.
  پوشش گیاهی: رژیم آبی این تالاب فصلی و فوق شور بوده و زمستان فصل پرآبی حوض السلطان است بنابراین کفه نمکی این تالاب در فصل پرآبی زیر آب است و حاشیه یا کمربند باتلاقی آن پوشش گیاهی دارد که بیشتر در اضلاع شمالی و شمال غربی این تالاب مشاهده می‌شود و پرنده‌های مهاجر نادر در این تالاب وجود دارد که در حاشیه تالاب زندگی می‌کنند. بر اساس مطالعه انجام شده بالغ بر 240 گونه با ارزش ریز موجودات هوازی مانند جلبک‌ها، باکتری‌ها و قارچ‌ها در تالاب وجود دارد که می‌توانند با توجه به مخزن ژنی خود شرایط فوق شور را تحمل کنند. در این منطقه بیش از 40 گونه گیاهی از جمله درمنه بیابانی، اشنان، تاغ زرد و سیاه، سودا و اسفناج وجود دارد.
 • سیمای عمومی

  درياچه حوض‎ سلطان فروافتادگي نامتقارني با 330 كيلومترمربع وسعت، در 35 كيلومتري شمال قم و در شمال باختري درياچة نمك است. اين درياچه شامل دو چالة جدا از هم يكي به نام «حوض‎سلطان» و ديگري به نام «حوض‎مره» است كه با آبراهة باريكي به هم وصل مي‎شوند. حوضة باختري (حوض‎سلطان) داراي بلندي 806 متر از سطح دريا است كه به طور معمول از روان‎آب‎هاي سطحي تغذيه مي‎شود. حوضة خاوري (حوض‎مره)، افزون بر روان‎آب‎ها، از رودهايي مانند رودشور و قره‎چاي نيز بهره مي‎گيرد. مطالعات مستوفي نشان مي‎دهد كه آب‎ ابتدا وارد حوض‎مره شده و پس از پر شدن آن، از مسيل دو حوض گذشته وارد حوض‎سلطان مي‎شود و هنگامي كه آب در حوض‎سلطان چند متر بالاتر آمد، به طرف حوض‎مره بازمي‎گردد و سرريز اين دو حوض، به درياچة نمك تخليه مي‎شود.
 • وسایل مورد نیاز

  چکمه باغبانی یا کفش ضد آب ، کیسه زباله (در صورت نداشتن کفش ضد آب میتوانید از کیسه زباله استفاده کنید)، لباس مناسب ، کلاه و عینک آفتابی، آب آشامیدنی (در مسیر پیاده روی دسترسی به آب آشامیدنی ندارید)
 • سایر اطلاعات

  خاک منطقه از نظر شورى، دوایر متحدالمرکزى در محدوده مرکز دریاچه تشکیل می‏دهد که میزان شورى از مرکز به طرف بیرون به تدریج کاهش پیدا کرده و نوع گیاهان منطقه از نظر خواص دارویى، مواد مؤثر و سایر کاربردها حائز اهمیت است. با توجه به اهمیت حفاظت و حیات تالاب حوض سلطان از تعرض سودجویان و ناآگاهان محیط زیست و ترمیم خسارات وارد شده به پوشش گیاهى، این منطقه در سال 88 به مدت پنج سال به عنوان منطقه شکار ممنوع معرفی شد.درموقع پرآبی سطح درياچه گسترش می يابد وآب آن اراضی پست وشوره زار باتلاقی پيرامون را می پوشاند ودرياچه بزرگی به طول 18 وعرض 16 کيلومتر تشکيل می دهد که به نام درياچه حوض سلطان يا کويرنمک مشهور است. رودهای متعددی به اين درياچه وارد می شوند که عموما" از اراضی شوره زار ونمکی اطراف عبور می کنند.
  تاکنون به شیوه های سنتی ، تنها از نمک طعات موجود در این عرصه بسیار گسترده جهت مصارف صنعتی ، مورد استفاده قرار گرفته است. این در حالی است که به استناد تحقیقات انجام گرفته در خصوص ترکیبات تشکیل دهنده نمکهای دریاچه ، موادی از قبیل سدیم کلرید، سدیم سولفات، منیزیم کلرید و منیزیم سولفات از جمله بارزترین و مهمترین ترکیبات تشکیل دهنده این منبع عظیم خدادادی به شمار می آید.
 • نقاط مثبت

  این منطقه از نظر زیست‌شناسى، بوم شناسى، دیرینه‌شناسى، هوا، اقلیم، اشتغال‌زایى و تفرجگاهى قابل تأمل و تحقیق ژرف بوده و به عنوان یکى از چشم‌اندازهاى توسعه استان قم مطرح است.
 • منبع

  - محسن ادیب. دریاچهٔ نمک حوض سلطان، وب‌گاه کویرهای ایران.
  - وب سایت همشهری آنلاین
  -عکس ها: انجمن گردشگران ایران
 • مسیر خودروی شخصی در 35 کیلومتری مسیر قم- تهران جاده خاکی وجود دارد که به دریاچه می رسد . درون دریاچه نیز جاده خاکریزی هست که برای جلوگیری از فرو رفتن خودروها در باتلاق و بهره برداری از نمک دریاچه مورد استفاده قرار می گیرد .
 • نظر
  شنبه 01 مهر 1396

  لذت تماشای بلورهای نمکی توی دریاچه حوض سلطان و قدم زدن بین دریاچه توی روزهای خنگ پائیز و زمستان لذتیه که واقعا پیشنهاد می کنم امتحانش کنید.

اماکن مرتبطتگ ها

درياچه حوض سلطان نمک طبيعت گردي درياچه حوض سلطان درياچه نمک درياچه طبيعت گردي حوض سلطان درياچه درياچه نمک حوض سلطان طبيعت گردي نمک درياچه نمک حوض سلطان نمک طبيعت گردي طبيعت گردي درياچه طبيعت گردي حوض سلطان طبيعت گردي نمک درياچه حوض سلطان نمک درياچه حوض سلطان طبيعت گردي درياچه نمک حوض سلطان درياچه نمک طبيعت گردي درياچه طبيعت گردي حوض سلطان درياچه طبيعت گردي نمک حوض سلطان درياچه نمک حوض سلطان درياچه طبيعت گردي حوض سلطان نمک طبيعت گردي حوض سلطان نمک درياچه حوض سلطان طبيعت گردي درياچه حوض سلطان طبيعت گردي نمک نمک درياچه حوض سلطان نمک درياچه طبيعت گردي نمک حوض سلطان درياچه نمک حوض سلطان طبيعت گردي نمک طبيعت گردي درياچه نمک طبيعت گردي حوض سلطان طبيعت گردي درياچه حوض سلطان طبيعت گردي درياچه نمک طبيعت گردي حوض سلطان درياچه طبيعت گردي حوض سلطان نمک طبيعت گردي نمک درياچه طبيعت گردي نمک حوض سلطان درياچه حوض سلطان نمک طبيعت گردي درياچه نمک طبيعت گردي حوض سلطان درياچه طبيعت گردي حوض سلطان نمک درياچه نمک حوض سلطان طبيعت گردي درياچه نمک طبيعت گردي حوض سلطان درياچه حوض سلطان طبيعت گردي نمک حوض سلطان درياچه نمک طبيعت گردي حوض سلطان درياچه طبيعت گردي نمک حوض سلطان نمک طبيعت گردي درياچه حوض سلطان نمک درياچه طبيعت گردي