City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

درياچه سات طالقان

(17 رای)


در ميان درياچه هاي کوهستاني ايران، درياچه سات يا درياچه شاه مير از جملۀ مرتفع ترين برکه هاي فصلي است که در ارتفاعات البرز قرار دارد. 


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»کوهستان سات به دلیل قرار گرفتن در حد فاصل کوهستان بزرگ و معروف شاه البرز طالقان از غرب و منطقۀ مشهور علم کوه از سمت شرقی، تقریبا گمنام است.

 • زمان مناسب بازدید

  اواخر خرداد ماه بهترین فصل برای بازدید از دریاچه سات است.
 • شرایط استفاده

  1- شهرک طالقان، جوستان، جاده آسفالت از جوستان به آبادی کرکبود و از آنجا صعود به قله سات.
  2- جاده کرج – چالوس، جاده خاکی از طریق کهنه ده به گردنه عسلک و از گردنه به آبادی های گرآب و لمبران و جوستان به ده کوئین، مسیر یال امامزاده شاه محمد حنفیه به قله سات.
 • سایر اطلاعات


  کوههای صخره ای مرتفعی جناح شمالی دره جزینان را در بر گرفته است. با راهنمایی اهالی بومی و همراه یکی از آنان از مسیری که کمی صخره ای و سنگلاخی است و در راه مالرو کمتر پاکوب شده ای به سوی شمال در خلاف جهت آب گاهی چندین متر بالاتر و زمانی در کنار آن مسیرتان را پی گیرید. هرچه بالاتر بروید از تنگنای دره کاسته می شود و تقریبا پس از سه ساعت راهپیمایی زمانی که در سمت شمال بخوبی می توانید قله موسوم به سی چشمه سات و گردنه تاریخی تنور خان را ببینیم، از حرکت باز بایستید و در کنار یکی از سرچشمه های رودخانه جزینان استراحت کوتاهی کنید .راه مالرو از محل دوآب جزینان به سمت چپ از شیب تند زیر گردنه با پیچ و خمهای کوتاهی ارتفاع گرفته پس از دو ساعت بر بلندای این گردنه باستانی در ارتفاع 3560 متری در حالی که هوا صاف و بدون ابر و سوز شدیدی از سمت شمال بر شما می وزد، گام می نهید. از روی گردنه در شمال، دره دینه رود الموت و کوههای نرگس بخوبی دیده می شود. شب تندی در سمت شرق یال منتهی به گردنه را به نوک یک قله پیوند می دهد و در ضلع شمالی این قله، نوار برفی باقیمانده از نقاب برفی زمستان به چشم می خورد. بر روی یال به سمت شرق به آرامی صعود کرده، پس از عبور از یک قله فرعی بعد از دو ساعت و نیم بر فراز قله 3860 متری سی چشمه قرار می گیرید.

  هنوز خسته اید درپای کوه سمت شمال درون دره ای تنگ و در محل یک برآمدگی خاکی دریاچه اول بسیار زیبای سات خودنمایی میکند. که شما از بالا فقط دارید به ان چشم می دوزید استراحت کوتاهی کنید و از روی یال به سمت شرق ادامه مسیر داده، پس از نیم ساعت به دریاچۀ فوق العاده زیبا و دلفریب دوم سات در ارتفاع تقریبی 3900 متری می رسید. برف نسبتا زیادی پهنۀ قلۀ سات و اطراف دریاچه را پوشش داده و خورشید در اواخر بهار فقط توانسته است اینجا و آنجا شیارهایی بر آن پدید آورد. سوز بسیار سردی می وزد، قلل علم کوه،شاه البرز، سیالان و خط الرأس ساوجبلاغ در شرق، غرب، شمال و جنوب بخوبی دیده می شوند. قلۀ اصلی کوه سات صد متر بلندتر از مکانی است که بر آن قرار گرفته اید و در جنوب شما قرار دارد و تا آنجا نیم ساعت راه است. از آبادی کوچک جزینان تا این مکان را هشت ساعته پیموده اید و با اینکه خسته هستید طراوت و شادابی این دریاچه تمامی خستگی هایتان را می زداید استراحتی کنید و بعد با صعود به قلۀ 4003 متری سات و استراحتی کوتاه، از مسیر صعود شده به گردنۀ تنورکان و از آنجا از طریق درۀ سرسبز و زیبای جزینان در حوالی غروب آفتاب به ده باز گردید.
 • مسیر خودروی شخصی با استفاده از اتوبان کرج، قزوین، پس از هشتگرد وارد جاده طالقان و بخش شهرک وارد می شوید. با پیگیری جاده آسفالته در شمال شهرک، در ابتدا به آبادی بزرگ خسبان و سپس به آبادی کوچکتر جزینان می رسید. هنوز درمنطقه زبانه های باریکی از برف دامنۀ کوهها و دره سات و شاه البرز را پوشش داده است.

اماکن مرتبطتگ ها