City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

درياچه سد لتيان

(155 رای)


سد لَتيان سدي است بر روي رودخانه جاجرود که در ۱۰ کيلومتري شمال شرقي تهرانو در لواسانات قرار دارد. اين سد بتني يکي از منابع اصلي تأمين آب تهران مي‌باشد که ۳۰ درصد از آب شرب شهر تهران را تأمين مي‌نمايد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • درياچه سد لتيان
 • درياچه سد لتيان
 • درياچه سد لتيان
 • درياچه سد لتيان
درياچه سد لتيان درياچه سد لتيان درياچه سد لتيان درياچه سد لتيان مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»سد بتنی لتیان در استان تهران و در مسیر رودخانه جاجرود قرار دارد. عبور از کنار رودخانه جاجرود و دیدن مناظر زیبای اطراف آن میتواند آرامش بی نظیری برای شما به ارمغان بیاورد.
این سد در جنوب شهر لواسان و در محلی که رودخانه برگ جهان به جاجرود می‌ریزد واقع گردیده است. به عبارت دقیق تر می توان گفت سد لتیان در دره‌ ای در میان کوه جاجرود و کوه بندک ساخته شده و در شمال آن کوه آلون قرار دارد.

 • تاریخچه

  سد لتیان در سال 1346 ساخته شده است. سد لتیان قبل از انقلاب اسلامی ایران بمانند شهر لواسان که شهر فرحناز نامیده شده بود سد فرحناز نامگذاری شد که مورد اعتراض اهالی لواسان قرار گرفت و در نهایت پس از پیروزی انقلاب مجددا به اسامی سابق بازگردانده شدند. لتیان نام روستایی بود که به همراه چند روستای دیگر زیر آب رفت.
 • ویژگی ها

  - کف دریاچه سد لتیان در ارتفاع ۱۶۰۰ متری از سطح دریا قرار دارددو پارک جنگلی به نام های لتیان و تلو دریاچه این سد را احاطه کرده‌اند.
  - رودخانه جاجرود آبریز و تامین کننده اصلی سد لتیان است. رودخانه های کُندرود (لوارک) ، افچه ، برگ جهان از دیگر آبریزهای این سد هستند.
  - محله هایی از شهر لواسان که در شمال دریاچه سد لتیان قرار گرفته‌اند عبارت‌اند از: سبو بزرگ،کلاک، ناران، گلندوک، جائیج، نجارکلا، ناظم آباد و شورکاب.
  - این سد دارای نیروگاه آبی با ظرفیت ۴۵ مگاوات است.
  - این سد قابلیت تنظیم سالانه ۲۴۵ میلیون متر مکعب آب را دارد که برای تأمین آب شهر تهران و حدود ۳۰٬۰۰۰ هکتار زمین کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • سیمای عمومی

  ماهیان درون سد که ماهیگیران را برای ورزش ماهیگیری به آنجا میکشاند عبارت است از قزل آلای خال قرمز و رنگین کمان ، زردک ، سیاه ماهی و کپور است. علاوه بر این هر کدام از روستاهای اطراف دریاچه سد لتیان خود بسیار دیدنی و جزاب بوده و می تواند محلی مناسب برای گذراندن ساعاتی خوش در کنار خانواده باشد.
 • پیشنهاد ویژه

  کناره های رود جاجرود محل خوبی برای مستقر شدن و لذت بردن از طبیعت است.صدای آب رودخانه، منطقه سرسبر، هوایی دلپذیر از شاخصه های آن است.
 • سایر اطلاعات

  در جنوب دیواره بتنی دریاچه مجتمع مسکونی کارکنان سد لتیان قرار دارد و در جنوب غربی دریاچه روستای مسکونی غیرمجاز نصرت‌آباد قرار داشت که در دیماه سال ۱۳۹۱ بدستور مقامات قضایی کلا تخریب شد و ساکنان آن که همگی مهاجر و غیر بومی بودند را به ورامین انتقال دادند.
  رودخانه جاجرود از رشته کوههای البرز سرچشمه گرفته و حدود 40 کیلومتر طول دارد. نام این رود از روستایی قدیمی به نام "جاج" در نزدیکی گلندوک لواسان گرفته شده . جالب است بدانید که دریاچه سد لتیان تا نزدیکی لواسان ادامه دارد .البته به روایتی دیگر نیز نام جاجرود از نام سلطانی به نام "سلطان جاج" گرفته شده که در برهه از زمان بر این منطقه حکمرانی می کرده است. مناطقی روستایی مانند «خسروآباد»، «سعیدآباد»، «طاهرآباد» و چند روستای دیگر به همراه شهر جاجرود ، در مجموع منطقه جاجرود را شامل می‏ شوند. جاجرود پس از عبور از کنار شهر جاجرود وارد منطقه دشت ورامین میشود.
 • نقاط مثبت

  امروزه این سد به محل اصلی دفع فاضلاب شهر لواسان تبدیل شده است و ویلاسازی های گسترده در حریم بالادست اطراف دریاچه باعث تغییر کاربری این سد شده است.

 • منبع

  - سازمان جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، نقشه جدید تهران و اطراف، چاپ دوم با آخرین تغییرات، (نقشه شماره ۲۴۶)، تهران: هامون ۱۳۷۷ خورشیدی.
  - وب سایت کتاب اول
  - ویکیپدیا
  - وبلاگ ایرانگردی
 • مسیر خودروی شخصی جهت دسترسی به این منطقه مسیر تهران را به سمت فیروزکوه دنبال می کنیم ،با طی نمودن مسافت به شهر جاجرود میرسیم. رودخانه جاجرود از شمال به جنوب ادامه داشته و برای رسیدن به شهر جاجرود ناگزیرید از پل جاجرود بگذرید. در ادامه اگر مسیر کنار رودخانه را به سمت شمال طی کنید، با گذشتن از سد لتیان به دریاچه سد و مناطق بالادستی رودخانه جاجرود میرسید. سد در فاصله 8کیلومتری جاجرود قرار دارد. توجه داشته باشید که آزاد راه جدید تهران پردیس نیز پس ازتونل دوم از روی رودخانه جاجرود می گذرد.
 • نظر مهدیه
  پنجشنبه 08 مهر 1395

  اینجا فوق العاده س
  شلوغ نیست و آب و هواش عالیه

اماکن مرتبطتگ ها