City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

درياچه مهارلو

(53 رای)


نام این دریاچه، برگرفته از نام روستای مهارلو از توابع شهرستان سروستان است که در مجاورت آن قرار گرفته است و بخش قدیمی روستای مهارلو در بخش ساحلی دریاچه واقع است. در دریاچه مهارلو جلبک تک سلولی به نام دونالیلا رشد می کند که رنگ ریزه‌ای نارنجی و قرمز رنگ به نام کاروتینا دارد که افزایش این رنگریزه ها در جلبک و تراکم آن در تالاب، رنگ دریاچه را به رنگ صورتی تغییر می دهد.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • درياچه مهارلو
 • درياچه مهارلو
 • درياچه مهارلو
 • درياچه مهارلو
درياچه مهارلو درياچه مهارلو درياچه مهارلو درياچه مهارلو مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»این دریاچه با ابعاد ۱۰×۶ در ۲۳ کیلومتری و وسعت ۲۵ هزار هکتاری جنوب شرقی شهر شیراز و در باختر دریاچه بختگان قرار گرفته‌است.
وسعت تالاب مهارلو 00 208 هکتار ( 20 هزار و 800 هکتار ) و با طول 35 کیلومتر است ( شناسنامه طبیعی ایران – انتشارات گیتا شناسی ) اگر چه در برخی گزارش ها ی سازمان حفاظت محیط زیست، وسعت آن 21600 هکتار ذکر شده است. این تالاب در ارتفاع 1490 متر از سطح دریا های آزاد قرار دارد و عميق ترين نقطه آن در بهار به کمتر از يک متر می رسد ولی در برخی مناطق آن ، در سالهای پر آبی بویژه در محدوده چشمه های دائمی بخش غربی و شمالی،گودی آن تا 3 متر نیز گزارش شده است.
با توجه به اقلیم منطقه و ساختار زمین شناسی و سنگ شناسی ارتفاعات مشرف به دریاچه مهارلو و بارندگی های شدید موردی سیل آسا،فرسایش های شدید آبی در این ارتفاعات کاملاً مشهود است.
برخی مطالعات انجام شده روی این دریاچه نشان از ته نشيني گسترده مواد ناشي از فرسايش های شدید آبخیز های ارتفاعات اطراف آن است که سبب كاهش ژرفاي تالاب بويژه در ناحيه غربي شده است .
نظریات کارشناسی گویای آن است که در 50 سال گذشته ، حدود 50 سانتي متر به ته نشست هاي درياچه افزوده شده است و به اعتقاد گروهي ازكارشناسان پيش بيني مي شود که اگر این روند ادامه یابد و کنترلی بر فرسایش آبخیز های آن اعمال نشود ، در آينده ، با توجه به محدودیت عمق دریاچه مهارلو ، این تالاب یکی از کارکرد های مهم خود یعنی کنترل سیلاب ها را از دست خواهد داد .

 • تاریخچه

  در سال ۱۳۸۵ خ. با تصویب هیأت وزیران، دریاچه مهارلو به عنوان یکی از ۷ منطقه نمونه گردشگری ایران برگزیده‌شده‌است.
  طی دوره‌ای در سال ۱۳۸۵ خ. پرواز بالگردها بر فراز این دریاچه ممنوع شد.
  در خشکسالی سال ۱۳۸۷/۲۰۰۸ حدود ۹۰ درصد دریاچه «مهارلو» خشک شد و از این دریاچه به غیر از نیزارها و تالاب‌های اقماری چیزی به‌جا نماند. در پی این خشکسالی از جمعیت ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار قطعه‌ای پرنده فلامینگو در دریاچه مهارلو در سال ۱۳۸۷ خورشیدی تنها حدود ۵ هزار فلامینگو باقی ماند.
 • ویژگی ها

  دریاچه مهارلو خاوری‌ترین بخش جلگه شیراز است که دارای آبی بسیار شور است.
  فرآوری نمک از این دریاچه توسط مجتمع استحصال نمک وابسته به پتروشیمی شیراز انجام می‌شود.
  آب چند چشمه نیز عمدتاً از قسمت‌های غربی و شمالی وارد این دریاچه می‌شوند.
  مهمترین گونه پرنده این دریاچه فلامینگو است. تنجه، اردک سرسبز، مرغابی، آبچلیک، چوکا و آنقوت به عنوان دیگر پرندگان دریاچه مهارلو هستند.
 • سیمای عمومی

  تالاب توسط سه رودخانه " نوبه اى خشک" ، " حمزه" و " سروستان" و همچنين روان آب هاى کوه هاى مجاور تامین می شود.
  به علاوه چشمه های بزرگ و دائمی دریاچه نظیر " بارمیشور " و " آب پروران " از منابع تامین کننده آب تالاب مهارلو هستند که به ترتیب در منتهی الیه شمال غربی و در حاشیه شمالی آن واقع اند.
  از گیاهان اطراف این تالاب می توان به گیاهان شور پسند نظیر Tamarix-Suaeda- salicornia اشاره داشت ولی در کنار ریز تالاب های " بارمیشو " و " آب پروران " که از آب شیرین برخوردار هستند ، پوشش گیاهی شامل Typha – Phragmites- Sedges- Chara است.
 • امکانات ویژه

  دو رودخانه فصلی «سلطان‌آباد» و رودخانه خشک دریاچه مهارلو را تغذیه می‌کنند.
  مهارلو، بکت، کمال آباد، برمشور، قنبری، هزاردره، انجیره و سیف آباد از روستاهای گردشگری پیرامون این دریاچه هستند.
  از کوه‌های مشرف به دریاچه می‌توان به کوه قلعه گریخته، کوه شرقی و کوه شمالی اشاره کرد.
 • سایر اطلاعات

  از این دریاچه برای تهیه نمک صنایع استان فارس هم استفاده می‌شود.
  این دریا چه به دلیل عمق کم ، جزو تالاب ها به شمار می آید.
  : پدیده کشنده سرخ (شکوفایی جلبکی) یکی از موارد رایج در زيست بوم های دريايی است كه موجب شدت رشد يكی از گونه های آبزيان می‌شود و حيات آبزيان را با خطر نابودی مواجه می‌كند. ايـن تغيير ممكن است در جلبک‌ها، عروس‌های دريايی يا ديگر آبزيان نيز دیده شود. معمولا کشنده سرخ که مربوط به یک نوع جلبک خاص است در دریای خلیج فارس و عمان به چشم می‌خورد و با تولید سم مهلکی باعث نابودی آبزیان می شود که در حال حاضر این پدیده در دریاچه مهارلو اتفاق افتاده است.
  در دریاچه مهارلو جلبک تک سلولی به نام دونالیلا رشد می کند که رنگ ریزه‌ای نارنجی و قرمز رنگ به نام کاروتینا دارد که افزایش این رنگریزه ها در جلبک و تراکم آن در تالاب، رنگ دریاچه را به رنگ صورتی تغییر می دهد.
 • نقاط مثبت

  در فصل‌های خشکی یکی از کانسارهای بزرگ نمک ایران به‌شمار می‌آید.
  یکی از شگفتی های تالاب مهارلو آن است که به دلیل وجود چشمه های متعدد آب شیرین در حاشیه شمالی و شمال غربی و نیز به دلیل شرایط اقلیمی خشک و در نتیجه رژیم بارندگی متاثر از دور های بدون باران ، کم باران و بارندگی های شدید و موردی ، ریز تالاب های آب شیرین و لب شور متعددی رخ نمون دارند که بسته به میزان بارندگی ماهانه و سالانه ، مساحت آنها متغیر است و در برخی از آنها به 150 هکتار نظیر "تالاب بارمیشور" و 250 هکتار نظیر "تالاب آب پروران" نیز می رسد.
 • منبع

  کانون دیده بانان زمین
  سیری در ایران
  فرارو
  ویکی پدیا

اماکن مرتبطتگ ها