City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

دشت برم

(34 رای)


دشت برم، بزرگ‌ترين دشت بلوط ايران است. اين دشت همچنين در فصل بهار و به خصوص ارديبهشت ماه مملو از گل‌هاي وحشي شقايق مي‌شود.

 


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • دشت برم
 • دشت برم
 • دشت برم
 • دشت برم
دشت برم دشت برم دشت برم دشت برم مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»دشت برم و جنگل بلوط این دشت در 30کیلومتری شرق کازرون و در مسیر کازرون به شیراز واقع شده که با مختصات: ۲۹.۵۵۵۳۹۷° شمالی ۵۱.۸۸۷۹۴۲۹° شرقی می توانید به آن برسید. این جنگل از جمله آخرین جنگلهای جنوبی زاگرس محسوب می‌شود.

 • تاریخچه

  در گذشته‌های نه چندان دور (حدود 30 یا 35 سال پیش) به راحتی می‌توانستی حضور گونه‌های بسیار زیبا از جانورانی همچون آهو، قوچ، پلنگ، خرس، کبک و... را ببینی که به لحاظ وجود پوشش خاص گیاهی و طبیعی دشت برم و نظارت بسیار دقیق و پیگیر، زندگی آرام و راحتی داشتد.
 • ویژگی ها

  این منطقه جنگلی با ارتفاع متوسط از یک هزار و 500 متر تا دو هزار و 400 متر قسمتی از رشته کوه‌های زاگرس جنوب غربی بوده و یکی از بخشهای متراکم جنگلهای بلوط زاگرس را در خود جای داده است.
  دشت برم دارای پوشش گیاهی و جانوری قابل ملاحظه ای است و علاوه بر بلوط، گونه‌های جنگلی دیگری همچون بادام کوهی، کیالک و ارژن را شامل می‌شود.
 • سیمای عمومی

  جنگل‌های انبوه از درختان بلوط به همراه گل‌های شقایق در اواخر زمستان و فصل بهار و زمستان برفی در این منطقه آن را بهشتی زیبا در فارس تبدیل کرده است.
 • زمان مناسب بازدید

  فصل مناسب بازدید زمستان و بهار است .
 • امکانات ویژه

  برای حفاظت دشت برم اقدامات خاصی همچون ممنوعیت و جلوگیری از شخم و تصرف اراضی جنگلی، برخورد قاطع و بدون گذشت با شکارچیان و هرگونه قطع یا آسیب رساندن به درختان و منابع طبیعی، ممنوعیت نگهداری حیوانات اهلی که توانایی آسیب رساندن به درختان و درختچه‌ها را دارند (مانند بز که می‌تواند سرشاخه‌ها و جوانه‌های درختان را بخورد) و.... انجام گرفت.
 • سایر اطلاعات

  متاسفانه افرادی که این اراضی را تصرف کرده‌اند و یا در حال انجام آن هستند پس از مدتی درختان موجود در این اراضی را به روش‌های مختلف مانند ریختن مواد شیمیایی در پای آنها و یا پوست‌برداری از بین می‌برند به‌گونه‌ای که هیچ جرم مشخصی نیز متوجه آنها نمی‌شود.
  یکی دیگر از دلایل اصلی که لزوم حفاظت از دشت برم را افزایش می‌دهد قرار گیری بخش گسترده ای از این منطقه در ذخیرگاه زیست کره ارژن و پریشان و تأثیرگذاری مستقیم جنگل دشت برم در تالابهای ارژن و پریشان است به نحوی که از بین رفتن جنگل دشت برم، موجب افزایش بیش از پیش مشکلات در این تالابهای بین المللی است.
 • نقاط مثبت

  دشت برم نقش مهمی در تلطیف و اعتدال هوای مناطق جنوبی کشور داشته و به عنوان یک منطقه حفاظت شده و منطقه زیست کره به شمار می‌رود.
 • نقاط منفی

  در حال حاضر حیات وحش این منطقه تقریباً منقرض شده و دیگر از گله‌های آهو که در دشت آزادانه زندگی می‌کردند و پلنگ‌ها و خرس‌ها و گونه‌های کمیاب پرندگان خبری نیست.
  علاوه بر این با اینکه اراضی دشت برم عمدتاً متعلق به منابع طبیعی بوده و جزو نواحی جنگلی و ملی است و هیچ فرد یا سازمانی اجازه تصرف و تخریب آن را ندارد اما با این حال 70 درصد از این منطقه شخم خورده و به زیرکشت محصولات زراعی رفته است.
  همچنین با عبور جاده جدید کازرون- شیراز از این منطقه و افزایش ارزش و قیمت اراضی در سال‌های اخیر مخصوصاً در 2 سال گذشته شاهد تغییرات آشکاری در این مناطق هستیم.
 • منبع

  تیشینه
  ویکی پدیا
  کازرون خبر
  مکان بین
  وبلاگ کازرون

اماکن مرتبطتگ ها