City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

دشت هماشهر

(41 رای)


هماشهر يکي از شهرهاي استان فارس است که در بخش همايجان شهرستان سپيدان واقع شده‌ که اين شهر مرکز بخش همايجان است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • دشت هماشهر
 • دشت هماشهر
 • دشت هماشهر
دشت هماشهر دشت هماشهر دشت هماشهر مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»همایجان که یکی از بخش‌های وسیع و سرسبز و هموار شهرستان سپیدان است در حد فاصل بین مرکز استان و شهر اردکان واقع شده است. این بخش از گردنهٔ شول حد فاصل شیراز - اردکان شروع ودر نزدیکی شهر اردکان در روستای بهر غان در جهت شمال و شمال غربی امتدادمی یابد.

 • تاریخچه

  بخش همایجان بعد از سر شماری سال ۱۳۹۰، به همای شهر تغییر یافت.
  آثار به جا مانده در اطرا ف بقعه امامزاده شاه علمدار دالین و قبرستان این روستا حکایت از قدمت آن دارد کاروانسرای بین راهی در اردشیری - وجود کانالهای زیرزمینی وباغ هزار خانه در دهپاگاه وآثار تنل‌های زیر زمینی و تل گرد در سرتلی و مزار امامزاده شاداب در سربست حکایت از قدمت این روستاها دارد.
 • ویژگی ها

  بخش همایجان شامل سه دهستان است:
  1- دهستان همایجان به مرکزیت دهپاگاه
  2- دهستان سرناباد
  3- دهستان شش پیر
  محصولات این منطقه شامل غلات مثل گندم - جو، حبوبات مانند لوبیا - عدس - نخود - ماش، باغات مثل سیب - انگور - هلو- بادام -گردو - آلوسیاه و آلوزرد - آلوبالو - گیلاس و محصولات جالیزی گوجه -بادمنجان -سیب زمینی- شلغم می شود. در ضمن سیب و شلغم این منطقه شهرت دارد.
 • سیمای عمومی

  تراکم درختان میوه و... حد فاصل روستای سربست تا روستای سرتلی زیبایی این منطقه را دو چندان کرده سایه سار بید و صنوبر و چنار و سفیددار برای لحظه ای در گرمای تابستان تن هر رهگذری را نوازش میدهد.وجود امامزاده ها چشمه ساران و آب وهوای معتدل و دلچسب و زمستانی بسیار زیبا با چشم انداز های بکر زمینه توریستی این منطقه را فراهم ساخته است.
 • زمان مناسب بازدید

  دشت هماشهر آب و هوایی خوش و زمستان و تابستانی معتدل و بهار و پاییزی دل انگیز و دارای چشمه سارانی زیبا و زمینهایی پر برکت که رودخانه های زیبا و پر آب آن را آبیاری می کند.از این منطقه در تمام فصول می توانید دیدن کنید.
 • پیشنهاد ویژه

  جاهای دیدنی و گردشگری
  ۱- امامزاده شاه علمدار در دالین (ده علی ) ۲- امامزاده شاداب در سربست ۳- رودخانه ششپیر ۴- چشم انداز روستای زیبای سنگر ۵- چشمه شاداب ۶- رودخانه رودبال ۷- تنگ آب در دهپاگاه ۸- چمنزار زیبای چاههای ابنو ۹-انگور دان در ابنو (گوره دون) ۱۰ - پل جوجه حق در اردشیری ۱۱- برم ششپیر ۱۲- چشمه ششپیر ۱۳ - چشمه بهر غان ۱۴- روستای دلخان ۱۵- چشمه دلخان ۱۹ - امامزاده فخر الدین محمد ابنو ۲۰ - امامزاده شاه رکن الدین روستای سنگر (دارای طبیعت خیره کننده) ۲۱ - چشمه روستای سنگر ۲۲ - دشت تنگ سپید راه در روستای سنگر و جاهای دیدنی دیگر...
 • امکانات ویژه

  زمین کشاورزی این منطقه از دو رودخانه ششپیر و رودبال آبیاری می شود اکثر زمینهای زراعی دیم هستند چاه و چشمه و قنات از دیگر عوامل تامین آب در این منطقه است سه حلقه بسیار قدیمی قنات در دهپاگاه ویک حلقه قنات در دمقنات نمونه هایی از این کاریز ها هستند.
 • سایر اطلاعات

  دهستان همایجان شامل روستاهای به ترتیب از سمت شیراز به اردکان:
  ۱-خلار ۲- شول ۳- سنگر ۴- دالین ۵- قلعه نو (چهار مور ) ۵- آبگرم ۶- دمقنات ۷- دهبید ۸- دهپاگاه ۹- تیس خانی ۱۰-عباسی ۱۱- رودبال ۱۲- برد آباد ۱۳- سرتلی ۱۴- یکدانگه ۱۵- خلیلی ۱۶-باقر آباد ۱۷- چنار ۱۸- تل گر حاجی آباد ۱۹- قلعه میر آقا ۲۰- خرابه ۲۱- اشکفت ۲۲- شاداب ۲۳- سربست ۲۴- ابنو ۲۵- چندین قلعه و آبادی دیگر است.
  روستاهای تاریخی هما شهر: ۱-شول ۲- سنگر ۳- اردشیری ۴- دهپاگاه ۵- سرتلی ۶- باسکان (سربست )۷- دالین ۸- خلار
 • نقاط مثبت

  قدمت این منطقه- خوش آب هوا بودن - صنعتی بودن- جمعیت مناسب- دشت وهموار بودن آن- در مسیر دو استان بودن و شرایط دیکر دست به دست هم نهادند تا این منطقه به شهر تبدیل بشود طبق ابلاغ وزرات کشور روستای دهپاگاه ودمقنات ودهبید و تیس خانی و عباس آباد به شهر تبدیل شده اند.
 • منبع

  ویکی وند
  سایت مارگون
  ویکی پدیا
  وبلاگ هماشهر
  وبلاگ رودبال پاتوق


تگ ها