City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

دق ارنان مهريز

(24 رای)


دق ارنان در 40 کيلومتري جنوب شرقي شهرستان مهريز در نزديکي مرز استان فارس و کوير ابرکوه واقع شده است و يکي از جاذبه هاي اکوتوريستي استان يزد به شمار مي رود.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»ارتفاع دق ارنان مهریز یزد از سطح دریا درحدود 1980 متر است و از مسیلهای فصلی کوه ارنان در غرب تغذیه می گردد. در جنوب، شمال و شرق دق دشتهای وسیع بیابانی قرار گرفته اند. بیابان های این منطقه مکان مناسبی برای تخم گذاری پرنده با ارزش و کمیاب هوبره و زیست جانورانی چون آهو، جبیر و زاغ بور است.

  • ویژگی ها

    منطقه دق ارنان مهریز پوشیده از خاکهای رسی سله بسته است که در فصول بارش به صورت باتلاقهای رسی در می آید. دق ارنان مهریز گستره ای جنوب شرقی غربی دارد و لوزی شکل است. قطر بزرگ آن در حدود 3 کیلومتر و قطر کوچک آن 1.5 کیلومتر است. دق ارنان مهریزدر جنوب زمینهای کشاورزی روستای اصمد آباد و ارنان مهریز قرار گرفته و در غرب آن کوه ارنان واقع شده است که سنگ نگاره هایی از پیش از تاریخ بر روی سنگهای آن ترسیم شده است. دق فاقد پوشش گیاهی است ولی در حاشیه آن پوشش گیاهی استپی همچون درمنه دشتی قابل مشاهده است.
  • سیمای عمومی

    طبق مطالعات انجام شده در تابستان 1379 تعداد 115 گونه گياهي در منطقه شناسايي شد كه به عنوان نمونه مي توان به گونه هاي زير اشاره نمود: گون، اسفناج وحشي، تره تيزك، كاكوتي، فرفيون، گل گندم، شقايق كوهي، انغوزه، زنبق صحرايي، مليكا، خارشتر، كلاه ميرحسن، كاروانكش، افدرا، اسكنبيل، تاغ، قيچ، پرند، گز، گل كتاني، بابونه اي، شب بوي صحرايي، تلخك، اسفند ، علف شور، كلپوره، شيرينك، بادام كوهي، انجير وحشي، كسور و بنه.
  • شرایط استفاده

    دسترسی به دق ارنان مهریز یزد از طریق جاده ارتباطی مهریز به مروست بعد از تنگه چنار، جاده آسفالته روستای اصمدآباد به طول 8 کیلومتر به دق ارنان منتهی میگردد.
  • مسیر خودروی شخصی دسترسی به دق ارنان مهریز یزد از طریق جاده ارتباطی مهریز به مروست بعد از تنگه چنار، جاده آسفالته روستای اصمدآباد به طول 8 کیلومتر به دق ارنان منتهی میگردد.


تگ ها