City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

دق محمد آباد قاين

(37 رای)


 دق محمد آباد در 82 کيلومتري جنوب غربي قاين در استان خراسان جنوبي قرار دارد. عرض اين دق 10 کيلومتر  و طول آن در حدود 25 کيلومتر است که عمده وسعت آن از خاکهاي رسي سله بسته پوشيده شده است؛ پوشش گياهي منطقه بسيار ضعيف و عمدتا از گياهان شورپسند (هالوفيت) گز و تاق است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»از جاذبه های طبیعی منطقه دق محمدآباد قاین وجود ردپاهای جانوران عظیم الجثه است.وجود ردپاها در لايه‌های متعدد گويای اين مطلب است كه اين منطقه طی ميليون ها سال به طور پيوسته زيستگاه مناسبی برای اين جانوران بوده است.
بنا به اظهار متخصصين زمين شناسی؛ اين آثار بر روی واحدهای سنگی رخساره فليش ايجاد شده و در حدود 50 ميليون سال قدمت دارند. تحليل های آماری كه بر روی 40 ردپا انجام شده است نشان گر وجود يک تناسب و هماهنگی بين تمامی جای پاها است. شكل كلی آن ها به صورت بيضی و اندازه بزرگ ترين جای پا 26× 42 سانتی متر و اندازه كوچک ترين جای پا 8× 12 سانتی متر است.
حركت جانوران به صورت گروهی و جهت حركت آن ها در وضعيت فعلی محل از سوی خاور به باختر بوده است. ردپاها بر روی چندين لايه رسوبی مشاهده شده و واضح‌ترين جای پاها بر روی لايه سوم دیده شده است.
اين لايه‌ بر اثر فرسايش لايه‌های فوقانی به تازگی نمايان شده به همين دليل جای پاها كاملاً سالم و بدون فرسايش حفظ شده است. ضخامت بيش تر و ماسه‌ای بودن اين لايه در زمان تشكيل باعث شده تا بهتر، وزن اين جانوران را تحمل نموده و جای پاها از عمق كم تری برخوردار باشد. از سوی ديگر به دليل در معرض فرسايش بودن اين سطح جای پاها فرسوده شده و از وضوح كم تری برخوردار است.
شناخت دقيق نوع و تيره اين حيوانات ماقبل تاريخ مستلزم بررسی و مطالعات بيش تر است. ردپاها با توجه به ابعاد آن ممكن است متعلق به تيره‌ای از دايناسورها باشد كه در صورت اثبات اين نظر آثار فوق از قدمتی بالغ بر 50 ميليون سال برخوردار خواهد بود.

 • ویژگی ها

  در زیر به رودخانه های فصلی که به این دق میریزند اشاره می شود :
  رود شور پسکوه در بخش سده جاری بوده و بطور فصلی به دق محمد آباد می ریزد طولش 23 کیلومتر ارتفاع سرچشمه 1330 متر ارافع ریزشگاه حدود 1280 متر و شیب متوسط 2/0 درصد است. مسیر کلی آن جنوبی می باشد. این رودخانه از تلاقی رودهای سرخیج و تک آب چاه زرد در 37 کیلومتری جنوب غربی قاین تشکیل شده و پس از عبور از روستای محمدآباد به دق محمد آباد می ریزد.رود سرخیج در بخش سده جار یوبده و ریزابه شور رود است حوضه آبریزان دق محمد ابادو طولش 17 کیلومتر ارتفاع سرچشمه 1950 متر، ارتفاع ریزشگاه 1330 متر شیب متوسط 5/3 درصد است. مسیر کلی آن جنوبی بوده این رودخانه از دامنه وه سیاه در 32 کیلومتری باختر قاین سرچشمه می گیرد و سپس با رودخانه تک آب چاه زرد درهم آمیخته و به رود شور تبدیل می شود. رودکال اسبان این رود در بخش سده جاری بوده ریزابه کال سده حوضه ابریز آن دق محمد آباد و طولش 13 کیلومتر ارتفاع سرچشمه 1900 متر ارتفاع ریزشگاه 1500 متر شیب متوسط 3 درصد مسیر کلی شمال شرقی می باشد. کال سده در بخش سده جاری بوده ریزابه کال شور به دق محمد ابادمی ریزد طول 60 کیلومتر ارتفاع سرچشمه حدود 2100 متر ارتفاع ریزشگاه 1350 متر شیب متوسط 2/1 درصد و مسیر کلی باختری می باشد.این رودخانه از ریزابه هایی یکه همگی از کوههای سرگدار، سرخت، ایجند و بنوگی در 50 کیلومتری شمال شرقی بیرجند سرچشمه گرفته اند تشکیل می شود. نخست با کال مزداب و سپس با کال گروک درهم می امیزد و از جنوب سده گذشته و به روستای جلگه می رسد. سرانجام در روستای چاهک با کال کلوتک مخلوط شده و کال شور سده را تشکیل داده به دق محمد آباد می ریزد.
 • شرایط استفاده

  مسیر شهرستان قائن به سمت جنوب تا روستای افریز و سپس جاده خاکی به سمت جنوب غربی تا روستای موسویه و سپس دو راهی به سمت چاه طلب (شمال غربی) و به سمت چاه غیاث جنوب غربی هر دو به دق محمد آباد میرسند.
 • منبع

  کویر و بیابان های ایران
 • مسیر خودروی شخصی مسیر شهرستان قائن به سمت جنوب تا روستای افریز و سپس جاده خاکی به سمت جنوب غربی تا روستای موسویه و سپس دو راهی به سمت چاه طلب (شمال غربی) و به سمت چاه غیاث جنوب غربی هر دو به دق محمد آباد میرسند.

اماکن مرتبطتگ ها