City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

دژ رشکان ری

(46 رای)


شاید باورش سخت باشد اما در کنار همین اتوبان امام علی خودمان یک دژ تاریخی و دیدنی در تهران قرار دارد که قدمت آن به دوره اشکانیان بر می گردد؛  دژی که محافظت از هسته ی اولیه ی شهر ری را بر عهده داشته و تا عصر قاجار سالم و پابرجا بوده است. دژ رشکان، در نزدیکی محله صفائیه و تپه چشمه علی شهر ری قرار دارد.

این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • دژ رشکان ری
 • دژ رشکان ری
 • دژ رشکان ری
 • دژ رشکان ری
دژ رشکان ری دژ رشکان ری دژ رشکان ری دژ رشکان ری مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : رایگان
 • آدرس : شهرری – چهارراه خط آهن – روبروی کارخانه گلیسیرین سازی – بالای کوه باروت کوبی

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»دژ ۲۳۰۰ ساله رشکان یادگار روزگار فرمانروایی اشکانیان و به دنبال آن حکمرانی ساسانی بر ایران است.ساختاری معماری دژ رشکان از لاشه سنگ و ساروج‌ تشکیل شده و در چهارراه خط آهن منطقه شهر ری و بر بالای کوهی استوار است و در زمره دژهای محافظ هسته نخستین راگا یا ری در چهار سوی شهر، به شمار می آید. دژ رشکان در دوره دیلمیان توسط فخرالدوله پسر رکن الدوله دیلمی‌ بازسازی و مورد استفاده مجدد قرار گرفت، از همین روی آن را دژ فخر آباد نیز می نامند.
نام دژ رشکان برگرفته از کلمه”ارشک”به معنی خرس و نام بنیانگذار سلسله پادشاهی اشکانیان است که دیگر پادشاهان این سلسله به احترام و افتخار کلمه ارشک یا اشک را به نام خود اضافه می‌کردند.
گفتنی است که ری پایتخت بهاره پادشاهان اشکانی و همینطور یکی از اصلی ترین مکان های برگذاری آیین نوروز پادشاهان ساسانی بوده که در دوره فرمانروایی اشکانیان،«ارشکیه» نام داشته است.از این محل ابزارها و ادوات جنگی باستانی بسیاری بدست آمده که در موزه ایران باستان نگه داری می شود.
دژ رشکان در دوره اشکانی کاخ‌ها،سربازخانه و اسلحه خانه‌هایی در خود داشته که بخش‌های اصلی آن تا زمان قاجار نیز بر جا بوده، اما امروزه قسمت اعظم آن از بین رفته است.


 • تاریخچه

  در تمام بررسی ها، بنایِ بلند کشف شده به عنوان ساختمان نگهبانی دژ در نظر گرفته می شود. در این بنا تیرکش ( مزغل ) های سه تایی در سه ضلع اصلی دیده می شوند. پلان طبقه بالایی عنصر معماری غلام گردش یا راهروی را به کار گرفته که دور تا دور فضای داخلی را در بر می گیرد. استفاده از این روش این امکان را ایجاد می کند که علاوه بر ارتباط بصری و آمد و شد نگهبانان، در ضلع جنوبی با عریض تر شدن راهرو و از طریق پلکانی، دسترسی به طبقه ی پایینی نیز میسر شود. کف این راهرو یا غلام گردش با پوششی محکم و مقاوم از گچ پوشیده شده که در بسیاری از قسمت ها سالم مانده است.
  فضای میانی در این بنا از سطح کف طبقه بالایی خالی می باشد و به همن دلیل می توان آن را شبیه به بنای زندان هارون دانست. احتمال می رود این فضای خالی برای نورگیری بنا تعبیه شده باشد و نشانی از معماری اسلامی دارد. دورتا دور این فضای خالی راهرو وجود دارد و نگهبانان در این راهروها ی بسیار امن نگهبانی می‌دادند. تا کنون سه طبقه از این ساختمان کشف شده است و شاید در آینده بخش های بیشتری از آن خودشان را به ما بنمایانند.
  آنگونه که شواهد تاریخی نشان می دهند دژ رشکان به عنوان کهن دژ ری برای پادشاهان آن دوره از اهمیت و ارزش بسیاری برخوردار بوده و در دوره اشکانی، به عنوان پایتخت بهاره در درون آن سربازخانه، کاخ ها و اسلحه خانه هایی وجود داشته است. در دوره ی ساسانی نیز یکی از مکان های مهم و جایی برای برگزاری آیین نوروز و اقامت شاهان ساسانی به شمار می آمد.
  در کتاب ایران باستان در باره ی ری چنین آمده است:
  ری اقامتگاه شاهان اشکانی در بهار بود و این خبر باید صحیح باشد، زیرا ری را ارشکیه می نامیدند وبه قول ایزیدور خاراکسی (پارت بند۷)ری از تمامی شهر های ماد بزرگتر بود.
  دژ رشکان
  آثار به دست آمده در دژ رشکان

  واژه ی رشکان را از نام ارشک بنیانگذار سلسله ی اشکانی گرفته شده و در این دوره به ری ارشکیه می گفتند. در دوره ی اسلامی و در زمان آل بویه، این اثر به دژ فخرآباد معروف گردید چون فخر الدوله پسر رکن دوله دیلمی این بنا را که در طی فتح ری به دست مسلمان ها ویران شده بود، مرمت کرد. پیش از کاوش های باستان شناسی در سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۶ و یافتن آثار اشکانی و ساسانی، به عنوان مرکز آل بویه در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
 • ویژگی ها

  هنگامیکه یک محوطه باستانی کشف می شود به غیر از سازه ها و بناها، اشیای متفاوت بسیاری نیز پیدا می شود. در موزه ایران باستان وسایل جنگی وجود دارد که از این محل به دست آمده است. علاوه بر این ها در کاوش های اخیر اشیای زیر نیز مشاهده گردید:
  * سفال‌های دوره اشکانی، ساسانی و اسلامی.
  * سکه هایی در نزدیکی اتاق نگهبانی که یکی از آنها متعلق به قرن اول یا دوم هجری و دیگری متعلق به قبل از اسلام است.
  * خشت های مربع شکل به ابعاد ۵۰ و ۳۰ سانتی متر


  چندی پیش باستان شناسان آخرین سازه های معماری “کاخ سیاوش” متعلق به اواخر سلسله ساسانی را در محل دژ رشکان یافتند. این سازه تاریخی که دژی است با ساختاری از سنگ و ساروج، به دنبال عملیات کاوش و حفاری دژ رشکان، پس از سال ها از میان خاک های انباشته و زباله های شهری بیرون آمد. بنا به گفته کارشناسان و متخصصان میراث فرهنگی این کاخ متعلق به سیاوش بن مهران آخرین حاکم ساسانی ری بوده و با توجه به ساختار معماری مصالح سنگ و ساروج و در مواردی آجر های مربعی عصر ساسانی، متعلق به اواخر دوران ساسانی است که در طول قرون اولیه اسلامی نیز مورد استفاده قرار می گرفته است.
  در دوران گذشته شهر ها از سه بخش اصلی ربض ، شارستان و دژ تشکیل می شد ؛ ربض خارج از شهر بوده و شارستان محدوده مسکونی و دژ به عنوان مکانی امن برای زندگی حکام و درباریان به شمار می رفت ، لذا برای حکام و فرمانروایان آن دوره دارای اهمیت بسیاری بود.
 • سیمای عمومی

  به شهرری می رویم. از آنجا باید سراغ محله صفائیه را بگیریم و خود را به نزدیکی های تپه چشمه علی برسانیم. تپه چشمه علی از نقاط باستانی، تفریحی و دیدنی شهرری به شمار می آید. در دوره ی اشکانی دژی مستحکم از لاشه سنگ و ساروج برای حفاظت از شهر در این مکان ساخته شده بود که باستان شناسان در طی برنامه های باستان شناسی گسترده ای بین سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۶ آن را از میان زباله های شهری و خاک های انباشته بیرون کشیدند تا گواه دیگری باشد بر قدمت این شهر.
  شوربختانه امروز این دژ ۲۳۰۰ ساله ویران شده و تنها بقایای اندکی از آن مشاهده می شود. اما تا دوره ی قاجار قسمت های اصلی آن سالم بوده و در دوره ی پهلوی نیز جز املاک ملی و در اختیار سیمان ری قرار داشته است.
 • پیشنهاد ویژه

  برای رفتن به دژ رشکان، بهتر است یک روز را به شهرستان ری اختصاص دهید و در طول ری‌گردی به بازدید دژ رشکان بروید.
  این روزها می توانیم دیوارها و کنگره های دژ رشکان را از اتوبان امام علی نیز مشاهده کنیم.
 • شرایط استفاده

  به دلیل عدم استحکام اثر و همچنین آسیب هایی که ممکن است برای این جاذبه ی تاریخی به وجود بیاید، ورود به آن امکان پذیر نمی باشد و تنها می توان از بیرون آن را مشاهده نمود و در محوطه به تماشای آن نشست.
 • امکانات ویژه

  اگر به بازدید دژ رشکان بروید، امکاناتی را که برای رفاه گردشگران در نظر گرفته اند را خواهید دید.
  در مسیر دژ آلاچیق هایی برای استراحت، سقفی برای پوشش حفاظتی دژ، صندلی، نمازخانه و پلکان داربستی برای دسترسی به برج نگهبانی ساخته اند تا گردشگران لحظاتی را در کنار این دژ کهن بیاسایند.
 • سایر اطلاعات

  حدود هفتاد سال پیش پرفسور اشمیت ( باستان شناس آلمانی-آمریکایی ) در این منطقه به کاوش پرداخت اما به دلیل فوت ناگهانیش، هیچگاه گزارش های او کاوش منتشر نشد.
  در سال ۱۳۱۳ به مدت دو سال، یک هیات باستان شناسی آمریکایی به سرپرستی فردی به نام اریک اشمیت محوطه باستانی دژ رشکان را مورد کاوش و بررسی قرار دادند و توانستند بقایای مسجد جامع ری را بر سطح زمین نمایان سازند. پس از آن کاوش های باستان شناسی دیگری از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۶ در منطقه صورت گرفت که به شناسایی آثار معماری ارزشمندی از دوران اشکانی، ساسانی و اسلامی انجامید و وجود ارگی حکومتی را بر همگان آشکار ساخت.
  تا به امروز دژ رشکان در سطحی گسترده و در چند ترانشه ( گودال هایی ) با ابعاد ۱۰ در ۱۰ مورد کاوش قرار گرفته و تحقیقاتی بر روی آن انجام شده است. به دلیل بالا بودن حجم عملیات پژوهشی در این مکان، در کاوش سایر مناطق پروژه دژ رشکان از شیوه های پیگردی و خاکبرداری نیز در کنار حفاری استفاده شد تا پژوهش کامل تری صورت گیرد. این بررسی های گسترده و زمان بر به پیدا شدن سازه ای بزرگ در گوشه غربی محوطه با ارتفاع ۱۱ متر از جنس سنگ و ساروج و برجی به شکل نیم دایره در گوشه شرقی منجر شد. سوراخ هایی برای تیرو کمان بر روی دیواره غربی دژ نیز مشاهده گردید.
  به دنبال تلاش های باستان شناسان در مسیر کاوش و تحقیقات آخرین سازه های معماری کاخ سیاوش متعلق به دوره ساسانی نیز دیده شد. این سازه تاریخی، دژی از سنگ و ساروج و آجر مربعی عصر ساسانی است که بر طبق یافته های کارشناسان، متعلق به سیاوش بن مهران آخرین حاکم ساسانی ری می باشد و با توجه به مصالح به کار رفته در ساخت آن، متعلق به اواخر دوران ساسانی می باشد. اما در طول قرون اولیه اسلامی نیز مورد استفاده بوده است. با سازه های ساسانی در این دژ برخی کارشناسان این مسئله را که دژ رشکان به دوران اسلامی تعلق داشته را رد کردند.
  در ادامه ی تحقیقات مشخص شد که این محوطه ی وسیع در ادوار تاریخی مختلف کاربردهای متفاوتی داشته است اما شواهدی که هم اکنون در دست است حکایت از کارکرد استحفاظی این سازه های عظیم دارد. شاید کمتر کسی فکر می کرد که در محوطه ای که پیش از این مکانی برای انباشت زباله بود سازه های معماری عظیم سر بر آورند و رازهایی از دل تاریخ را برملا سازند.
 • مسیر مترو از تهران می توان به وسیله خط یک متروی شهری در ایستگاه شهرری پیاده شوید و ازآنجا با تاکسی به سمت دژ رشکان بروید.

اماکن مرتبطتگ ها