City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

روستاي امامه

(62 رای)


روستاي امامه از توابع بخش رودبار قصران، شهرستان شميرانات بوده و در شمال شرق تهران بزرگ واقع شده است. امامه شامل دو روستاي «امامه پائين» و «امامه بالا» است. ارتفاع امامه بالا از سطح دريا حدود ۲۲۵۰ متر و امامه پائين حدود ۲۱۵۰ متر است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • روستاي امامه
 • روستاي امامه
 • روستاي امامه
 • روستاي امامه
روستاي امامه روستاي امامه روستاي امامه روستاي امامه مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»امامه به لحاظ وسعت و جمعیت بزرگ‌ترین روستای منطقه رودبار قصران است. این روستا به دلیل قدمت چند هزار ساله از مهم‌ترین و با‌اهمیت‌ترین روستاهای منطقه به حساب می‌آمده است.

 • تاریخچه

  به گفته ریش سفیدهای روستا، امامه در گذشته‌های نه‌چندان دور به‌عنوان مرکزیت منطقه رودبار قصران، از مهم‌ترین منابع تأمین غله و سایر مایحتاج منطقه بوده ‌است. به گفته اهالی، زمین‌های امامه در سال‌های نه چندان دور (حدود ۵۰ سال پیش) زیر کشت گندم و جو بوده و مردم روستا به امور کشاورزی و دامداری مشغول بوده‌اند. امروزه اما آن زمین‌های وسیع کشاورزی جای خود را به باغ‌های سرسبز میوه داده‌اند و از آن گله‌های بی‌شمار گوسفند نیز بجز تعداد معدودی در روستا باقی نمانده است.
  امامه به دلیل موقعیت خاص و ویژه جفرافیایی از دیرباز مورد توجه حاکمان تهران‌نشین بوده است. این روستا زمانی شکارگاه و تفرجگاه شاهان قاجار بوده و آنچنان‌که در تاریخ آورده‌اند، ناصر الدین شاه در یکی از سفر‌هایش به امامه، دختر زیبارویی را می‌بیند که به چوپانی مشغول بوده است. شاه پس از اندک مصاحبتی با دخترک، وی را شیرین سخن و خوش صحبت یافته و او را با خود به تهران می‌برد. فاطمه در دربار شاهی آداب معاشرت و سواد آموخته و صاحب کمالات می‌شود. بعد‌ها و در یکی از سفر‌ها، شاه، فاطمه خانم را که در آن زمان ۱۶ سال سن داشت به عقد خود درآورده و لقب انیس الدوله را به او می‌دهد. با گذشت زمان، انیس الدوله که مورد توجه خاص شاه بوده؛ منزلت و جایگاه ویژه‌ای در دربار و میان همسران پادشاه پیدا می‌کند. تا جایی که گفته‌اند مقام انیس‌الدوله بر سایر همسران ناصرالدین شاه برتری داشت. آورده‌اند که انیس‌الدوله نسبت به شاه وفاداری حیرت انگیزی داشت. او پس از ترور ناصرالدین‌شاه تا زمان مرگ، عزادار بوده است.
 • ویژگی ها

  امامه با دارا بودن منابع خوب آب، خاک حاصلخیز و باغ‌های میوه فراوان از رونق خوبی برخوردار است. این روستا در میان انبوهی از باغ‌های وسیع قرار گرفته که از امامه بالا تا امامه پائین و تا دره کلوگان امتداد دارد. امامه با قرار گرفتن در دره‌ای وسیع که دور تا دور آن‌را کوه‌ها فرا گرفته‌اند، از چشم اندازهای بی‌نظیری در فصول مختلف سال برخوردار است. رودخانه زیبا و همیشه جاری امامه که از ارتفاعات مهرچال سرچشمه می‌گیرد یکی از جاذبه‌های مهم روستاست که در فصول مختلف سال گردشگران بی‌شماری را به این منطقه می‌کشاند.
  کوچه‌ پس کوچه‌ها و کوچه‌باغ‌های زیبا در بافت مسکونی نسبتاً وسیع روستا، یکی دیگر از جاذبه‌های منحصر به فرد امامه است که در کمتر روستایی در اطراف تهران نظیر آن‌را می‌توانید پیدا کنید.
 • سیمای عمومی

  در امامه - هر چند انگشت شمار- اما هنوز خانه‌های اعیانی قدیم را می‌توانید بیابید که دارای اجزای مختلف خانه‌های ایرانی شامل هشتی و در ورودی زیبا هستند. درهای ورودی به سبک درهای قدیم که روی آن‌ها تزئینات گل‌میخ و کوبه‌های زنانه و مردانه مجزا دیده می‌شود. کوچه پس کوچه‌های امامه را که قدم می‌زنید زمین زیر پایتان هر از گاهی رنگ عوض می‌کند. از کوچه‌های خاکی گرفته تا کوچه‌های آسفالت و حتی کوچه‌هایی که اخیراً سنگ فرش شده‌اند.
 • پیشنهاد ویژه

  از دیگر جاذبه‌های طبیعی امامه می‌توان به محلی مشهور به باغ تنگه واقع در شمال روستا (در مسیر جاده راحت آباد) اشاره کرد. باغ تنگه را شاید بتوان به نوعی معروف‌ترین و پرطرفدار‌ترین مکان گردشگری امامه به حساب آورد که هر ساله و در فصول مختلف سال خیل گردشگران تهرانی را به این منطقه می‌کشاند.
  چشمه پیرحمزه و سنگ نوشته‌های تاریخی در ارتفاعات مهرچال، دیدنی‌هایی هستند که اگر اهل کوه‌پیمایی باشید می‌توانید با ۲ تا ۳ ساعت پیاده‌روی و کوهپیمایی در مسیر باغ تنگه، از آن‌ها بازدید کنید.
 • شرایط استفاده

  برای دسترسی به روستای امامه پائین، حدود 2کیلومتر مانده به امامه بالا باید وارد یک جاده فرعی در سمت راست شوید که تابلوهای «منطقه حفاظت شده ورجین» و «آستانه مبارکه امامزاده نور» در ورودی و کنار این جاده دیده می‌شود.
  جنب میدان امامه بالا (ابتدای خیابان ۸ متری میانا) سرویس بهداشتی عمومی قرار دارد.
 • نقشه مجموعه


  بیشتر ساکنین امامه در سا‌لهای اخیر همانند سایر روستاهای منطقه به تهران مهاجرت کرده‌اند. جمعیت ثابت روستا در حال حاضر حدود هزار نفر است که در فصل تابستان این رقم به بیش از ۶هزار نفر افزایش می‌یابد. امامه دارای محله‌هایی از جمله: خان محله، کیا محله، رجب محله، محسن محله و درزی حصار است و بیشتر نام‌های فامیل در این روستا کیایی، انیسی، بابایی، علی عسکری، میان محله و درزی هستند.


 • سایر اطلاعات

  بیشتر ساکنین امامه در سا‌لهای اخیر همانند سایر روستاهای منطقه به تهران مهاجرت کرده‌اند. جمعیت ثابت روستا در حال حاضر حدود هزار نفر است که در فصل تابستان این رقم به بیش از ۶ هزار نفر افزایش می‌یابد. امامه دارای محله‌هایی از جمله: خان محله، کیا محله، رجب محله، محسن محله و درزی حصار است و بیشتر نام‌های فامیل در این روستا کیایی، انیسی، بابایی، علی عسکری، میان محله و درزی هستند.
 • منبع

  وب سایت کوهنوردی ... نشاط زندگی
  روزنامه ایران - شماره 5206 - تاریخ 30 مهر ماه 1391 - صفحه چمدان
 • مسیر خودروی شخصی از طریق بزرگراه شهید بابایی- شرق و یا مسیرهای جایگزین، خود را به میدان لشکرک (میدان قائم) رسانده و از آنجا وارد جاده فشم شوید. ب پس از حدود ۱۵ کیلومتر رانندگی (۳ کیلومتر بعد از سه راهی اوشان)، تابلوی روستای امامه در سمت راست جاده نمایان است. از سر جاده تا میدان امامه بالا حدود ۷ کیلومتر راه در یک جاده کوهستانی و پیچ در پیچ در پیش دارید. کمی قبل از ورود به روستا، به یک سه راهی می‌رسید که مسیر مستقیم (خیابان گلزار) شما را به مرکز روستا و میدان امامه بالا رسانده و راه سمت چپ (۲۵ متری مهرچال) شما را به باغ تنگه و پس از آن به جاده راحت آباد می‌رساند.

اماکن مرتبطتگ ها

روستا امامه طبيعت گردي لواسان روستا امامه روستا طبيعت گردي روستا لواسان امامه روستا روستا طبيعت گردي امامه لواسان طبيعت گردي روستا طبيعت گردي امامه طبيعت گردي لواسان لواسان روستا لواسان امامه لواسان طبيعت گردي روستا امامه طبيعت گردي روستا امامه لواسان روستا طبيعت گردي امامه روستا طبيعت گردي لواسان روستا لواسان امامه روستا لواسان طبيعت گردي امامه روستا طبيعت گردي امامه روستا لواسان امامه طبيعت گردي لواسان امامه طبيعت گردي روستا امامه لواسان روستا امامه لواسان طبيعت گردي طبيعت گردي روستا امامه طبيعت گردي روستا لواسان طبيعت گردي امامه روستا طبيعت گردي امامه لواسان طبيعت گردي لواسان روستا طبيعت گردي لواسان امامه لواسان روستا امامه لواسان روستا طبيعت گردي لواسان امامه روستا لواسان امامه طبيعت گردي لواسان طبيعت گردي روستا لواسان طبيعت گردي امامه روستا امامه طبيعت گردي لواسان روستا طبيعت گردي لواسان امامه روستا لواسان امامه طبيعت گردي روستا طبيعت گردي امامه لواسان روستا طبيعت گردي لواسان امامه روستا امامه لواسان طبيعت گردي امامه روستا طبيعت گردي لواسان امامه روستا لواسان طبيعت گردي امامه طبيعت گردي لواسان روستا امامه طبيعت گردي روستا لواسان