City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

روستاي توريستي پاقلعه

(69 رای)


روستاي پاقلعه از توابع بخش مرکزي شهرستان راميان است که از شمال شرقي به پل آرام، از جنوب و غرب به ارتفاعات قلعه موران و از شمال غربي به منطقه تفريحي جامه شوران محدود مي‏ شود.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • روستاي توريستي پاقلعه
 • روستاي توريستي پاقلعه
 • روستاي توريستي پاقلعه
 • روستاي توريستي پاقلعه
روستاي توريستي پاقلعه روستاي توريستي پاقلعه روستاي توريستي پاقلعه روستاي توريستي پاقلعه مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»ارتفاع روستای کوهستانی پاقلعه، از سطح دریا 180 متر است.
مردم روستای پاقلعه به زبان معروف به استرآبادی سخن می‏ گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

 • تاریخچه

  راساس نتایج سرشماری سال 1375، روستای پاقلعه 346 نفر جمعیت داشته است که در سال 1385 به 238 نفر کاهش یافته است.
  آثار باقی مانده از شهر تاریخی تمیشه و قلعه ماران در 3 کیلومتری روستا، از قدمت و تاریخ کهن این منطقه حکایت دارد. این قلعه در زمان تیرداد اشکانی ساخته شده و پایتخت دوم اشکانیان بوده است. نام این روستا، پیش از انقلاب 57 «سازمان قاسم‏خان مقصودلو» بوده است. بعد از انقلاب و تا سرشماری سال 1375، «اسلام ‏آباد فندرسک» نامیده می ‏شده است. پس از آن، به «پا قلعه» تغییر نام داده است؛ علت این نامگذاری را استقرار روستا در پایین قلعه ماران دانسته ‏اند.
 • ویژگی ها

  تحت تأثیر اقلیم کوهستانی زمستان‏های سرد و تابستان‏های معتدل دارد.
 • سیمای عمومی

  خانه ‏های روستاییان عموماً در یک یا دو طبقه با سقف شیروانی و دیوارهای گل‏اندود ساخته شده ‏اند. از طبقه زیرین به عنوان انباری استفاده می‏ شود و طبقه دوم برای سکونت خانوار روستایی است.مصالح به کار رفته در ساخت بناهای قدیمی از گل، خشت و چوب است. در ساخت خانه‏ های جدید از مصالح سیمان، آجر، گچ، تیرآهن، ورق گالوانیزه و مانند آن استفاده می‏ شود.
  مردم میانسال و کهنسال روستا معمولاً از پوشاک محلی استفاده می‏ کنند. زنان بیشتر از مردان، از لباس‏ هیا محلی استفاده می‏ کنند. لباس مردان شامل کلاه و نیم تنه است و زنان نیز از دامن‏های کوتاه، پیژامه، پیراهن، روسری و گاهی نیم تنه استفاده می‏ کنند. حاشیه لباس زنان به وسیله روبان‏ های رنگی، زیورآلات و پولک‏های رنگی تزیین شده اند. جوانان روستا در مراسم ویژه و جشن‏ها از لباس محلی استفاده می‏ کنند.
 • شرایط استفاده

  با مختصات جغرافیایی 55 درجه و 7 دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 55 دقیقه عرض شمالی، در 10 کیلومتری جنوب غربی شهر رامیان و 70 کیلومتری گرگان قرار دارد.
 • امکانات ویژه

  اقتصاد روستای پاقلعه بر پایه فعالیت‏های زراعی، دامداری، باغداری و امور خدماتی و تولید صنایع دستی استوار شده است. کشت آبی و دیم در روستا رواج دارد و محصولات عمده زراعی آن شامل گندم، جو، خیار، گوجه فرنگی و لوبیا است. مهم‏ترین محصولات باغی روستا گردو و آلو ترش، به و ازگیل است. دامداری در روستای پاقلعه رونق دارد و گوشت، پشم و انواع فرآورده ‏های لبنی مانند شیر، پنیر و ماست از محصولات دامی آن است.
  مردم روستای پاقلعه به ویژه زنان در کنار فعالیت‏های زراعی به تولید انواع صنایع دستی مانند قالی، قالیچه، گلیم، نمد، چادر شب و دستمال نیز می ‏پردازند. روستای کوهستانی پاقلعه در شیب ملایمی استقرار یافته است. قالی، قالیچه، گلیم، نمد، چادر شب و دستمال از انواع صنایع دستی روستای پاقلعه به شمار می ‏آیند.انواع آش‏ها، آبگوشت، کباب، انواع خورشت ها و نان محلی از غذاهای رایج است. انواع لبنیات از قبیل شیر، پنیر، ماست و کره به عنوان بخش مهم از غذا و مواد غذایی در روستا تولید و مصرف می ‏شود.
  از مکان‏های تفریحی و تفرجگاهی اطراف روستا می ‏توان به منطقه تفریحی جامه ‏شوران و اطراف سرسبز چشمه‏ های پرآب سرگل و چشمه پشمکی اشاره کرد.در فاصله 5 کیلومتری جنوب شهر رامیان، در مسیر روستای پاقلعه و در میان جنگل‏های انبوه پهن برگ، استخر طبیعی گل رامیان قرار دارد. این استخر بیضی شکل، با طول 90 متر، عرض 80 متر و عمق 44 تا 80 متر چشم ‏اندازی بسیار زیبا و رویایی دارد. آب این استخر طبیعی از چشمه ‏های جوشان تأمین می ‏شود و هر ساله، گردشگران بسیاری را به سوی خود جلب می‏ کند.

  در اطراف روستا، چاه ‏های موسوم به گندم سوخته وجود دارد که در روزگار گذشته، مکانی برای ذخیره آذوقه مردم قلعه بوده است. مردم روستای پاقلعه در اعیاد بزرگ مذهبی به جشن و سرور و در ایام محرم و وفات ائمه به عزاداری می‏ پردازند. ایام عید نوروز و روزهای چهارشنبه سوری، سیزده بدر و شیب یلدا مورد توجه مردم است که با مراسم ویژه‏ای سیزده بدر برگزار می ‏شود.نی ساز همیشگی و همراه مردم روستاست که در مراسم مختلف، آواز خوانندگان محلی را همراهی می‏ کند.
 • سایر اطلاعات

  ارتفاعات غربی و جنوبی روستا با جنگل‏های انبوهی از درختان سوزنی برگ و ذخیره ‏گاه جنگلی،از زیباترین جاذبه‏ های طبیعی روستای پاقلعه محسوب می‏ شوند که قطع درختان منطقه حفاظت شده در آنجا ممنوع است.
 • نقاط مثبت

  جاده ه‏ای مناسب و آسفالت دارد.
Map Data
Map data ©2016 Google
Map DataMap data ©2016 Google
Map data ©2016 Google
 • مسیر خودروی شخصی این روستا از طریق شهرهای گرگان و رامیان قابل دسترسی است.

اماکن مرتبطتگ ها