City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

روستای پالنگان کامیاران

(40 رای)روستای پالنگان در شهرستان كامیاران یکی از جاذبه های دیدنی و بی نظیر استان کردستان است که بازدید از آن تلفیقی از تاریخ گردی و قدم زدن در دل طبیعت را برایتان به ارمغان می آورد. آنچه که سیمای پلکانی پلنگان را دلنواز و زیباتر كرده، رودی است خروشان به نام تنگی ور كه روستا را دو نیم كرده و  از حدود ۲۰ چشمه در كوه های اطراف شكل گرفته است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • روستای پالنگان کامیاران
 • روستای پالنگان کامیاران
 • روستای پالنگان کامیاران
 • روستای پالنگان کامیاران
روستای پالنگان کامیاران روستای پالنگان کامیاران روستای پالنگان کامیاران روستای پالنگان کامیاران مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی طبیعتگردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 جنگل نوردي  کوهنوردي  کويرنوردي  غارنوردي  دره نوردي  آبشارگردي  درياچه گردي  ساير

6.چه سبک سفری رو بیشتر دوست داری؟

 کمپينگ
 کوله کشي و سفرهاي سنگين
 گلگشت و پياده روي سبک
 ماجراجويانه
 آفرود
 پرنده نگري
 ماهيگيري و شکار
 ساير

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»روستای پالنگان در دهستان ژاورود، در غرب كامیاران در دره تنگی ور استان كردستان قرار گرفته كه البته برای وجه تسمیه نامش دو معنی قائلند كه در معنی اول پالنگان در ابتدا پلنگان بوده به معنی زیستگاه پلنگ و دیگر آن كه 'پال' در زبان كردی و محلی به معنی تكیه دادن است و به دلیل شیب زیادی كه محل قرارگیری این روستا دارد به پالنگان معروف شده است.
روستای پالنگان در شیب بسیار تندی قرار گرفته و به همین دلیل بر اساس سبك معماری، بسیاری از روستاهای استان، پشت بام خانه جلویی به عنوان حیاط خانه پشتی مورد استفاده قرار می گیرد و البته خانه‌ های اینجا به طور كلی با مصالح بومی، بویژه سنگ و گل بنا نهاده شده اند و این رسمی است كه از كهن تا به امروز نسل به نسل دانش آن منتقل شده و تمام خانه‌های این روستا به طریق سنگ‌چین ساخته شده ‌اند.
در روستای پالنگان قامت سخت و مقاوم كوه را با متانت تراش می ‌دهند و در فضای ایجاد شده، سنگ‌های كنده شده به صورت خشك چین و البته در موارد كمی با استفاده از گل توسط استادان چیره ‌دست روی هم بنا می ‌شوند و نتیجه كار خانه ‌ای می ‌شود آرام و چشم نواز، به رنگ كوه كه تنها كمی تغییر فرم داده و سپس سقف خانه ها را به وسیله تخته و پس از آن گل می سازند و این رسم همچنان در حال حاضر نیز توسط مردم این روستا دنبال و پیگیری می شود.
در ۸۰۰ متری روستا و در كنار چشمه‌ های پر آب، قلعه پالنگان دیده می ‌شود كه به گفته كارشناسان بسیار قدیمی است و سابقه آن به سال های بسیار دور گذشته بر می گردد و به همین دلیل است كه تاریخ روستای پالنگان نیز به سال های دور استفاده از این قلعه بر می گردد.
بدون شك و با توجه به شرایط محیط اطراف و به دلیل موقعیت استراتژیكی این قلعه، در قرن های پیش، یكی از قلعه‌ های مهم و غیرقابل دسترس بوده است كه البته در سال ۱۰۴۶ هـجری قمری به دستور 'شاه‌صفی' قلعه پلنگان به دلیل سختی مكان و صعب‌ العبور بودن آن خراب و ویران می‌شود.


 • ویژگی ها

  پالنگان یکی از روستاهای دهستان ژاورود از توابع شهرستان کامیاران در استان کردستان است و در 47 کیلومتری شمال‌غرب این شهر و در دره تنگیور قرار دارد
  روستا در دامنه کوه و در 2 طرف دره قرار گرفته و خانه‌های آن با سنگ و عموما به حالت پلکانی ساخته شده و پشت بام منزل پایین حیاط منزل بالا است.
  پالنگان علاوه بر داشتن معماری زیبا، دارای چشمه‌ها، آبشارها و طبیعتی سرشار از زیبایی منحصر به فرد در استان کردستان است و در کنار رودخانه‌ای قرار گرفته که به رودخانه سیروان می پیوندد.
  رودخانه خروشان تنگیور که از میان آبادی می‌گذرد آن را به دو قسمت تقسیم کرده است و خانه های روستا با سنگ و بیشترشان به صورت خشکه چینی ساخته شده است.
  روستای پالنگان افزون بر ۲۰ چشمه جوشان در دره تنگیور دارد که آب زلال و خنک خود را به رودخانه تنگیور می‌ریزند و آبشارهای حاصل از ریزش آب این چشمه‌ها بسیار دیدنی است.
  رودخانه تنگیور که از میان آبادی می‌گذرد، بخش اعظم آب خود را از این چشمه‌ها که در فاصله ۷۰۰ تا ۸۰۰ متری جنوب شرقی آبادی قرار دارند تأمین می‌کند و از همین رو آب رودخانه بسیار گوارا و خوش طعم است. رودخانه تنگیور بعد از گذر از آبادی در حدود ۱۲۰ متری غرب پالنگان به رودخانه پرآب سیروان می پیوندد.
  به واسطه خصوصیات آب رودخانه تنگیور و این چشمه‌ها، بزرگ‌ترین مجتمع‌های پرورش ماهی در کنار این روستا ساخته شده است که بیشتر گردشگران به علت تازگی و نوع ماهی‌ها و همچنین قیمت مناسب آن برای غذا و همچنین دستاورد سفر به پالنگان، اقدام به طبخ ماهی در محل می‌کنند و اهالی این روستا بخشی از مایحتاج خود را از این رودخانه تأمین می‌کنند.
 • زمان مناسب بازدید

  روستای پالنگان بسیار سرسبز و دارای آب و هوای بسیار مطلوب و دل انگیز در فصل‌های بهار، پائیز و زمستان است و از این لحاظ از دیدنی‌ترین نقاط استان کردستان به شمار می رود.
 • پیشنهاد ویژه

  مراسم مذهبی، عروسی، شب یلدا و خوش‌آمد گویی به نوروز در دوم اسفند نیز از مراسمی است که گردشگران بومی را به خود جذب می کند.
 • شرایط استفاده

  با این که پالنگان در یک منطقه کوهستانی قرار دارد اما به دلیل آسفالت بودن مسیر، در تمام طول سال امکان بازدید از این روستا وجود دارد. فعالیت یک واحد شیلات در کنار روستا نیز باعث شده تا بهترین خوراکی پذیرایی از گردشگران طبخ انواع ماهی باشد.
 • سایر اطلاعات

  پالنگان یكی از پرجمعیت ترین روستاهای حال و قدیم در استان كردستان به شمار می رود كه در ۴۵ كیلومتری كامیاران و در كنار رودخانه‌ی سیروان قرار دارد. این روستا را می توان برگ سوخته و فراموش شده ‌ای از تاریخ مناطق كردنشین نامید كه به دلیل ظلم پادشاهان و كم لطفی مورخان و نیز نبود تاریخ نگاری به شیوه علمی، مطالب متنوعی در مورد آن یافت نمی‌ شود ولی كهن ‌ترین و معتبرترین اشاره در مورد پلنگان را می ‌توان در شرف نامه اثر امیر شرف خان بدلیسی كه در سال ۱۰۰۵ نگاشته شده، یافت كه پلنگان را جزء حكومت و تحت سیطره حكام كلهر معرفی می كند.
  به دلیل وجود چشمه های جوشان و رودخانه همیشه خروشان از چند سال قبل مركز پرورش و عرضه ماهیان سردآبی در پایین این روستا احداث شده و امروز نه تنها پالنگان به دلیل ظرفیت های خاص گردشگری، بلكه در بخش پرورش ماهیان سردابی نیز به یكی از مناطق ویژه در كردستان تبدیل شده و به همین دلیل نیز مكانی برای گردشگری و گذراندن اوقاتی خوش برای مردم این استان به شمار می رود.
  در فصل بهار قدم به قدم استان كردستان دارای جذابیت های طبیعی است و باتوجه به شرایط اب و هوایی منطقه استان كردستان در فصول گرم سال نیز خنك و دارای آب و هوای معتدل كوهستانی و در خور گردشگری است.

اماکن مرتبطتگ ها