City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

زيارتگاه بي بي دوست زابل

(12 رای)


مزار بي‌بي دوست، زيارتگاهي‌ست که ورود آقايان به آنجا ممنوع است. بي بي دوست در ده کيلومتري شمال شرق زابل و در مسير و نقطه اتصال جاده زابل به شهرهيرمند قرار گرفته‌ است. بي بي دوست زيارتگاهي داست که به باور مردم به بانويي سيده از خاندان حضرت علي (ع) تعلق دارد  تنها دختران و زنان حق ورود دارند.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • زيارتگاه بي بي دوست زابل
 • زيارتگاه بي بي دوست زابل
 • زيارتگاه بي بي دوست زابل
 • زيارتگاه بي بي دوست زابل
زيارتگاه بي بي دوست زابل زيارتگاه بي بي دوست زابل زيارتگاه بي بي دوست زابل زيارتگاه بي بي دوست زابل مشاهده گالری

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

2.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»زیارتگاه در دشتی گرم و خشک و روی تپه‌های باستانی قرار گرفته و بنا به عقیده عده‌ای متعلق به عصر اشکانیان بوده است.
گفته شده این مزار متعلق به خواهر سید اقبال است که مزارش در سیستان قدیم و افغانستان فعلی واقع شده است.
عامه مردم هم بر این اعتقادند که در روزگاران گذشته سیده‌ای با برادر خود سرگرم شبانی بوده که مردی قصد آزارشو داشته، دختر گریه می‌کند و پا به فرار می‌گذارد تا به جایگاه الان زیارتگاه می‌رسد و از شدت خستگی در همان مکان متوقف می‌شوند و دعا می‌کند که ای زمین مرا دریاب و زمین هم به خاطر پاکی و صداقتش، دهانش را باز می‌کند و آن را در دل خاک مخفی می‌کند.
در حالی که گوشه‌ای از چادرش بیرون می‌ماند. از آن زمان به بعد جایگاه فرو رفتن او در زمین، به زیارتگاه تبدیل می‌شود و پاکی و نجابت آن دختر سیده، زبانزد همگان می‌شود.
هم اکنون روی مقبره با پارچه سبز رنگ پوشیده شده و عده‌ای هم به قصد نذر و تبرک آن را می‌برند و در صورت اجابت درخواستشان، به جاش شال سبز رنگ دیگری پهن می‌کنند.

 • ویژگی ها

  یک درخت کهنسال گز در کنار مقبره چنان ریشه دارد که گویی مقبره را در بر گرفته و مردم برای این درخت هم احترام بسیار زیادی قائل‌اند و کسی اجازه ندارد به این درخت آسیب برساند و یا شاخه‌ای از آن رو جدا کند.
  عروس و دامادهای منطقه هم به رسم موجود، روز سوم پس از ازدواج، برای دعا و درخواست خوشبختی در زندگی به زیارت این مکان می‌روند و اگر نذری به گردن داشته باشند ادا می‌کنند و برای تداوم خوشبختی در زندگی، در مکانی در نزدیکی مقبره، شمع روشن می‌کنند که تقریبا همیشه شمع‌های بسیاری در زیارتگاه بی‌بی دوست در حال سوختن می‌باشد.
  آرامگاه بي بي دوست در بين مردم سيستان و استان خراسان و نيز عده اي از مردم افغانستان، داراي اهميت خاصي است و معتقدان زيادي دارد. بيماران بسياري نيز با مراجعه به اين زيارتگاه شفا يافته اند، بويژه بيماران لاعلاج که از درمان نزد پزشکان نااميد شده اند، آخرين اميدهاي خود را در اين مکانها جست و جو مي کنند و هنگامي که شفا مي يابند، از مراجعان دائمي اين زيارتگاه مي شوند.
 • سایر اطلاعات

  سيستان، سرزمين افسانه تاريخ کهن ايران، سرزمين وسيع و حاصلخيزي است که در جنوب خاوري ايران واقع شده است. از روزي که مردم ايران و از جمله سيستان، اسلام را پذيرفتند و از روزي که شيعه حضرت علي عليه السلام و مريد خاندان رسالت و ولايت شدند، اکثر نقاط اين سرزمين پر از قدمگاه ها و زيارتگاه هاي اين بزرگان شده است.
  تاريخ سيستان پر است از وقايع تلخ مثل بيماري ها، سيل و خشکسالي که گاهي جمعيت آن را به يک سوم کاهش مي داد. آنگاه مردم به اوليا و اوصيا متوسل مي شدند، آنان را به درگاه خداوندواسطه قرار مي داند و به دليل نهاد پاکشان اين اتکا به اوليا بارها موثر واقع شده است.
  از آن روزگار به بعد در سيستان رسم شده بود هر کسي که در گوشه و کنار، خواب يکي از اوليا را مي ديد، همانجا را نشان مي کرد و به عنوان آن حضرت بنا مي ساخت و به زيارتگاه مبدل مي شد. در کنار اين مکان ها چند درخت “گز” نيز مي کاشتند که دير يا زود، درخت تنومندي مي شد و چه بسيار تکه پارچه هاي رنگارنگ که به نيت نظر و تبرک بر شاخه هاي آنها بسته مي شد. بعضي نيز از “کوه خواجه” سنگ هاي نسبتا بزرگ را به زيارتگاه ها مي آوردند و گاو و گوسفند و . . . به عنوان قرباني بر اين سنگ ها ذبح مي شد. اما در گوشه اي از اين سرزمين، زيارتگاهي واقع شده است که شايد اگر ان را متفاوت ترين زيارتگاه سيستان نام گذاريم، پندان به بيراهه نرفته ايم.

اماکن مرتبطتگ ها