City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سراي مشير

(39 رای)


سراي مشير يا سراي گلشن از بازار هاي قديمي شيراز است و در جنوب شرقي بازار وکيل و در مجاورت در خروجي آن قرار گرفته است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • سراي مشير
 • سراي مشير
 • سراي مشير
 • سراي مشير
سراي مشير سراي مشير سراي مشير سراي مشير مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : اقتصادی
 • ساعت کاری : 8 الی 13 - 16 الی 20
 • آدرس : شیراز - خیابان لطفعلی حان زند - انتهای جنوبی بازار وکیل

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»سرای مشیر دارای یک هشتی است که بازار را به دو بخش تقسیم کرده به گونه ای که ازسمت غرب به سرای مشیر وازسمت جنوب به اردو بازار متصل می شود. در ورودی چوبی بزرگی نیز در ورودی بازار به هشتی وجود دارد. این هشتی بازار مشیر رابه بازار نومشیر وصل می کند. در این هشتی چهار حجره وجود دارد که به فاصله دوپله از سطح زمین قرار گرفته است. این هشتی را در اصطلاح چهار سوق یا چهار سو می نامند. علت این نام گذاری این است که چهار وجه از این هشتی را حجره ها اشغال نموده اند و 4 وجه دیگر محل عبور بازدیدکنندگان و رهگذران است. برفراز این حجره همنبت کاری دیده می شود.
سرا دارای سقفی مرتفع است که برفراز آن گنبد کم خیز نسبتا بزرگی وجود دارد ,که روی آن یک بادگیر چند وجهی مشاهده می شود .

 • تاریخچه

  سرای مشیر در دوره قاجاریه توسط میرزا ابوالحسن خان مشیرالملک احداث شده است. این بنا در سال ۱۳۴۷ هجری شمسی با شماره ۴۲۴ در سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسیده است و قسمتهایی از آن در دوره پهلوی مرمت شده است. چون کاشيکارى‌هاى زيبا و ريزه‌کارى‌هاى چوبى و شيشه‌هاى الوان آن رو به انهدام بود، ‌ در سال ۱۳۴۸ مورد تعمير و مرمت قرار گرفت.
 • ویژگی ها

  معماری سرای مشیر کم و بیش مانند بازار وکیل است؛ بسیاری به دلیل نزدیکی این دو بازار به اشتباه این بازار را جز بازار وکیل می پندارند. این محل هم اکنون یکی از مهمترین مراکز عرضه صنایع دستی در کلانشهر شیراز است.
 • سیمای عمومی

  این بنا دارای حیاط بزرگی است که در وسط ساختمان هشتی آن واقع شده است. این حیاط با درختان نارنج زیبا و تنومندش و حوض بزرگ وسط آن جلوه خاصی به کل بنا بخشیده است. نام دیگر سرای مشیر سرای گلشن است. این موضوع در کتیبه ای که در سر در ورودی اصلی این بنا قرار دارد به وضوح نوشته شده است.
  سر درب ورودی سرا با مقرنس و کاشی تزئین یافته است و در سقف دالان هشتی آن نیز مقداری کاشی معرق به کار رفته است.
  در پیشانی سر در نیز دو لچکی از کاشی هفت رنگ وجود دارد. همچنین تصویری ازخسرو و شیرین وتصویر دیگر یوسف و زلیخا در این ضلع یافت می شود. در این راسته 10 طاق نما وجود دارد. بر سردر راسته شمالی بازار نیز کتیبه ای دیگر وجود دارد.
  درمیان جرز مغازه ها طاقچه ای کوچک و برجسته برای چراغ های پیه سوز وجود دارد. در ابتدای بازار یک آب نمای کوچک هشت ضلعی دیده می شود.
 • زمان مناسب بازدید

  اگر علاقه مند به بازدید از این اثر تاریخی هستید، میتوانید در طول هفته در ساعاتی که بالا اشاره شد، از این بنا دیدن کنید.
 • پیشنهاد ویژه

  اين بنا در نزديکي باغ و عمارت موزه پارس و بازار وکيل واقع شده است. بازدید از دیگر بناهاي مجموعه وکيل (بازار، مسجد، حمام، آب انبار) را از دست ندهید. در این بازار انواع صنایع دستی وهنری یافت می شود؛ پس می توانید مطمئن باشد اصل جنس را سوغات میبرید.
 • منبع

  شهرداری شیراز – وب گاه آفتاب - دانش نامه ویکی پدیا - خبرگزاری میراث فرهنگی
Map Data
Map data ©2016 Google
Map DataMap data ©2016 Google
Map data ©2016 Google

اماکن مرتبطتگ ها

سراي تاريخي مشير خيابان لطفعلي خان زند شيراز سراي تاريخي مشير سراي تاريخي خيابان لطفعلي خان زند سراي تاريخي شيراز مشير سراي تاريخي سراي تاريخي خيابان لطفعلي خان زند مشير شيراز خيابان لطفعلي خان زند سراي تاريخي خيابان لطفعلي خان زند مشير خيابان لطفعلي خان زند شيراز شيراز سراي تاريخي شيراز مشير شيراز خيابان لطفعلي خان زند سراي تاريخي مشير خيابان لطفعلي خان زند سراي تاريخي مشير شيراز سراي تاريخي خيابان لطفعلي خان زند مشير سراي تاريخي خيابان لطفعلي خان زند شيراز سراي تاريخي شيراز مشير سراي تاريخي شيراز خيابان لطفعلي خان زند مشير سراي تاريخي خيابان لطفعلي خان زند مشير سراي تاريخي شيراز مشير خيابان لطفعلي خان زند شيراز مشير خيابان لطفعلي خان زند سراي تاريخي مشير شيراز سراي تاريخي مشير شيراز خيابان لطفعلي خان زند خيابان لطفعلي خان زند سراي تاريخي مشير خيابان لطفعلي خان زند سراي تاريخي شيراز خيابان لطفعلي خان زند مشير سراي تاريخي خيابان لطفعلي خان زند مشير شيراز خيابان لطفعلي خان زند شيراز سراي تاريخي خيابان لطفعلي خان زند شيراز مشير شيراز سراي تاريخي مشير شيراز سراي تاريخي خيابان لطفعلي خان زند شيراز مشير سراي تاريخي شيراز مشير خيابان لطفعلي خان زند