City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سر در باغ ملي

(87 رای)


سردر باغ ملي، از بناهاي به جا مانده از دوره قاجار است که در سال‌هاي ۱۳۰۱ تا ۱۳۰۴ توسط جعفرخان کاشاني احداث شده‌است. اين بنا در خيابان سپه سابق (امام خميني فعلي) واقع شده است.


این مکان را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

 • سر در باغ ملي
 • سر در باغ ملي
 • سر در باغ ملي
 • سر در باغ ملي
سر در باغ ملي سر در باغ ملي سر در باغ ملي سر در باغ ملي مشاهده گالری

اطلاعات تماس

 • قیمت : رایگان
 • آدرس : تهران، میدان امام خمینی، خیابان امام خمینی (ره)

«نظرتون چیه؟»

1.توی هر فصل چند تا سفر می ری؟

 اصلا نمي رم  بين 1 تا 2 سفر  بين 3 تا 5 سفر  بيشتر از 5 سفر

2.چه تیپ سفرهایی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 طبيعتگردي  تاريخ گردي  شهرگردي  ساير

3.با کی بیشتر از همه سفر می ری؟

 خونواده ام  دوستام  تورهاي گردشگري  ساير

4.توی هر فصل به طور متوسط چقدر برای سفر کردن هزینه می کنی؟

 کمتر از 100 هزار تومن  بين 100 تا 200 هزار تومن  بين 200 تا 400 هزار تومن  بيشتر از 400 هزار تومن

5.توی تاریخ گردی کدوم یکی رو بیشتر از همه دوست داری؟

 موزه گردي
 بازديد از عمارت ها و کاخ ها
 بازديد از خونه هاي تاريخي
 بازديد از کليساها و آتشکده ها
 بازديد از قلعه ها و کاروانسراها
 بازديد از پل ها و برج ها
 بازديد از بقيه جاهاي تاريخي

«خیلی ممنون که نظرتون رو به ما گفتین»در معماری داخلی این اثر زیبا از تصاویر کوروش و مردمان عهد هخامنشی استفاده شده‌است. کاشی‌کاری این بنا را استاد حسین کاشی پز انجام داده است.
این بنا یک ساختمان قدیمی دوران قاجار است که چند صد متر به سمت شمال امتداد دارد و از فضای بین آن برای سالهای طولانی به عنوان زمین رژه ارتش بزرگ (میدان مشق) استفاده می‌کرده‌اند.

 • تاریخچه

  ین دروازه با شکوه آجری را که با کاشی های هفت رنگ تزیین گردیده است در سال 1922 به دستور رضا خان ساخته اند , رضاخان در این زمان وزیرجنگ بود.
  این بنا یک ساختمان قدیمی دوران قاجاراست که چند صد متر به سمت شمال امتداد دارد و از فضای بین آن برای سالهای طولانی به عنوان زمین رژه ارتش بزرگ ( میدان مشق )استفاده می کرده اند .
 • ویژگی ها

  جدا از کتیبه های متعددی که روی دروازه قرار دارند، کاشی‌کاری‌هایی نیز در دو طرف دروازه وجود دارند که روی آنها توضیحاتی راجب به وسایل جنگی از قبیل توپ و تفنگ‌ها و سربازان نوشته شده است.
  کتیبه اصلی بر بالای طاق واقع شده است و در بالای آن اتاقی قرار دارد که موسیقی نظامی را در آنجا می نواختند. کتیبه دیگر بیان می‌کند که دروازه ساخته شده از آهن آن در زرادخانه تهران درست شده است.
  بنای سردر باغ ملی در سال ۱۳۷۶ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره 1968 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
 • سیمای عمومی

  سردر باغ ملی دارای درهایی بزرگ از جنس فلز آهن و آلیاژ برنج است که یک سال بعد از اتمام بنای اصلی نصب شد. این دروازه از سه ورودی با طاق های هلالی زیبا شکل گرفته است. سر در وسطی بزرگ تر از درهای طرفین است و هر ورودی دارای در دولتی است. بالای ورودی وسطی اتاقکی به شکل کلاه فرنگی با بام شیروانی ساخته شده که از طریق پنجرهایی با طاق هلالی، به دو سوی باغ ملی باز می شود. این اتاق در اصل نقاره خانه بود و از آنجا طلوع و غروب خورشید را با نواختن شیپور به اطلاع عموم می رساندند. مصالح عمده این سر در آجر، سنگ، کاشی، چوب و فلز است که با ترکیب بندی و هماهنگی خاص در کنار هم قرار گرفته اند. پایه ها و ستون های دروازه تمامی بر روی قطعاتی از سنگ های سخت استوار شده اند. در بخش جنوبی دروازه هشت ستون به صورت جفت در طرفین طاق ها برپا است.قاب کاشی کاری در بالای طاق بزرگ با دو نقش شیر و خورشید و پرچم ایران به گونه ای قرینه مزین شده است. در یک سوی شیر و خورشید کلمه مقدس« بسم الله الرحمن الرحیم» و در سوی دیگر جمله «مصر من الله و فتح القریب» آمده است.
  در سمت راست دروازه جایگاههای افسران پلیس قرار دارد که آنرا در زمان سلطنت رضا شاه به شیوه هخامنشی جدید ساخته اند, در سمت چپ موزه ای قرار دارد که احداث آن در سال 1967به پایان رسید و نیز وزارت امور خارجه هم در این محل قرار دارد.
  جدا از کتیبه های متعددی که بر روی دروازه قرار دارند , کاشی کاریهایی نیز دردو طرف دروازه وجود دارند که بر روی آنها توضیحاتی راجب به وسایل جنگی از قبیل توپ و تفنگها و سربازان نوشته شده است.کتیبه اصلی بر بالای طاق واقع شده است ودربالای آن اتاقی قرار دارد که موسیقی نظامی را در آنجا می نواختند. کتیبه دیگر بیان می کند که دروازه ساخته شده از آهن آن در زرادخانه تهران درست شده است.
 • سایر اطلاعات

  این بنا با آمیزه‌ای از ﺳﺒﮏ معماری اﯾﺮاﻧﯽ - اروﭘﺎﯾﯽ به ویژه در کاشی‌کاری‌ها و کلاه‌فرنگی طراحی شده است. پی این بنا و پایه و شال ستون‌های هشت‌گانه آن و ساق ستون‌ها آجری است. در کاشیکاری‌های بخش‌های بالایی از طرح‌ها و تصاویر اسلیمی، مسلسل، میدان جنگ، شصت تیر، رضاشاه با تفنگ شصت تیر، دو فرشته پیروزی، پرچم سه رنگ ایران، گلوله توپ، ﭘﻠﻨﮓ، سروده‌ها و آیه‌های ﻗﺮآنی و نام‌های امامن ﺑﻪ ﺻﻮرت ﮐﺘﯿﺒﻪ زﯾﺮ ﮐﻼه ﻓﺮﻧﮕﯽ نوشته شده است. ﺑﺮ روی ﮐﺘﯿﺒﻪ ﻧﻤﺎی بیرونی سروده‌هایی از ﻧﺪﯾﻢ‌اﻟﻤﻠﮏ دیده می‌شود. کاشی‌کاری‌های این بنا با ﻧﻘﺶ دو ﺷﯿﺮ ﮐﻪ ﺗﺎﺟﯽ را در ﻣﯿﺎن ﮔﺮﻓﺘﻪاﻧﺪ، ﭘﻠﻨﮓ ، ﺷﯿﺮ و ﺧﻮرﺷﯿﺪ و ﻣﺴﻠﺴﻞ طراحی شده اﺳﺖ. ﺳﺮدر ﯾﮏ دروازه ﺳﻮاره‌رو و دو در برای گذر ﭘﯿﺎده در دو سوی آن دارد. مواد ساخته شده این درها چدنی است. که در ﻗﻮرﺧﺎﻧﻪ تهران به دست اﺳﺘﺎد ﻣﺤﻤﺪﻋﻠﯽ ﮐﺮﻣﺎﻧﯽ ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺷﺪه اﺳﺖ.
 • مناسب برای کهنسالان
 • مناسب برای کودکان
 • مسیر پیاده روی با استفاده از مترو، تاکسی و یا اتوبوس به میدان امام خمینی بروید و از آنجا با کمتر از 5 دقیقه پیاده روی در امتداد خیابان امام خمینی می توانید به این اثر تاریخی برسید.
 • مسیر تاکسی تاکسی های مختلفی از پایانه های شهری شما را به میدان امام خمینی می رسانند.
 • مسیر اتوبوس پایانه اتوبوسرانی امام خمینی به نقاط مختلف شهر تهران اتوبوس دارد.
 • مسیر مترو با استفاده از خطوط یک و یا دو مترو به ایستگاه میدان امام خمینی آمده و از خروجی خیابان خیام، پیاده شوید.
 • نظر میترا
  جمعه 24 مهر 1394

  الان چند ماهیه که یه سری داربست بستن به سردر باغ ملی و دارن تعمیرش می کنن؛ توی همین گیر و دار بود که دستگیره تاریخی سر در هم چند هفته پیش به سرقت رفت؛ ای کاش از این میراث های تاریخی مون درست مراقبت می کردیم ...

اماکن مرتبط

اخبار مرتبط

آرشیو اخبار


تگ ها

تفريح گردشگري طبيعت گردي تهران گردي تفريح گردشگري تفريح طبيعت گردي تفريح تهران گردي گردشگري تفريح تفريح طبيعت گردي گردشگري تهران گردي طبيعت گردي تفريح طبيعت گردي گردشگري طبيعت گردي تهران گردي تهران گردي تفريح تهران گردي گردشگري تهران گردي طبيعت گردي تفريح گردشگري طبيعت گردي تفريح گردشگري تهران گردي تفريح طبيعت گردي گردشگري تفريح طبيعت گردي تهران گردي تفريح تهران گردي گردشگري تفريح تهران گردي طبيعت گردي گردشگري تفريح طبيعت گردي گردشگري تفريح تهران گردي گردشگري طبيعت گردي تهران گردي گردشگري طبيعت گردي تفريح گردشگري تهران گردي تفريح گردشگري تهران گردي طبيعت گردي طبيعت گردي تفريح گردشگري طبيعت گردي تفريح تهران گردي طبيعت گردي گردشگري تفريح طبيعت گردي گردشگري تهران گردي طبيعت گردي تهران گردي تفريح طبيعت گردي تهران گردي گردشگري تهران گردي تفريح گردشگري تهران گردي تفريح طبيعت گردي تهران گردي گردشگري تفريح تهران گردي گردشگري طبيعت گردي تهران گردي طبيعت گردي تفريح تهران گردي طبيعت گردي گردشگري تفريح گردشگري طبيعت گردي تهران گردي تفريح طبيعت گردي تهران گردي گردشگري تفريح تهران گردي گردشگري طبيعت گردي تفريح طبيعت گردي گردشگري تهران گردي تفريح طبيعت گردي تهران گردي گردشگري تفريح گردشگري تهران گردي طبيعت گردي گردشگري تفريح طبيعت گردي تهران گردي گردشگري تفريح تهران گردي طبيعت گردي گردشگري طبيعت گردي تهران گردي تفريح گردشگري طبيعت گردي تفريح تهران گردي